Türkiye'de 18 yıl sonra bir ilk yaşandı Türkiye'de 18 yıl sonra bir ilk yaşandı

Niğde'de hayvanseverler, başıboş sokak köpeklerinin uyutulması ile ilgili yasa teklifi hakkında basın açıklaması gerçekleştirdi.
"ÖLDÜRMEK ÇÖZÜM OLSAYDI ÇOKTAN BAŞARMIŞ OLURDUNUZ"
Hayvanseverler adına açıklamada bulunan Mehtap Özdemir; ‘Öldürmek yerine çözüm üreten adımların atılması ile yaşanan problemler ortadan kalkardı" dedi. Özdemir; ‘Bugün Müslüman bir ülkeye, uygar bir ülkeye ve bir hukuk devletine yakışmayacak bir biçimde meclise yasalaşması için sunulması düşünülen ölüm tasarısı için buradayız. Her gün Filistin'den gelen haberlerle ölen yüzlerce binlerce can için yüreğimiz paramparça olurken, her gün İsrail'e lanet ederken merhamet dini İslam'la şereflenmiş bizler nasıl olur da bütün köpeklerin katledilmesini çözüm olarak görebiliriz" dedi. Öldürmenin geçmişte de çözüm olmadığının altını çizen Özdemir, "Toplu katliamlarla popülasyon kontrol altına alınmaya çalışılmıştır fakat insanlık dışı bu uygulamalar hayvan sayısını azaltmak bir yana nüfus artışına sebep vermiştir. Bilimsel veriler savaş ve toplu ölümlerin olduğu dönemlerde içgüdüsel olarak canlıların çok daha fazla ürediklerini göstermiştir. 2004 yılında çıkmış yasayı uygulamamış kurumlar şimdi yapmadıkları görevlerinin sorumlusu olarak sokak köpeklerini göstermektedirler. Kısırlaştırmadılar nüfuslarının artmasına neden oldular, beslemediler, yol kenarlarına attılar, aşılamadılar, tedavi etmediler, ormana attılar. Yetmedi kürekle döve döve öldürdüler, yetmedi canlı canlı gömdüler. Öldürmek çözüm olsaydı çoktan başarmış olurdunuz’’ dedi.
"ÜZERİMİZE DÜŞEN GÖREVİ BU ZAMANA KADAR YAPTIK VE YAPMAYA DEVAM EDECEĞİZ"
Açıklamasının sonunda kültüre, ahlaka, inanca uygun adımlar atılması gerektiğini ifade eden Özdemir, hem insan hem hayvan refahını sağlayacak çözümün uygulanmasını istedi. Özdemir ayrıca, "Sorumlu tüm kurumların kanunda belirtildiği gibi üzerlerine düşen görevleri yerine getirmesi, yani etkin kısırlaştırma ile çözüm mümkündür. Biz yaşam hakkı savunucuları hayvanların ve insanların ortak menfaati için üzerimize düşen görevi bu zamana kadar yaptık ve yapmaya devam edeceğiz. Fakat hayvanların öldürülmesini asla kabul etmiyoruz. Canımızı veririz canlarımızı vermeyiz”  İfadeleriyle açıklamasını tamamladı.
(Dahi GEDİK)

Whatsapp Image 2024 06 10 At 15.59.42 (2)

Editör: Niğde Haber