GÜNCEL
Giriş Tarihi : 09-03-2022 08:10

NGC 33’üncü yılında ilklere imza attı

NGC 33’üncü yılında ilklere imza attı

Niğde Gazeteciler Cemiyeti (NGC) 33’üncü kuruluş yıl dönümü etkinlikleri kapsamında “Dijitalleşen Dünyada Medya ve Sanayide Alternatif Sektörler” konulu panel gerçekleştirilirken yine birçok konuda ilklere imza atarak böylesi panellerin yapılmasına ve ihtiyaç olduğunun gösterilmesine ön ayak olarak Niğde adına değerli bir katılım sağladı.
KATLIMCILAR
Panele konuşmacı olarak Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Doç. Dr. M. Mücahit Küçükyılmaz, TR Motor Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Osman Dur ve Star Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Nuh Albayrak katılırken, Osman Dur’un konuşması salondaki herkesin beğenisini topladı.
PROTOKOL’DEN YOĞUN İLGİ VARDI
Niğde Gazeteciler Cemiyeti’nin ev sahipliğinde Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen panele Niğde Valisi Dr. Yılmaz Şimşek, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Doç. Dr. M. Mücahit Bilgi, Niğde Milletvekili Selim Gültekin, Niğde Belediye Başkanı Emrah Özdemir, Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Uslu, TR Motor Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Osman Dur, Star Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Nuh Albayrak, Niğde İl Emniyet Müdürü Adnan Özdemir, AK Parti Niğde İl Başkanı Ömer Kılıç, Niğde OSB Başkanı Mustafa Altunbaş, Basın İlan Kurumu (BİK) Adana Bölge Müdürü Çetin Oranlı  ve çalışanlar, İletişim Başkanlığı Kayseri Bölge Müdürü Mehmet Uğurlu, NESOB Başkanı Alim Yeşil, kamu kurum müdürleri, STK temsilcileri, gazeteciler ve çok sayıda öğrenci katıldı.
DÜZGÜN: 33’ÜNCÜ ONUR YILIMIZDA GURURLUYUZ
Muhteşem panelin açılış konuşmasını Niğde Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Alpaslan Düzgün yaparken 7 Mart 1989 tarihinde kurulan Niğde Gazeteciler Cemiyeti’nin 33 yıllık geçmişiyle Niğde’nin en saygın ve köklü meslek kuruluşu olduğunu belirterek; ‘33 yılı geride bırakırken, basının bir denetim mekanizması olgusu yanında kamu görevi üstlendiğimizi de hiçbir zaman unutmadık. Niğde’mize hizmet eden her kurumu, her bireyi baş tacı ederiz. Niğde’miz için olumsuz davranan herkese karşı da, hukuk ve basın özgürlüğü çerçevesinde görevimizi layıkıyla yaparız. Bugüne kadar hiçbir zaman sorumluluk almaktan kaçmadık. Bundan sonrada ilimiz için yılmadan yorulmadan çalışmaya devam edeceğiz’ diyerek daha önce diğer basın kuruluşlarına birlik çağrısı yaptıklarını fakat yaklaşım olmadığını da sözlerine ekledi.
KATILIM OLDUKÇA FAZLAYDI
Büyük ilgi gören Dijitalleşen Dünyada Medya ve Sanayide Alternatif Sektörler konulu panelin moderatörlüğünü Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ziya Avşar yaparken, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Doç. Dr. M. Mücahit Küçükyılmaz, TR Motor Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Osman Dur ve Star Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Nuh Albayrak ise konuşmacı olarak katıldıkları panelde katılımcılar ile önemli bilgiler paylaştı.
KÜÇÜKYILMAZ DİJİTALLEŞEN DÜNYAYI ANLATTI
Panelde konuşan Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Doç. Dr. Mücahit Küçükyılmaz, dijitalleşen dünyada medyanın rolü konusunda katılımcıları bilgilendirirken süreçte yaşanan iyileştirme, kontrol, aksaklıklar, denetim, ve sosyal medyanın etkileri ile ilgili geniş bilgiler verdi.
DR. OSMAN DUR’UN KONUŞMASI SALONDA HERKESİ BÜYÜLEDİ
Panelin diğer bir konuşmacısı olan TR Motor Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Osman Dur ise yaptığı “Sanayi ve bilim” başlıkları altında adeta salondaki katılımcıları büyüledi. “Sanayide Alternatif Sektörler ve Savunma Sanayisi” konusunu anlatan Dr. Dur, mühendislik alt yapısı kurgulamadan, üniversiteler öne çıkmadan Türk sanayisinin kalıcı ve rekabet edebilir bir noktaya gelmesinin mümkün olmadığını söylerken, üniversite sanayi iş birliğinin bilimsel zeminde buluşmasının önemli olduğunu, buralarda yapılan bilimsel çalışmaların uygulamasının ise Anadolu’ya yayılması gerektiğini, Anadolu’daki eğim kurumlarının ise bu konuda daha katılımcı olması gerektiğine vurgu yaptı.
DUR: ÜNİVERSİTELER ATIL DURUMDA VE BU KADAR ÜNİVERSİTE KURMAYA NE GEREK VAR
En büyük mücadelesinin ise gerçek anlamda bilime ve sanayileşmenin yanı sıra tarımsal alanda da bunun gerçekleşmesi olduğuna değinen Dr. Osman Dur, “Çünkü Türkiye’de üniversiteler atıl durumda. Anadolu’nun her tarafına gidiyorum. Bir işe başladığımda ilk yaptığım şey hemen mühendisleri getirmek oldu. TÜRKSAT’a başladım, ilk işim Amerika’dan 150’ye yakın doktoralı arkadaşımızı Türkiye’ye getirdim. Çünkü ülkesine hizmet etmek isteyen öyle insanlar var ki. Üstelik bunu 2002 yılında yaptım.  Doktora yaptığı ABD’de işsizliğin, ekonominin en kötü olduğu yerlere, ulusal araştırma merkezleri kuruldu. Türkiye bu kadar üniversite kurdu, üniversite kurulmasının doğru olduğuna inanıyorum. Akademik kadronun azlığı ayrı bir iş ama bunun etkin hale getirilmesi için kesinlikle bölgesel araştırma merkezlerine ihtiyaç var. Türkiye’nin her üniversiteye araştırma merkezi kurma şansı yok. Fakat bir ilin üniversitesinde eğitim verip diğer ilde de bunu uygulamalı yapabilmek mümkün olmalı. Her ile üniversite yerine bilimsel araştırma merkezleri kurarak ülkemize daha çok katkımız olur” diye konuştu.  
ALBAYRAK: YEREL VE GENEL MEDYA AYNI OLDU
Son konuşmacı olan meslektaşımız Star Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Nuh Albayrak ise internetin kullanım alanlarının genişlemesi ile birlikte sonra yerel ve genel medya ayrımının bittiğini, dijital ortamda yerel medyanın içeriklerinin ulusal ve uluslararası mecralarda yaygın olarak paylaşıldığına dikkat çekerek; “Habere verilecek başlığın bir duruş ortaya koyduğunu belirten Albayrak, “Habere verilecek başlık bir duruş ortaya koyuyor. Dolayısıyla medyada mutlaka etik değerler belirlenmesi gerekiyor. Mesleğe yeni başlamak siz genç kardeşlerimiz için büyük bir avantaj. Sosyal medyaya rağmen, mecra ne olursa olsun, sonuçta habercilik dediğimiz şey, toplumu bilgilendirme meselesidir” dedi.  
KATILIMCILARA PLAKET VERİLDİ
Panelin katılımcıları olan Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Doç. Dr. M. Mücahit Küçükyılmaz, TR Motor Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Osman Dur ve Star Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Nuh Albayrak’a plaketleri verildi.
BAŞDANIŞMAN KÜÇÜKYILMAZ KİTABINI İMZALADI
Panelin ardından Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Doç. Dr. M. Mücahit Küçükyılmaz’ın “Yavuz Adaletin Kılıcı” kitabı için imza etkinliği yapıldı.
NİĞDE BASINI ŞEHİR İÇİN ÇOK DEĞERLİ
Düzenlenen kitap imza etkinliğine öğrenciler ve katılımcılar yoğun ilgi gösterirken, Niğde basınının şehrin tanıtımı adına ne kadar değerli olduğu, tüm kurum ve kuruluşların bu anlamda yerel basına ne kadar çok önem vermeleri gerektiği bir kez daha gözler önüne serildi.
(İbrahim UGUN) 

NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Süper Lig Ahmet Çalık SezonuOP
 • 1Trabzonspor3781
 • 2Fenerbahçe3770
 • 3Konyaspor3767
 • 4Başakşehir FK3762
 • 5Alanyaspor3761
 • 6Beşiktaş3758
 • 7Antalyaspor3758
 • 8Fatih Karagümrük3757
 • 9Adana Demirspor3752
 • 10Sivasspor3751
 • 11Galatasaray3751
 • 12Kasımpaşa3750
 • 13Hatayspor3750
 • 14Kayserispor3747
 • 15Giresunspor3745
 • 16Gaziantep FK3743
 • 17Çaykur Rizespor3736
 • 18Altay3734
 • 19Göztepe3728
 • 20Yeni Malatyaspor3720
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
İL GENELİ COVİD TARAMASI 3
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA
Tasarım