KÜLTÜR SANAT
Giriş Tarihi : 28-02-2022 09:08

Edebiyat Dünyasına Bambaşka Soluk Getiren Kitap: Ben Kirke

Edebiyat Dünyasına Bambaşka Soluk Getiren Kitap: Ben Kirke

Madeline Miller, 1978’te Boston’da doğmuştur. Klasik edebiyat üzerine üniversitede eğitim alan Madeline Miller, aynı alanda yüksek lisans da yapmıştır. Öğrenimi sonrası liselerde Yunanca, Latince ve Shakespeare üzerine dersler vermiştir. Klasik Batı Edebiyatı alanında yetkin yazar, 10 Nisan 2018 tarihinde Ben Kirke adlı romanını asıl dilinde okurları ile buluşturmuştur. Romanın, Türkçeye çevrilip devamlı baskıya ulaşması ise 25 Ocak 2021 tarihinde olmuştur.

Ben Kirke, konusu itibariyle Antik Yunan ögeleri barındıran mitolojik bir romandır. Yazar, kitapta mitolojik bilgileri kurmaca roman dünyasıyla birleştirerek ortaya feminist bakış açısına sahip bir roman çıkartmıştır. Yazarın bir diğer mitolojik ögeler barındıran eseri de Akhielleus’un Şarkısı adlı romanıdır.

Ben Kirke Romanının Konusu Nedir?

Roman konusunu Antik Yunan’da büyücü bir tanrıça olan Kirke’nin yaşantısından almaktadır. Yunan mitolojisinde Odysseia ve Argonautika’da da Kirke’den bahsedilmektedir. Madeline Miller, romanda feminist bir havaya bürünerek Kirke’yi ele almış olmasıyla oldukça dikkat çekmiştir. Kirke, romanda ilahi bir bakış açısına hükmeden karakter olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu durum mitolojik anlatıların genelinde hakimdir.

Ben Kirke, tamamen eski motifleri işlemenin yanında bazı noktalarda postmodern etkilenmelere maruz kalmıştır. Homeros ve Ovid gibi karakterlerin eserde bir arada kullanılması bu havaya örnektir. Romanda şiirsel bir üslup benimsenmiştir. Gizemli söyleyiş tarzı ve mistik konuların bir arada verilmesi romanın ilgi çekici unsurları olarak ön plana çıkmaktadır.

Bazı yorumculara göre Ben Kirke, Odysseia’nın modern bir uyarlaması olarak görülmektedir. Roman içerisinde ölümlüler ve Tanrılar arasındaki ilişkiler oldukça karmaşık bir yapıda verilmektedir. Bunun sebebi romanın klasik olay tarihçiliği üzerine değil de posmodernist bir havayla kaleme alınmış olmasıdır. Olimposlular ve Titanlar arasındaki savaş içerisindeki kadın figürünü işleyen roman, bu nedenle feminist-mitolojik bir roman olarak okuyucu karşısına çıkmaktadır.

Romanın başlangıcında küçük Kirke’nin güçleri küçümsenmektedir ve toplumun estetik görüşleri uygun olmayışı nedeniyle dışlanmaktadır. Kirke’nin güçlerini fark ediş anı bir balıkçıyı Tanrıya dönüştürdüğü ana denk gelmektedir. Bu noktadan sonra güçlerini fark eden Kirke, aşkı uğruna adaya sürgün edilmiş olsa da bu adada keşiflere başlar. Kirke, romanın kalanında aşkı için bir mücadele içerisine girişir.

Romanda sıklıkla insan olmanın gerekliliklerine ve erdemlerine vurgu yapılır. Bu noktada eser klasik yapıdaki Yunan eserleri ile iç çe geçmiş olur ve roman içerisinde eski ile yeninin harmanlanması görülür.

Roman içerisinde cadı olarak mimlenmiş kadınların geçmişini temizlemeye dair ibareler bulunması da dikkat çeken noktalardandır. Tarihin pek çok döneminde cadılıkla bağdaştırılan ve kötü olarak bilinen kadınlara karşı bakış açısı Kirke sayesinde farklı bir boyut kazanır. Kirke, cadılığın ve büyünün temellerinin yalnızca kötülüğe değil iyiliğe ve temiz, saf duygulara da dayanabileceği görüşünü savunur. Kirke’nin mücadeleci, arzu dolu ve isyankâr yapısı da kadının gücünü ortaya koyar niteliktedir. Romandaki feminist hava okuyucuyu etkisi altına alan en önemli etkendir.

Ben Kirke Kitap Fiyatı Nedir?

Ben Kirke roman fiyat aralığı alındığı mağazaya ya da kitap alım satım noktasına göre değişiklik gösterebilmektedir. 21 TL’den başlayan fiyat aralığı, kitabın ciltli olup olmamasına göre de değişiklik gösterebilmektedir. Çeşitli kitabevinde yaklaşık 20-30 TL aralığında satışa sunulan Ben Kirke, aynı zamanda online kitap alışveriş sitelerinde de satışa sunulmaktadır. İnternet sitesi üzerinden alınan kitaplar çok daha uyguna gelse de alınan siteye bağlı olarak largo ücretlendirmesi değişiklik göstermektedir. İnternet siteleri üzerinde de bu kitabın satışı 20 TL’den başlamaktadır. Bu fiyatlandırma sistemine bağlı olarak Ben Kirke romanı için, uygun-orta fiyatlı kitaplar kategorisindedir diyebiliriz.

Ben Kirke Kitap Yorumları

Roman, ilk yayımlandığı günden beri özellikle de mitoloji meraklılarının ve fantastik kategoriye ait kitaplar okumak isteyenlerin öncelikli tercihleri arasında yer almaktadır. Okurları tarafından dili, üslubu ve konusu çok sevilen Ben Kirke, dünyanın çeşitli noktasından, farklı pek çok kişinin okuduğu küresel bir roman hâlini almıştır.

Romanın eski mitolojik olay örgüsü ile modern mitolojik bakışı iç içe geçirmesi de okuyucuyu etkisi altına alan temel etkenlerden birisi olarak görülmektedir. Genel anlamda okuyucudan yüksek değerlendirmeler alan roman, fantastik kurgu sevenlerin keyifle okuduğu bir kitap olarak anılmaktadır.

Feminist bakış açısını benimseyen, eskiyi ve modern olanı harmanlayan ve okura büyük bir okuma zevki sunan roman, hemen hemen her kitabevinden alınabilecek bir eserdir. Özellikle kadının gücünü ve verdiği mücadeleyi anlatıyor oluşu da kitabın beğenilmesinde ve çokça okunmasında etkin rol oynamaktadır.

 

NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Süper Lig Ahmet Çalık SezonuOP
 • 1Trabzonspor3781
 • 2Fenerbahçe3770
 • 3Konyaspor3767
 • 4Başakşehir FK3762
 • 5Alanyaspor3761
 • 6Beşiktaş3758
 • 7Antalyaspor3758
 • 8Fatih Karagümrük3757
 • 9Adana Demirspor3752
 • 10Sivasspor3751
 • 11Galatasaray3751
 • 12Kasımpaşa3750
 • 13Hatayspor3750
 • 14Kayserispor3747
 • 15Giresunspor3745
 • 16Gaziantep FK3743
 • 17Çaykur Rizespor3736
 • 18Altay3734
 • 19Göztepe3728
 • 20Yeni Malatyaspor3720
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
İL GENELİ COVİD TARAMASI 3
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA
Tasarım