GÜNCEL
Giriş Tarihi : 05-05-2022 15:13   Güncelleme : 05-05-2022 15:38

Gürer: Çiftçide ekecek takat kalmadı

Gürer: Çiftçide ekecek takat kalmadı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Ulukışla ilçesinde vatandaşların ve çiftçilerin sorunlarını dinledi. Gürer’e dert yanan üretici Kerim Altınsoy, gübrede ve mazot fiyatlardaki artış ekecek takat bırakmadı” diye konuştu.
Geçen sene 100 lira olan tarım ilacının bu sene 500 lirayı bulduğunu anlatan üretici Altınsoy, “Bakanlar ‘ekim yapın’ diyor. Bu pahalılıkta nasıl ekim yapalım? Mazota, ilaca, gübreye gücümüz mü yetiyor? 30-40 dönüm arazim var; fasulye, patates ekiyorum. Ancak bu sene gübre, mazot ve diğer girdi maliyetlerini aşırı derecede artması nedeniyle ekim yapamadım, sınırlı bir alanı ekmeyi düşünüyorum böyle giderse çiftçiliği bırakmak zorunda kalacağım” diye konuştu.
YEMDE ARTIŞ DURMUYOR, İKTİDAR GERÇEĞİ GÖRMÜYOR
Geçen yıl 368 lira destek aldığını ve bu yıl desteklerin yüzde 100 arttığının açıklandığını aktaran üreteci Altınsoy ancak böyle bir artışın söz konusu olmadığını ifade ederek, “İktidar gerçekçi açıklamalar yapmalıdır. Bu olmazsa çok kişi çiftçiliği bırakmaz zorunda kalacak” dedi.
CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer’e Altunhisar ilçesinde de dert yanan besici Kazım Yalçın kendisiyle birlikte tüm besicilerin artan girdi maliyetleri nedeniyle sıkıntı yaşadığına dikkat çekerek, “500 tane koyunum var, ben geçim sıkıntıyı yaşıyorum. Ben bu sıkıntıyı yaşıyorsam herkes yaşıyordur. Geçen sene 90 lira olan yem bu sene 320 liraya çıktı. Ancak geçen sene 1000 lira olan kuzuyu biz yine bin liraya satıyoruz. Bu işin içinde nasıl çıkacağız” dedi.
Besicilerin verildiği söylenen desteklerin de yeterli olmadığını belirten Kasım Yalçın, “Destek diye verilen para daha bankamatikteyken bitiyor. Bana destek vereceğine hanımımın sigortasını yapıp karşılasın. Ayrıca Çoban desteği ile ilgili prosedürler çok ağır. Borç olmaması lazım, Benim bu şartları yerine getirebilsem zaten sorunum yok demektir. O zaman desteği de ihtiyacım olmaz. Önemli olan sorunu olanı desteklemektir. Afganlılar çoban, biraz fazla verene işi bırakıp gidiyorlar. Bunlar kayıt altına alınsın. Anlaştığı yeri para için bırakıp gitmesin. Kayıt altına alınsın” diye konuştu.
Yem fiyatlarının aşırı derecede arttığını, çoban sorunu yaşadıklarını, çoban desteğinin yeterli olmadığını, meralarda ise ot kalmadığını söyleyen Kazım Yalçın, “Şayet mevcut siyasi iktidar tekrar seçimi kazanırsa bize ekmek pişirtirler. Ben 500 konuyla geçinemedikten sonra ötekiler ne yapsın? Bu işi bırakmak zorunda kalıyoruz. Bu sene olmazsa seneye bırakacağız. Git gide küçülüyoruz, bu millete yazık oluyor” ifadelerini kullandı.
Besicilerin ve üreticilerin sorunlarını dinleyen CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer ise çiftçinin de besicinin de siyasi iktidarın yanlış tarım politikaları nedeniyle perişan olduğunu söyledi.
SULAMA SUYU SORUNU BÜYÜK

Üreticilerin sorunlarını dinleyen CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer ise Niğde’de sulama suyunda yaşanan sorunların yanısıra bazı bölgelerde kuraklığın neden olduğu sorunların da ciddi boyutlara ulaştığını belirtti.
Kuru tarım yapılan bölgelerde rekolte kaybının olacağının görüldüğüne işaret eden CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer. “Normalde kuru tarım yapılan arazilerde bir dönümden 270 kg ürün elde ediliyor. Kuraklık nedeniyle bu miktar düşecek. Sulu alanlarda ise bir dönümde 600 kilo üzerinde ürün elde edilebiliyor. Taban fiyat belirlenirken kuru tarıma göre değil, ortalamaya göre fiyat baz alınıyor. Bu da kuru tarım yapılan yerlerde mağduriyete neden oluyor. Kuraklık nedeniyle verim kaybı olacağı için çiftçi giderlerini bile karşılayamayacak duruma gelecek” ifadelerini kullandı.
Gürer, gübre, tohum. İlaç ve sulama suyunun 2-3 kat arttığı bir dönemde kuraklık ve pandemi koşulları da göz önünde bulundurularak, çiftçinin beklentisini karşılayacak bir taban fiyat açıklanması gerektiğini de sözlerine ekledi.
BÖYLE GİTMEZ
Pandemi sürecinde yaşanan sorunlar, ekonomik kriz ve yüksek enflasyonun girdi maliyetlerinde artışa neden olduğunu ve bu durumun son birkaç yıldır çiftçilik ve hayvancılığı büyük ölçüde olumsuz etkilediğini ifade eden Ömer Fethi Gürer, “Gittiğimiz her yerde hem çiftçiler hem besiciler yüksek girdi maliyetlerinden şikayetçi. Geçen yıla göre % 342 gübre artış var. Üre gübre 13500 TL ton fiyatı. İlaç fiyatları, yem fiyatları 3-4 kat arttı. Çiftçi yeraltından enerji ile çıkardığı suyun elektrik faturası nasıl ödeyeceğini düşünüyor. Girdi maliyetleri artarken besicinin yetiştirdiği hayvan ya da çiftçinin yetiştirdiği üründen giderine göre gelir ile satış yapmakta zorlanıyor. Öte yandan marketlerde raf fiyatları çok büyük oranda arttı. Bu durumda üretici para kazanamazken, tüketici yüksek fiyata ürün almak zorunda kaldı. Aracı ise bu kısır döngünün karlı çıkanı oldu” diye konuştu.
Gürer, böyle giderse çiftçilerin ekim yapmayı, besiciler ise hayvan yetiştirmeyi bırakacağını, bu durumun ise önümüzdeki süreçte gıda güvenliği açısından sorun teşkil edeceğini de ifade etti. CHP Milletvekili Gürer, tarım sektörünün ciddi bir kriz içinde olduğuna dikkat çekerek, “Yetkililer sahaya inerek, gerçekleri görmeli ve sektörün sorunlarının gerçek manada çözümü için gerekli düzenlemeleri hayata geçirmelidir” dedi.
(İbrahim UGUN)

 

 

NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Süper Lig Ahmet Çalık SezonuOP
 • 1Trabzonspor3881
 • 2Fenerbahçe3873
 • 3Konyaspor3868
 • 4Başakşehir FK3865
 • 5Alanyaspor3864
 • 6Beşiktaş3859
 • 7Antalyaspor3859
 • 8Fatih Karagümrük3857
 • 9Adana Demirspor3855
 • 10Sivasspor3854
 • 11Kasımpaşa3853
 • 12Hatayspor3853
 • 13Galatasaray3852
 • 14Kayserispor3847
 • 15Gaziantep FK3846
 • 16Giresunspor3845
 • 17Çaykur Rizespor3836
 • 18Altay3834
 • 19Göztepe3828
 • 20Yeni Malatyaspor3820
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
İL GENELİ COVİD TARAMASI 3
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA
Tasarım