GÜNCEL
Giriş Tarihi : 23-02-2022 15:49   Güncelleme : 23-02-2022 16:12

NİĞDE TÜRKİYE’YE LİDERLİK EDEBİLİR!

NİĞDE TÜRKİYE’YE LİDERLİK EDEBİLİR!

Geçtiğimiz gün, bir takım ziyaretler, açılış ve temel atma programlarına katılmak için Niğde’ye gelen Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Güneş Paneli üretim sektörünün temelini oluşturan ve Türkiye’de ilk olan Silisyum Saflaştırma Teknolojisini Niğde’de törenle hizmete açarak, tesiste Türkiye’nin ilk solar seviyede ve endüstriyel boyutta Silisyum İngot külçesi üretimi gerçekleştirildiğini duyurmuştu. Bakan Varank’ın ziyaretinde söylediği ‘Ben şahsen, KOP idaremiz tarafından desteklenen ve Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi tarafından yürütülen bu inovatif projelerin hem bölgenin hem de ülkemizin bu alandaki iddiasını perçinleyeceğine, Niğde'nin bu alanda Türkiye'ye liderlik edebileceğine yürekten inanıyorum’ sözleri herkesi heyecanlandırdı.
KONU BAŞLIKLARI
Bakan’ın Niğde ziyaretinde Türkiye’nin enerji potansiyeli açısından önemli bir coğrafya olduğu, Niğde’nin de bu konuda değerli katkılar sağladığı ve sağlayacağı, Niğde’ye yapılması planlanan Güneş Enerji Santralleri, Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi laboratuvarları sayesinde ülkemizde İlk kez endüstriyel boyutta tek kristal silisyum ingot külçe üretimi yapıldığı, Niğde’nin sanayi şehri potansiyeli ile KOP bölgesi destekleri gibi konular konuşuldu.
Sanayi ve Teknoloji NÖHÜ Konferans Salonunda gerçekleştirilen açılış törende hem yerel idareciler hem de ziyesi temsilciler bazı konulara değindi. 
Niğde ziyaretinde KOP İdaresi'nin destekleriyle Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi tarafından yürütülen projenin oldukça önemli bir adım olduğunu ifade eden Bakan Mustafa Varank, Konya Ovası Projesi (KOP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı tarafından desteklenen ve Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi (NÖHÜ) ev sahipliğinde yürütülen KOP Enerji Projelerini törenle hizmete açtı.
TÜRKİYE’NİN ENERJİ POTANSİYELİNE NİĞDE KATKISI
Türkiye’nin, dünyanın en verimli güneş enerjisi potansiyeline sahip olduğunu, Türkiye içinde ise KOP Bölgesinin güneş enerjisi veriminin çok yüksek potansiyelde olduğuna değinen Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, güneş enerjisi panellerinin üretilmesinde çok önemli yer tutan ilk kamu kaynaklı silisyum saflaştırma teknolojisinin Niğde’de hizmete girdiğini belirtti.
KOP Bölge Kalkınma İdaresi ve Kalkınma Ajansıyla birlikte Bölgenin ve Niğde'nin kalkınmasına hizmet edecek projeleri desteklemek için gece gündüz çalıştıklarını ve KOP Bölge Kalkınma İdaresiyle birlikte bölgenin güneş enerjisi potansiyeline odaklandıklarını ifade eden Bakan Varank; “Niğde Ömer Halisdemir Üniversitemizle bir iş birliğine gittik. Buradaki Nanoteknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi'nde ciddi bir bilgi birikimi bulunuyor. Onu da kullanıp geliştirerek, tüm ülke sathında etki oluşturacak projeler geliştirdik. Zaten biliyorsunuz, yenilenebilir enerji kaynaklarından enerji üretimi ülkemizin öncelikli konulardan bir tanesi. Son yıllarda bu alanda hem Ar-Ge hem de ticari boyutta ciddi yatırımlar yapıldı, yapılmaya devam ediyor. Türkiye'de güneş paneli üretiminde, silisyum saflaştırılması dışındaki süreçlerin yerli ve milli imkanlarla yapılabilmektedir. Silisyum konusu ise işin kritik bir parçası. Buradaki dışa bağımlılığı çözmeden sektörde istenilen atılımı yapmanın da kolay olmadığını görebiliyoruz. Bu nedenle başlattığımız ‘Silisyum Saflaştırma Araştırma Projesi’ potansiyel faydalarından dolayı sonuna kadar desteği hak etmektedir” dedi.

TÜRKİYE'DE BİR  İLK 
Kurulan sistem sayesinde Türkiye’de ilk kez endüstriyel boyutta tek kristal silisyum ingot külçe üretiminin yapıldığına değinen Bakan Varank; “Böylece silisyumun saflaştırılması safhasında yaşanan milli teknoloji eksikliği büyük ölçüde giderildi. Bu potansiyeli gören özel sektör temsilcileri hemen teknolojiyle ilgilenmeye başladı. Türkiye'yi yeşil enerji üretim merkezi yapmak üzere özel sektörün ciddi yatırım planlamaları bulunmaktadır. Biz de zaten tüm kalkınma politikalarımızın merkezine yeşil dönüşümü dahil ediyoruz.
NİĞDE BU ALANDA TÜRKİYE’YE LİDERLİK EDEBİLİR
Bu politikaların başında da yenilenebilir enerji geliyor. Ben şahsen, KOP idaremiz tarafından desteklenen ve Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi tarafından yürütülen bu inovatif projelerin hem bölgenin hem de ülkemizin bu alandaki iddiasını perçinleyeceğine, Niğde'nin bu alanda Türkiye'ye liderlik edebileceğine yürekten inanıyorum. Yeter ki doğru zamanda doğru alanlarda çalışmaya devam edelim." diye konuştu.
VALİ ŞİMŞEK DEVASA GES SANTRALİNİ ANLATTI
Ülkemizin milli sanayi ve teknoloji hamlesine katkıda bulunmak, sanayi üretiminde dışa bağımlılığı azaltmak, katma değeri yüksek ürünler ile uluslararası pazarda rekabet gücünü arttırmak ve yeni istihdam olanakları oluşturmak amacıyla tüm Türkiye’de olduğu gibi Niğde’de de Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızın birçok desteği ve çalışması bulunduğuan dağinen Niğde Valisi Yılmaz Şimşek yapmış olduğu konuşmada şu ifadeler yer verdi: “İlimizin güçlü yanlarından birisi de güneşli gün sayısı ve güneş ışınlarının verimli açıyla düşüyor olması nedeniyle güneş enerjisi üretim potansiyelidir. Bor İlçemizde toplam 25 milyon metrekarelik bir alanda güneş enerjisinden elektrik üretmeye yönelik olarak Valiliğimizce yapılan başvuru Bakanlığımızca uygun görülmüştür. İlgili alan önce Endüstri Bölgesi olarak sonrasında da Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığınca “Yenilenebilir Kaynak Alanı” olarak ilan edilmiştir. 3x100 MW gücündeki ilk tesisin kurulması için teklifler Mart ayı sonuna kadar toplanacak.”
GÜLTEKİN: HEDEFİMİZ SANAYİ ŞEHRİ DEDİRTMEK
Konuşmacılar arasında yer alan Niğde Milletvekili Selim Gültekin ise; Niğde’nin son dönemde cazibe merkezi durumuna geldiğini, tarım ve eğitim şehri Niğde’ye ayrıca ‘Bu Kent Bir Sanayi Şehridir’ diyebilmek gibi bir iddiaları olduğunu  söyledi.
REKTÖR USLU DESTEKLERE TEŞEKKÜR ETTİ
Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Uslu konuşmacı olarak çıktığı kürsüden “Bu projelerin gerçekleşmesinde desteklerinden ötürü Başta Sayın Cumhurbaşkanımıza, Sayın Sanayi ve Teknoloji Bakanımıza ve KOP Başkanımıza teşekkürlerimi sunarım” diyerek şöyle devam etti: “Devletimizin bize sağladığı her türlü imkânı en iyi şekilde değerlendirerek çalışmalarını sürdüren Üniversitemiz, dün olduğu gibi bugün de yine aynı gayret ve kararlılık ile bugün açılışı yapılacak olan Silisyum Teknoloji Laboratuvarımız ve Yeşil Enerji Evimiz gibi yerli ve milli teknoloji hamlesine değer katacak çalışmaları devam ettirecektir. Bu çalışmaları sürdürürken devlet büyüklerimizin desteğini de arkamızda hissetmek bizim için oldukça önemli.”
KOP BAŞKANI’NDAN KAYNAKLARIN BİRLİKTE KULLANIMI HATIRLATMASI
Konuşmacılar arasıdna bulunan KOP İdaresi Başkanı Mahmut Sami Şahin proje hakkında bilgi verirken, KOP İdaresi tarafından Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi işbirliğiyle ‘Silisyum Saflaştırılma Araştırma Projesi’ hayata geçirildiğini söyledi.
Projede, Başkanlık tarafından sağlanan destekle, yerli hammadde temini için gerekli saha çalışmaları, analiz giderleri ve ilk solar seviye silisyum ingot üretiminin gerçekleştirilmesi için gerekli sarf malzeme ihtiyaçları ile nanoteknoloji laboratuvarının altyapı imkânlarının geliştirilmesi çalışmaları yapıldığına da değinen Şahin; “Diğer taraftan yenilenebilir ve temiz enerji kaynaklarının birlikte kullanımının da yaygınlaştırılması gerekliliğinden hareketle, kesintisiz olarak enerji üretebilen ve enerji kaynakları bilinçlendirme çalışmalarının yürütüleceği AR-GE merkezi formunda UNİKOP Enerji Evi ismiyle bilinen ‘Yeşil Enerji Evi’ projesi de Niğde Ömer Halisdemir Üniversitemizde hayata geçirilmiştir” diyerek katılımcılara teşekkür etti.
(İbrahim UGUN)

NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Süper Lig Ahmet Çalık SezonuOP
 • 1Trabzonspor3781
 • 2Fenerbahçe3770
 • 3Konyaspor3767
 • 4Başakşehir FK3762
 • 5Alanyaspor3761
 • 6Beşiktaş3758
 • 7Antalyaspor3758
 • 8Fatih Karagümrük3757
 • 9Adana Demirspor3752
 • 10Sivasspor3751
 • 11Galatasaray3751
 • 12Kasımpaşa3750
 • 13Hatayspor3750
 • 14Kayserispor3747
 • 15Giresunspor3745
 • 16Gaziantep FK3743
 • 17Çaykur Rizespor3736
 • 18Altay3734
 • 19Göztepe3728
 • 20Yeni Malatyaspor3720
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
İL GENELİ COVİD TARAMASI 3
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA
Tasarım