google-site-verification=PGHklF2pARwjgqPUGv_LE1sbPyog7dQWvausnHR-5Iw
GÜNCEL
Giriş Tarihi : 18-12-2021 10:41   Güncelleme : 18-12-2021 10:50

Stokçulara daha ağır yaptırımlar getirilmeli

Stokçulara daha ağır yaptırımlar getirilmeli

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, AKP iktidarının fiyat artışlarına neden olarak gösterdiği stokçulukla ilgili yaratılan algı ile ortaya çıkan gerçekler arasında dağlar kadar fark olduğunu söyledi.
Kamuoyunda "Stokçuluk yapanın kafasına inilecek…” şeklinde bir beklenti yaratıldığını ancak, bu konuyla ilgili sadece ceza artırımın gündeme geldiğini belirten Gürer, stokçuluk yapan varsa para cezası artırmak yeterli caydırıcı etki yaratmaz” dedi.
CHP Milletvekili Gürer, stokçulukla ilgili AKP iktidarının, adet yerini bulsun mantığıyla hareket ederek ve “stokçular varmış” algısı yaratarak, fiyatlar artışın suçunu üzerinden atmaya çalıştığından endişe edildiğini de vurguladı.
STOKÇULUK YAPANLARA CEZA ARTIRIMINI ÖNGÖREN KANUN TEKLİFİ
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji” Komisyonu toplantısında ele alınıp kabul edilen ve hafta içinde TBMM genel kurulunda görüşülmesi beklenen torba yasada yer alan “Stokçuluk yapanlara ceza artırımıyla” ilgili maddede hedeflenen sonuca para cezası artırımı ile erişilmeyeceğini ve daha kapsamlı düzenlemelere gerek olduğunu söyledi.
ÖZELLEŞTİRME RUHU İÇİNDE GEZİYOR
Komisyon görüşmeleri tamamlanan ve önümüzde hafta görüşülmesi beklenen kanun teklifi limanlarla ilgili daha önce getirilip geri çekilen kiralanma, TEİAŞ devirde kolaylaştırıcı maddeler yanında stokçulukla ilgili ceza artırımı içeren madde de yer alıyor. Kanun teklifi bütününde özelleştirme içerikli olduğuna değinen CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Bu torba kanun teklifinin bütününe baktığımız zaman yine özelleştirmenin ruhu içinde geziyor. Özelleştirmeyle AKP döneminde kamu varlıkları sata sata bitirilemedi. Hani bazen diyorlar ya, "Cumhuriyet Halk Partisinin dikili ağacı var mı?" diye. Satılanların kuruluş tarihine baksalar bunların önemli bölümünün cumhuriyetin ilk yıllarında kamucu anlayışla yapılmış olan fabrikalar olduğu görülür.
Ne yazık ki 110 kuruluşun ve ona bağlı diğer getiri sağlayan mülklerin satışıyla 67 milyar dolarlık gelir sağlandığını, yazılı soru yanıtında verilmişti. Onlar da tükendi herhâlde yeni süreçte de satır aralarına konulan ifadelerle yeni özelleştirmelerin yolu açılıyor” dedi.
HANİ STOKÇUNUN KAFASINA İNİLECEKTİ?
Gürer, Kamuoyunda "Stokçuluk yapanın kafasına inilecek, stokçuluğun önü kesilecek, bununla ilgili bir düzenleme gelecek” şeklinde bir beklenti yaratılmasına rağmen, bu konuyla ilgili sadece ceza artırımın gündeme gelmesini çözüm için yeterli olmadığını ifade etti.
STOKÇUYA HAPİS CEZASI ŞART
TCK’nın ilgili maddesine göre stokçuluk yapanlara hapis cezası uygulanması gerektiğine işaret eden CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Parasal anlamda da stokçuluk yapanlara uygulanacak ceza var. Buradaki artırım, bu işi yapanların elde edecekleri kârın önüne geçecek bir parasal artırım değil” diye konuştu
ÜRETİCİNİN GÖZÜNÜ KORKUTMAK İÇİN Mİ YAPILDI?
Ceza artırımının soğan, patates, buğday ve arpayı belli bir dönem için depoya koymak zorunda olan üretici mi hedefleniyor diyen CHP Milletvekili Gürer, tarım ürünlerinin hasat döneminde satışı yapıldığını ve bir bölümünün ise depolandığını belirterek, “Örneğin Patatesin, ekim -kasım ayında hasadı yapılır, borcu olan çiftçi hemen ürününü satar, borcu olmayan da depolar. O depoya konan ürünü vaktinden önce satışa verdiği zaman ürün açığı oluşur” şeklinde konuştu
Geçtiğimiz yıllarda depolar basıldığı için ürün açığı oluştuğunu, ülkede patates kalmadığı için de Mısır’dan patates ithal etmek zorunda kalındığını anımsattı
ÖNGÖRÜ YOK, PLANLAMA YOK
Öngörüden uzak ve planlamaya dayanmayan tarım politikalarının ve ürün desenine uygun olmayan ekimlerin neden olduğunu sorunlara değinen Gürer, “Hangi üründen ne zaman, ne kadar lazım olduğuna bakılmıyor, pamuk yetişecek tarlasına soğan ekiliyor, ” dedi.
2000 yılında 6.5 milyon ton patates üretimi yapılan ülkemizde bugün bu miktarın 5 milyon tona kadar düştüğünü beliren Gürer, marketçileri ve üreticileri hedef gösterilerek bu üretim ve fiyat artışlarıyla ilgili soruların çözülemeyeceğini ifade etti
ÖNCE GİRDİ MALİYETLERİNİ DÜŞÜRÜN
Sorunlara kamucu bir yaklaşımla bakılmadığına değinen CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “ “Girdi maliyetlerinin düşürülmeyişi, üretenlerin gerekli desteklerinin zamanında ve doğru biçimde verilmeyişi, desteklerin bir yıl sonra değerini yitirdikten sonra üreticiye çiftçiye verilmesi sorun. Bunun için de sıkıntılar devam ediyor” diye konuştu
HANİ TAKLİTÇİLERE VERİLEN CEZALAR?
Taklit ve tağşiş ürünlere ilgili ceza artırımına gidildiğini ancak Bakanlığın geçen yıldan bu yana bu konuda bir açıklama yapmadığını hatırlatan CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “ülkede insanlara taklit ve tağşiş ürünlerin yedirilmesinin ne yazık ki önünü kesmedi” dedi.
STOKÇULUK NEDİR, NE DEĞİLDİR?
Stokçuluğun tanımı doğru yapılmadan, neye göre, niçin ve nedeni aranmadan yapılacak bir düzenlemenin kamuoyunda yalnızca bir algı yaratmaktan öteye gidemeyeceğine de işaret eden Ömer Fethi Gürer, “Yani ‘Stokçular fiyat artırıyor’ algısı, gerçekçi bir algı değildir çünkü Türkiye'de girdi maliyetleri, elektrikte, doğal gazda, suda, mazotta, tohumda, gübrede, ilaçta böyle arttıktan sonra bu fiyatların geriye gelmesi olası olmadığı gibi, belli periyotlarla piyasaya verilmesi gereken ürünler de zamanından önce depondan çıkarsa ürün fiyatı düşmez ancak ithal ürün mecbur kalınır ” şeklinde konuştu.
ÜRETİCİ BUĞDAY EKEMİYOR
Geçen yıl 1800 lira olan üre gübre ile 2 bin 450 lira olan DAP gübresinin bu yıl 14 bin 700 liraya çıktığını anlatan Gürer, siyasal iktidara uyarıda bulunarak, “Bu şartlarda zaten üretici üretmiyor haberiniz olsun, buğdayı ekemiyor, tohumu tarlada toprakla buluşturamıyor” dedi.
BU CEZALAR KİME KESİLECEK?
Stokçulukla ilgili kimlerin hedeflendiğinin açıklanmasını isteyen Ömer FETHİ Gürer, “Bu cezalar kime kesilecek? Yoksa yalnızca âdet yerini bulsun, böyle bir değerlendirmeyle kamuoyunda "Stokçular varmış." mantığı yaratılarak "Suçlu biz değiliz." olgusuyla olayın içinden sıyrılmaksa maddenin 2 milyon ceza üst limiti olması olması az, 10 milyon yapalım, doğru dürüst olsun, işe yarasın” ifadelerini kullandı.
AMAÇ KÜÇÜK ESNAF İLE ÜRETİCİYİ YOK ETMEK Mİ?
Gürer, komisyon toplantısındaki konuşmasını şu sözlerle tamamladı: “Bunlar eğer, tavuğu çiftliklere çekmek amacıyla vatandaşa "Kuş gribi geldi." diye tavuğunu öldürme projesinin benzeri biçimde, küçük esnafı, küçük üreticiyi, kırsal kesimi yok etmek için düzenlendiyse bu anlamda da söyleyecek sözüm yok, kamuoyunun takdirine bırakıyorum.” dedi.
(Haber Merkezi)

NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Süper LigOP
 • 1Trabzonspor2251
 • 2Konyaspor2142
 • 3Fenerbahçe2236
 • 4Alanyaspor2235
 • 5Beşiktaş2235
 • 6Hatayspor2235
 • 7Başakşehir FK2134
 • 8Adana Demirspor2234
 • 9Kayserispor2231
 • 10Gaziantep FK2131
 • 11Sivasspor2230
 • 12Fatih Karagümrük2230
 • 13Galatasaray2227
 • 14Giresunspor2226
 • 15Kasımpaşa2224
 • 16Göztepe2224
 • 17Antalyaspor2223
 • 18Çaykur Rizespor2221
 • 19Altay2218
 • 20Yeni Malatyaspor2115
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
İL GENELİ COVİD TARAMASI 3
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA