Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Ekstrakorporeal Şok Dalga (ESWT) tedavisine başlandı.

Whatsapp Image 2024 02 09 At 08.38.48 (1)

Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimliğinden ,“ESWT (Extracorporeal Shock Wave Therapy) vücut dışında oluşturulan güçlü ses dalgalarının bir başlık yardımıyla vücudun istenilen bir bölgesinde odaklanmasına dayanan tedavi yöntemidir, ilimize hayırlı olsun” açıklaması yapıldı.
ESWT HANGİ DURUMLARDA KULLANILIR?
Şok Dalga Tedavisinin kullanıldığı durumlar, topuk dikeni, tenisçi dirseği, golfçu dirseği, plantar fasiit, kalsifik omuz tendiniti, aşil tendiniti.
ESWT UYGULAMASININ SÜRESİ VE SIKLIĞI NASIL OLMALIDIR?
Uygulama haftada 1 kez olmak üzere toplam 3-5 seanstır. Atım sayısı, hastalığın şekline göre belirlenir. Kişiye özel değerlendirme yapılarak tedavinin dozu ve süresine karar verilir.

Whatsapp Image 2024 02 09 At 08.38.49 (1)

ESWT UYGULAMASI SONRASI NASIL BİR İYİLEŞME SÜRECİ BEKLENMELİDİR?
ESWT, hasarlı bölgede yeni doku hücrelerin oluşturulmasını sağlayarak etki gösterir. Uygulama sonrası günler, haftalar içerisinde aşamalı bir iyileşme süreci beklenmelidir. Birçok hasta, neredeyse ilk seanstan sonra iyileşme hisseder. İyileşme süreci, uygulamadan birkaç gün sonra başlar ve birçok hasta ikinci haftanın sonunda iyileşmeyi fark eder. Hastaya ameliyatsız tedavi imkânı sunar.
Bu tür şikâyetleri olan hastalar, Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon (FTR) Polikliniğine MHRS üzerinden randevu alarak muayene olmak için başvurabilecek.
(Dahi GEDİK)