GÜNCEL
Giriş Tarihi : 21-04-2022 10:52   Güncelleme : 21-04-2022 11:21

Mazotta ÖTV kaldırılsın

Mazotta ÖTV kaldırılsın

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, ülkemizin tarımda düze çıkabilmesi için hemen gübre ve mazot fiyatlarının yarıya indirilip, mazotta ÖTV’nin kaldırılması gerektiğini söyledi.
Sulama amaçlı kullanılan elektrik faturalarının hasat sonuna ertelenmesi ve üreticiye gerçek manada destek sağlanması yönünde öneride bulunan Gürer, çiftçilerin bankalara olan borçlarının faizlerinin silinip, yeniden ekim yapmasını sağlayacak teşviklerin de bir an önce verilmesinin zaruri hale geldiğini belirtti.
GÜRER İKTİDARA ÖNERİLERDE BULUNDU
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, tarımda sorunların kısa ve uzun vadeli çözüm gerektirdiğini belirtti. Tarım stratejik planı yapılmasını ve bir yıl önceden nerede ne kadar hangi ürün üretilecek, ürün maliyet ve satışı ne olacak, çiftçi zarar ederse zarar karşılanması için devlet katkısı ne olacak dedi.
MAZOTTA ÖTV KALDIRILSIN

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Pandemi, kuraklık ve yanımızda ülke savaşının etkisi yarattığı olumsuzluk yanında uygulanan yanlış tarım politikalarının etkisinden tarımı kurtarmak istiyorsak mazotu ve gübreyi yarı fiyatına indirecek önlemler alınmalıdır, mazotta ÖTV kaldırılmalıdır, çiftçilerin üretimle ilgili bankalara olan kredi borçlarının faizleri silinmelidir, çiftçilere yeni destekler zamanında ve üretici teşvik edilecek biçimde verilmelidir” ifadelerini kullandı.
21 ÜRÜNDE ARZ AÇIĞIMIZ VAR
Ülkemizin 21 üründe arz açığının olduğunu bu ürünlerdeki açığın ithalat yoluyla kapatıldığını belirten CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, hububattan, soyaya, mısırdan yem ve gübreye, bitkisel ham yağdan pamuğa kadar pek çok üründe, Türkiye’nin dışa bağımlı olduğumuza işaret etti.
YILDA 13 MİLYON YEM İTHAL
Yılda 26 milyon ton yem kullanılan ülkemizde yemin 13 milyon ton ithal edilirken gübrenin tamamına yakınının da ithalat yoluyla yabancı ülkelerden getirildiğine dikkat çeken CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, ithalat yoluyla getirilen ürünlerdeki fiyat artışının da raf fiyatların yansıdığını ifade etti.
AY ÇİÇEK YAĞINDA SORUN VAR
CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, ülkemizde ayçiçeği üreticilerin uzun süre düşük destek verildiğini, şu an için verilen desteğin de yeterli olmadığına belirtti. Çiftçinin tam da ay çiçeğe hasat edeceği zaman ithalat kapılarının açıldığını hatırlatan Gürer, bu şekilde çiftçinin ürününün değer bulmasının önünün kesildiğini ve bu nedenle de üreticinin ay çiçeği ekmekten vazgeçmesi sonucu bugün ülkemizde ay çiçek yağı sorunun yaşandığını kaydetti. Gürer, 1 milyon ton ay çiçeği yağ tüketimine karşılık 450 bin ton ay çiçek yağı üretilen ülkemizde açığın giderilmesi için mevcut ekim alanları kadar daha ekim yapılmadı gerektiğini ifade etti. Yağlık ve çerezlik ayçiçek ekimi başladığı anımsatan Gürer hali hazırda gelecek yıl için açığı kapatacak bir ekimden söz edilemez. Bu nedenle gelecek yılda ham yağ ithalatı sürecek. Savaş uzarsa fiyatlar yansımadı ayçiçek yağı fiyatını arttırır. Aspir gibi ürünlerle yağ için yeni arayışlar sağlanabilir” dedi.
BUĞDAY'DA TABAN FİYAT ÖNEMLİ
Geçen yıl buğday üretiminin kuraklık nedeni ile düştüğünü ve Türkiye’nin 17 milyon 700 bin ton buğday ürettiğini ancak 7-8 milyon ton buğdayı da ithal ettiğini anımsatan Ömer Fethi Gürer, “Dahilinde İşleme Rejimi kapsamında yurtdışından getirilen buğday, burada işlenip un ve makarna halinde yeniden yurtdışına ihraç edildiği söylense de yerli üreticiye ton fiyatı ekmeklik buğday için geçen yıl 2 bin 250 lira olarak belirlenen buğdayın, yurtdışından bu yıl ton fiyatı 6 bin 300 lira ila 6 bin 700 lira arasında ithal fiyata getirilip, buradan 3 bin 250 liradan sanayiciye satıldığını” anımsattı. Mayısta TMO açıklayacağı taban fiyatın üretici maliyetleri dikkate alınarak yapılması gerektiğini belirtti.
GİRDİ MALİYET ARTIŞI YÜZDE 200’ÜN ÜZERİNDE
Türkiye’de tohum, gübre, mazot, ilaç, tarımsal sulamada kullanılan elektrik gibi girdi maliyetlerinin ortalama yüzde 200 civarında zamlandığına da dikkat çeken Gürer, yalnız Gübrede bir yolda yüzde %342 artış gerçekleştiğini, üreticinin desteklenmesinin sözle olamayacağını, gerçek manada desteklemenin yapılması gerektiğini vurguladı.
BEYAZ ALTIN ÜRETİMİ DESTEKLENMELİ
Pamukta da benzer sorunların yaşandığına işaret eden CHP Milletvekili Ömer Fetih Gürer, bir zamanlar ülkemizde ‘Beyaz Altın’ olarak tanımlanan pamuğun stratejik bir ürün olduğunu bu ürünü de ürettiğimizden çok ithal eder duruma gelindiğini belirtti. Gürer, pamuk elyafı, yağı, küspesi ile önemli bir ürün olduğunu, üreticilerin destekçisi olan kooperatiflerin yeniden etkili ve faal duruma getirilmesi gerektiğini ve kendi kendine yetecek üretim planlaması yapılması gerektiğini söyledi. CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, mazot ve gübre fiyatlarının yarıya indirilmesi ile işe başlanmalı” diye konuştu.
İPLANLI BİR TARIM PLANI ŞART
Gürer ayrıca, “Ülkemizde en büyük sorun çiftçiye gerçek manada desteklerin verilemiyor olmasıdır. Bu sorunun giderilmesi için ülkemizde hangi alanda faaliyet gösteren hangi çiftçiye ne kadar destek verileceğinin kapsamlı bir yaklaşımla ele alınıp, iyi bir tarım planı ve öngörülebilir uygulamayalar uygulanmaya konulmalıdır” ifadelerini kullandı.
(İbrahim UGUN)


 

NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Süper Lig Ahmet Çalık SezonuOP
 • 1Trabzonspor3881
 • 2Fenerbahçe3873
 • 3Konyaspor3868
 • 4Başakşehir FK3865
 • 5Alanyaspor3864
 • 6Beşiktaş3859
 • 7Antalyaspor3859
 • 8Fatih Karagümrük3857
 • 9Adana Demirspor3855
 • 10Sivasspor3854
 • 11Kasımpaşa3853
 • 12Hatayspor3853
 • 13Galatasaray3852
 • 14Kayserispor3847
 • 15Gaziantep FK3846
 • 16Giresunspor3845
 • 17Çaykur Rizespor3836
 • 18Altay3834
 • 19Göztepe3828
 • 20Yeni Malatyaspor3820
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
İL GENELİ COVİD TARAMASI 3
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA
Tasarım