Binlerce mahkum ve ailesinin beklediği yeni infaz düzenlemesi sonrası çıkan infaz yasası 2023 geçtiğimiz aylarda ilan edilmişti. Ceza infaz düzenlemesi kimleri kapsayacak? sorusunun cevabının merak edilmesi yanı sıra af var mı? Af çıkar mı, çıkacak mı? Genel af yasası ne zaman olur? soruları bir hayli araştırılıyor. 
Yeni infaz yasası 2023 yılında çıktı çıkmasına ama infaz düzenlemesi ile genel af veya af bekleniyordu. 14 Mayıs ve 28 Mayıs seçimleri öncesi yürütülen genel af kampanyasıyla oluşan baskıya rağmen binlerce mahkum ve ailelerinin beklediği af müjdesi gelmedi. 
AF VAR MI? AF ÇIKAR MI? AF NE ZAMAN ÇIKAR?
Şimdi ise gözler 2024 yerel ve genel seçimleri öncesi gelmesi istenen af veya genel af müjdesine çevrildi. Genel af yasası ne zaman olur? konusunda henüz bir gelişme bulunmuyor fakat af konusunda Adalet Bakanı Yılmaz Tunç’tan gelecek açıklamalar mahkum ve aileleri tarafından önemle takip ediliyor. Bakan Tunç’ın ceza infaz yasası açıklaması bir heyecana neden olmuştu. Peki, yeni ceza infaz düzenlemesi yasası kimleri kapsayacak, kimler yararlanabilecek?
2023 İNFAZ DÜZENLEMESİ
2023 ceza infaz yasası bazı hukukçular tarafından örtülü af yasası olarak anılıyor fakat ortada tam manasıyla bir af söz konusu değil. Yapılan infaz düzenlemesi kapsamı da belli oldu.
CEZA İNFAZ YASASI İLE AF VAR MI?
Adalet Bakanı Tunç Yılmaz yaptığı açıklamada “Bu düzenleme, bir 'af' düzenlemesi değildir. Af, cezayı tüm sonuçları ile ortadan kaldıran bir düzenlemedir. Kabul edilen düzenleme ise Covid-19 izninde bulunan koşullu salıverilme tarihine belli bir süre kalmış olan iyi halli hükümlülerin kalan cezasının denetimli serbestlik altında çektirilmesidir” diyerek düzenlemenin af olmadığını söylemişti. 
CEZA İNFAZ YASASI KİMLERİ KAPSAYACAK? 
Ceza infaz yasası kapsamında 31 Temmuz tarihi itibariyle koronavirüs izninde bulunan hükümlülerin denetimli serbestliğe ayrılmalarına 5 yıl veya daha az süre kalması durumunda tekrar cezaevine dönmeyecekleri belirtildi.
Türk Ceza Kanunu'nun İkinci Kitap Dördüncü Kısım Dördüncü, Beşinci, Altıncı ve Yedinci Bölümünde tanımlanan suçlar, Terörle Mücadele Kanunu kapsamına giren suçlar ve örgüt faaliyeti kapsamında işlenen suçları hariç kalan herkes yararlanabilecek. Bu kişiler kapsam dışında tutuldular.
(Haber Merkezi)