İŞKUR tarafından kendi işini kurmak isteyen engelli ve eski hükümlülere yönelik hibe desteği projesi kapsamında Niğde’den 20 proje başvurusu, değerlendirilmek üzere Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğüne gönderildi.
HİBE DESTEKLERİ 110 BİN VE 150 BİN LİRA ARASINDA
İŞKUR, engelliler ile eski hükümlüleri kendi işini kurmaları yönünde hibe projeleriyle desteklemeye devam ediyor. Kendi işini kurmak isteyen engelli girişimcilere 150 bin TL, eski hükümlü girişimcilere ise 110 bin TL’ye kadar hibe desteği sağlanıyor.
HİBE FİNANSMANI İDARİ CEZALARDAN
Engelli ve eski hükümlü çalıştırmayan işverenlerden tahsil edilen idari para cezalarından; engellilerin mesleki eğitim ve rehabilitasyonu, işe ve işyerine uyumlarının sağlanması ve engelliler ile eski hükümlülerin kendi işini kurmaları için hazırlanan projeler destekleniyor.
BİRÇOK İŞ ALANINDA HAZIRLANMIŞ PROJELER BULUNMAKTA
İŞKUR tarafından kendi işini kurmak isteyen engelli ve eski hükümlülere yönelik hibe desteği projesi 2023/2. dönem başvuru dönemi sona ererek Niğde’de 20 başvurucunun proje başvuruları İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulunda kabul edilerek değerlendirilmek üzere Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğüne gönderildi. Genel Müdürlüğe gönderilen projeler içerisinde küçükbaş ve büyükbaş hayvancılık, arıcılık, şarküteri ve kasap işletmesi, çatı sistemleri işletmesi, elektrik ve pano monitörlüğü işletmesi, alçı dekorasyon işletmesi ile erkek kuaför işletmesi gibi birçok iş alanında hazırlanmış projeler bulunmakta.
KENDİ İŞLERİNİN PATRONU OLACAKLAR
Engelli ve eski hükümlü kendi işini kurma hibe projeleri ile ilgili konuşan Niğde İŞKUR İl Müdürü Ali Bingül konuyla ilgili açıklamasında, “İlimizde kendi işini kurma hibe desteği kapsamında 20 vatandaşımız projelerini sunmuş olup bu projeler İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulunda görüşülüp kabul edildikten sonra değerlendirilmek üzere Genel Müdürlüğümüze gönderilmiştir. Engelli ve eski hükümlü vatandaşlarımız projelerinin kabul edilmesi durumunda kendi işlerinin patronu olacaklar. Proje başvurusu yapmak isteyen engelli ve eski hükümlü vatandaşlarımız Kurumumuz internet adresinde www.iskur.gov.tr duyurular bölümünde Aralık-Ocak ile Mayıs-Haziran döneminde yayınlanan başvuru rehberinden detaylı bilgi alabilir, bu dönemlerde proje başvurusu yapabilirler. Ayrıca İl Müdürlüğümüzde engelli ve eski hükümlü vatandaşlarımıza proje başvurusu ile ilgili rehberlik yapılmaktadır. ”İfadelerine yer verdi.
(Dahi GEDİK)