GÜNCEL
Giriş Tarihi : 29-01-2022 09:25   Güncelleme : 29-01-2022 09:56

İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu Toplantısı yapıldı

İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu Toplantısı yapıldı

OSB’lerin nitelikli işgücü ihtiyacı konusunda çalışmaların planlandığı, istihdamın korunması ve artışının sağlanması amacıyla yapılması gereken çalışmaların değerlendirildiği, nitelikli işgücünün yetiştirilmesi amacıyla talep edilen mesleki eğitim kursları ile işsizliğin azaltılmasına yönelik faaliyetlerin değerlendirildiği İl İstihdam Toplantısı yapıldı.
Toplantının açılış konuşmasında Vali Yılmaz Şimşek yaptığı konuşmada; 'Kovid-19 pandemisi ile birlikte tüm Dünyada salgının yayılmasını önlemek amacıyla alınan önlemler, üretimin azalmasına yol açarken bazı sektörlerde üretimi durma noktasına getirmiştir. Ülkemizde işgücü piyasası üzerinde salgının oluşturduğu olumsuz etkileri azaltmak ve işsizlik oranlarını kontrol altına alabilmek amacıyla çeşitli düzenlemeler ile birlikte kısa çalışma ödeneği, nakdi ücret desteği gibi başarılı uygulamalar hayata geçirilmiştir' dedi. 
2019 yılının sonlarında ortaya çıkan Kovid-19 pandemisi halen küresel düzeyde yeni varyantlar ile etkisini sürdürmekte ve ülkelerin ekonomilerine ciddi zararlar vermektedir. Bu aşamada ülkemiz üretim kapasitesini sürekli artırarak pandemi sürecini fırsata çevirmiş, 2021 yılında 225 milyar dolar ihracat rekoru kırmış ve adeta bir üretim merkezi olma yolunda hızla ilerlemektedir. Ülkemizde oluşan bu olumlu hava İlimiz OSB’lerine de yansımış, OSB’lerimiz farklı sektörlerden yeni yatırımları ilimize çekmeye devam etmektedir.
İşsizlik sadece ülkemizde değil tüm dünyada en temel sorunlardan birisidir. İşsizliğin en aza indirilmesi ise üretim ile mümkündür. Yeni arsa tahsisleri ve sunmuş oldukları avantajlar ile ilimizi fırsatlar şehrine dönüştüren OSB’lerimizin yeni yatırımcıları için, nitelikli işgücü ihtiyacını karşılayacak politikalar ve bu yönde çözümler üretilmesi ise elzemdir. Unutulmamalıdır ki işsizlik içinde bulunduğumuz dönemde sadece yetişkinleri etkilememekte genç nüfusu da olumsuz yönde etkilemektedir. Bu olumsuz etki ülkelerin ekonomik büyümesini de engelleyen bir aktör haline gelmiştir dedi. 
(İbrahim UGUN)

NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
İL GENELİ COVİD TARAMASI 3
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA
Tasarım