Niğde Valiliği tarafından, Bor’un Kemerhisar beldesinde meydan gelen köpek ısırması sonrası kuduz şüphesi ile alınan karantina tedbiri, laboratuvar testlerinin negatif  çıkması sonucu kuduz kısıtlamalarının kaldırılmasıyla ilgili açıklamada süreç hakkında detaylı bilgi verildi.
ŞÜPHELİ TEMAS VE SONRASINDA İLK YAPILANLAR
Niğde Valiliği Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü tarafından kamuoyu ve basına yapılan açıklamada,“18.06.2024 tarihinde ilçemiz Kemerhisar Kasabası Cumhuriyet Mahallesinde H.Ş. isimlivatandaşımız sahipsiz bir köpek tarafından Kuduz Şüpheli Temas'a maruz kalmıştır.Vatandaşımız aynı tarihte Bor Devlet Hastanesi Acil Polikliniğine başvuruda bulunmuştur.
Vatandaşımıza gerekli koruyucu aşının 1. dozu burada uygulanmıştır. Aynı gün kuduz şüpheli temasta bulunan köpeğin öldüğü bildirilmiştir. Bildirim üzerine 19.06.2024 tarihinde temasa maruz kalan vatandaşımıza Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Eğitim Araştırma Hastanesinde kuduz immunglobulini içeren serum uygulaması yapılmıştır.19.06.2024 tarihinde il Sağlık Müdürlüğü tarafından Bor ilçe Tarım ve Orman Müdürlüğüne Kuduz Şüpheli Temas bildirimi yapılmıştır. Yapılan bildirim üzerine Bor ilçe Tarım ve Orman Müdürlüğü personeli Veteriner Hekim Kemerhisar Kasabası'nda bulunan adrese giderek ölmüş olan köpeği numune almak üzere incelemiştir. Ölmüş olan köpekten numune alınıp soğuk zincirde muhafaza şeklinde marazi madde olarak paketlenmiş ve derhal Konya Veteriner Kontrol Enstitüsü Laboratuvarına elden götürülüp 19.06.2024 tarihinde teslim edilmiştir. Gerekli kısıtlamalar, numune protokolü ve yazışmalar aynı tarihte yapılmıştır.19.06.2024 tarihinde 5996 Sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu ile 18.01.2012 tarih ve 28177 Sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren Kuduz Hastalığından Korunma ve Kuduz Hastalığı ile Mücadele Yönetmeliği gereği resmi görevli veteriner hekim başkanlığında Hayan Sağlığı Zabıtası Komisyonu toplanarak gerekli idari ve fenni tedbirleri almak üzere oy birliği ile karara bağlamıştır. Aynı gün kamuyu aydınlatmak amacıyla Valiliğimiz tarafından da basın açıklaması yapılmıştır” denildi.
TEST SONUCU VE KARANTİNA KALDIRILMA SÜRECİ
Açıklamanın devamında; ‘’20.06.2024 tarihinde sabah saatlerinde başlanarak; Bor ilçe Tarım ve Orman Müdürlüğünden 3 resmi veteriner hekim, Kemerhisar Belediyesi Zabıta Müdürlüğü Personeli ve Cumhuriyet Mahallesi Muhtarı ile ortaklaşa çalışılarak hastalık şüphesi nedeniyle kısıt konulan Cumhuriyet Mahallesindeki kedi ve köpekler kuduz hastalığına karşı aşılanmıştır. 20.06.2024. tarihinde Konya Veteriner Kontrol Enstitüsü tarafından Bor ilçe Tarım ve Orman Müdürlüğüne gönderilen numunenin Real Time PCR testinde negatif sonuç verdiği bilgisi e-imzalı olarak T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı Hayvan Bilgi Sistemi veri tabanına eklenmiştir.20.06.2024 tarihinde test sonucunun negatif gelmesi üzerine Hayvan Sağlığı Zabıtası Komisyonu tekrar toplanarak hastalık şüphe kaydı ve kısıtlamaların kaldırılmasına ve sahipsiz hayvanlar için gerekli tedbirlerin T.C. Kemerhisar Belediyesince devam ettirilmesine karar vermiştir. Kuduz şüpheli temasa maruz kalan vatandaşımızın ise kalan aşı uygulamalarının devam ettirilmesi sağlanacaktır.” İfadeleri yer aldı.
(Dahi GEDİK)

Bir yanda yağmur, diğer yanda kavurucu sıcaklar Bir yanda yağmur, diğer yanda kavurucu sıcaklar

Editör: Niğde Haber