GÜNCEL
Giriş Tarihi : 11-04-2022 14:51   Güncelleme : 11-04-2022 15:45

Gençlerimizin var olduğu geleceğe güveniyoruz

Gençlerimizin var olduğu geleceğe güveniyoruz

Konya Ovası Projesi (KOP) İdaresi tarafından bu yıl ilk kez uygulanacak olan ‘Projem KOP İle Hayat Buluyor’ yarışması Niğde Tanıtım Toplantısı gerçekleşirken, bölgedeki tüm lise öğrencilerinin katılabileceği ödüllü ve proje destekli yarışmada gençler yaşadıkları dünyaya ve yarınlara önemli değerler bırakması bekleniyor.
Programda konuşan KOP İdaresi Başkanı Mahmut Sami Şahin; “Gençlerimize güveniyor; onları bugünün enerjisi, yarınların teminatı olarak görüyoruz. Coğrafyamızın ve dinamik genç nüfusumuzun avantajlarını da kullanarak ülkemizi küresel düzeyde bilgi üreten ve bilgiyi katma değere dönüştüren bir güç haline getirmeliyiz. En büyük servetimiz dinamik nüfusumuz ve gençlerimizdir” dedi.
PROJEM KOP İLE HAYAT BULUYOR
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'na bağlı Konya Ovası Projesi (KOP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı, Aksaray, Karaman, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Nevşehir, Niğde ve Yozgat’tan oluşan KOP Bölgesindeki tüm lise öğrencilerini kapsayan, hayata gençlerin gözünden bakabilecek, ihtiyaçlarını hissedip yaşadıkları kentlere kendi bakış açılarıyla şekil verebilmelerini sağlayacak finansman destekli ‘Projem KOP İle Hayat Buluyor’ yarışmasını Niğde’de tanıttı. Tanıtım buluşmasına Niğde Valisi Yılmaz Şimşek, Konya Ovası Projesi (KOP) İdaresi Başkanı Mahmut Sami Şahin, Niğde Milli Eğitim Müdürü Halil İbrahim Yaşar, idare amirleri eğitimciler ve öğrenciler katılım sağladı.
KALKINMADA KOP DESTEKLERİ ÖNEMLİ
KOP İdaresinin, bölgenin kalkınması için tüm imkanlarını seferber ettiğini, tarım, hayvancılık, sulama, eğitim ve kültür gibi birçok sektörde Niğde’ye de önemli destekler sağladığını ifade eden Niğde Valisi Dr. Yılmaz Şimşek, “KOP İdaresi, kurulduğu günden bu yana Niğde’de 225 projeye 179 milyon TL destek sağladı. Bugün tanıtımı yapılan proje yarışması da çok önemli. Bu sayede gençlerimiz, ilimizi, bölgemizi hatta dünyanın sorunlarıyla ilgili kafa yoracaklar ve projeler üretecekler. İşin en güzel tarafı hazırladığınız projeler KOP İdaresi tarafından desteklenecek ve hayata geçirilecek ve sizler yönetim karar sistemine katılmış olacaksınız. Yarışmanın konu başlıkları dünyanın ve bizim karşı karşıya kaldığımız, başka küresel ısınma, iklim değişikliği ve beraberinde gelen sorunları yarışmanın konu başlıkları olarak seçilmiş olması da son derece önemli. Yarışma projenin hayata geçirilmesinde KOP idaresine çok teşekkür ediyorum” dedi.
ŞAHİN: GELECEĞE GENÇLERİMİZLE BİRLİKTE KOŞACAĞIZ
Çocukların ve gençlerin fiziksel, sosyal, duygusal ve zihinsel gelişimlerini destekleyici/artırıcı, özellikle gençlerin toplumsal sorunlara yönelik çözüm üretmesi, sosyal, kültürel, bilimsel ve ekonomik kalkınmaya destek olmasını önemsediklerini kaydeden KOP İdaresi Başkanı Mahmut Sami Şahin; “Bizler gençlerimizin yetkin, bilgili, kültürlü bireyler olarak insani, milli ve manevi değerlerle yetişmesini ve ülkemizin kaderinde söz sahibi olmasını bekliyoruz. Gençlerimize güveniyor; onları bugünün enerjisi, yarınların teminatı olarak görüyoruz. Coğrafyamızın ve dinamik genç nüfusumuzun avantajlarını da kullanarak ülkemizi küresel düzeyde bilgi üreten ve bilgiyi katma değere dönüştüren bir güç haline getirmeliyiz. En büyük servetimiz dinamik nüfusumuz ve gençlerimizdir. Gelişmiş ülkelerin gıpta ile baktığı genç ve dinamik nüfusumuzun sunduğu fırsat penceresini ekonomik büyüme açısından en iyi şekilde değerlendireceğiz. Birlikte koşacağımız gençlerimizle yerelden başlayıp, küresel alanda yeni başarı hikâyeleri yazacağız. Bunu da, başkalarını izleyen değil başkalarının örnek aldığı, dünyada adından söz ettiren sonuna kadar güvendiğimiz gençlerimizle başaracağız” diye konuştu.
FİKİRLER PROJEYE, PROJELER HAYATA GEÇİRİLECEK
“Gençleri karar alma süreçlerine aktif bir şekilde dahil ederek, ülkemizin meselelerine ve çevreye duyarlı, sağlıklı ve güçlü bir gençliğin yetişmesi hedefiyle, toplumsal süreçlere katılımı için Başkanlık olarak bugün tanıtımını yaptığımız önemli bir projeyi hayata geçiriyoruz” diyen KOP Başkanı Şahin, bölgedeki tüm lise öğrencilerin ön şartsız katılabileceği yarışmada asıl kazananın Türkiye olacağını belirterek; “Yarışma ile lise öğrencilerimizin belirlenen temalara uygun sosyal, çevreci ve kültürel alanlarda kendi ilinde gözlemlediği problem ve ihtiyaçlara uygun çözüm önerileri oluşturmasını ve bunu bir proje halinde bizlere sunmalarını bekliyoruz. Yarışmanın sonunda dereceye giren öğrencilerimiz ödüllendirilirken bölgesel ve ulusal problemlere yenilikçi, sürdürülebilir çözümler sunan, uygulanabilir ve desteklemeye uygun özgün proje fikirlerini de KOP İdaresi olarak yine kendi şehrinde hayata geçirilmesi için finanse edeceğiz” diye konuştu.
HALİL BRAHİM YAŞAR: BOL MİKTARDA PROJE İLE BAŞVURACAĞIZ
Niğde Milli Eğitim Müdürü Halil İbrahim Yaşar ise gençlerden Niğde’nin ihtiyacı olan fikirlere yönelmelerini isteyerek; “İlimizin ihtiyacı olan projeleri hazırlamanızı diliyorum. Bugüne kadar Niğde için KOP İdaresinin finansman destekleri sayesinde çok sayıda proje ürettik, lise öğrencilerimizin katılacağı Projem KOP ile Hayat Buluyor Yarışmasına da yine Niğde olarak bol miktarda proje ile başvuracağımıza inanıyorum. Başta sayın Niğde Valimiz olmak üzere KOP İdaresi Başkanımıza ve ekibine çok teşekkür ediyorum” dedi.  
KATEGORİLER
Konuşmalar ardından; ‘İklim Değişikliği’, ‘Suyun Etkin Kullanımı’, ‘Çevre Bilinci ve Sıfır Atık’, ‘Yenilenebilir Enerji ve Enerji Verimliliği’, ‘Akıllı Tarım’, ‘Kırsal Kalkınma’, ‘Genç İstihdamı’, ‘Eğitimde Değişim ve İnovasyon’ ve ‘Kültürel Miras’ gibi 9 ana başlıktaki yarışma kategorileri hakkında katılımcılara bilgiler verildi. Yarışmaya katılmak isteyen gençler, 6 Nisan-23 Mayıs tarihleri arasında ‘www.projemkop.com’ internet adresi üzerinden; başvuru şartları, proje temaları ve proje hazırlama teknikleri hakkında ayrıntılı bilgilere ulaşabilecekleri gibi geliştirdikleri projeler başvurularını da buradan yapabilecekler.

(İbrahim UGUN)

NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Süper Lig Ahmet Çalık SezonuOP
 • 1Trabzonspor3881
 • 2Fenerbahçe3873
 • 3Konyaspor3868
 • 4Başakşehir FK3865
 • 5Alanyaspor3864
 • 6Beşiktaş3859
 • 7Antalyaspor3859
 • 8Fatih Karagümrük3857
 • 9Adana Demirspor3855
 • 10Sivasspor3854
 • 11Kasımpaşa3853
 • 12Hatayspor3853
 • 13Galatasaray3852
 • 14Kayserispor3847
 • 15Gaziantep FK3846
 • 16Giresunspor3845
 • 17Çaykur Rizespor3836
 • 18Altay3834
 • 19Göztepe3828
 • 20Yeni Malatyaspor3820
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
İL GENELİ COVİD TARAMASI 3
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA
Tasarım