google-site-verification=PGHklF2pARwjgqPUGv_LE1sbPyog7dQWvausnHR-5Iw
Advert
GÜNCEL
Giriş Tarihi : 16-10-2021 15:38

Gönen: Fırsat var, icraat bekleniyor

Gönen: Fırsat var, icraat bekleniyor

Devlet eski Bakanı Ekin Gönen bölgesel kalkınmanın, siyasal, sosyal ve ekonomik bir süreçle gerçekleşebilen bir durum olduğuna işaret ederek, Niğde’nin de patates ve kalsit başta olmak üzere tarıma ve hayvancılığa dayalı sanayileşmede sıçrama yapmaya hazır halde olduğunu söyledi. Gönen ayrıca, Ecemiş suyu ve deri sanayi gibi konulara değindi.
GÖNEN : UYGUN YATIRIM YAPILIRSA…
Devlet eski Bakanı 17 ve 20. Dönem Niğde Milletvekili Akın Gönen konu ile ilgili yapmış olduğu yazılı açıklamada konulara dikkat çekerek şu sözlere yer verdi: “Bölgesel kalkınma siyasal, sosyal ve ekonomik bir süreçle gerçekleşir. Niğde ili bu yönden şanslı bir ildir. İlimiz çeşitli sektörlerde yenilikler ve organizasyonlarla hızla kalkınabilirdi.  Bu amaçla “Niğde İli Uygun Yatırım Alanları Araştırması’nı 1998 yılında Türkiye Kalkınma Bankasına hazırlattım. Bu araştırmada 32 adet uygun sanayi yatırım alanı tespit edildi. Tarıma ve hayvancılığa dayalı sanayileşmede sıçrama yapmaya hazır haldedir.
TURİZM VE KALSİT
Turizm ve maden (kalsit) sektörü de ciddi ilgi ile derde deva olur. Patates durumu bu konuda güzel örneklerden biridir.
PATATES ARAŞTIRMA ENSTİTÜSÜ
Patatesi ucuz ve kaliteli üretip, sanayi ürünü haline getirip pazarlamak gerekli idi. Bu amaçla, 1996 yılında Tarım Bakanlığına yaptığım yazılı müracaatla ülkemizde ilk ve tek Patates Araştırma Enstitüsü’nü Bakan rahmetli Nafiz Kurt imzası ile Niğde’de kurdurdum. Günümüzde başarı ile hizmet vermeye devam etmektedir. Yerli tohum, kaliteli üretim amaçtı.
ECEMİŞ SUYU
Sulama için çiftçinin talebi olan elektrifikasyon konusunu elbirliği ile hızla yaygın halde gerçekleştirdik. Ecemiş suyunu, ilimiz topraklarını sulaması için 1998 yılında DSİ bütçesine ödenek koydurup incelettirdim. Bu konuda 2000 yılında olabilirlik ve ekonomiklik konusunda uygunluk sonucunu resmen sağladık. Proje hala DSİ arşivlerinde ilgi beklemektedir. Patatesin sanayi ürünü haline gelip katma değerinin artması, raf ömrünü uzatıp pazarlama sorununa ciddi çözüm bulunması şarttı.
NİĞDE PATATES ENTEGRE SANAYİİ
Bu amaçla, Niğde Patates Entegre Sanayi kurulması elzemdi. Zamanın kalkınmadan sorumlu Sayın Devlet Bakanı M. Salih Yıldırım ve Türkiye Kalkınma Bankası Sayın Genel Müdürü Taci Bayhan, yaptığım müracaatlar üzerine hazırlanan resmi çalışma sonucunu 1998’de ilimize gelerek resmen ilgililere duyurdular. Bu çalışma ilimiz ilgili yatırım birimlerinde o tarihten beri ilgi beklemektedir.
DERİ OSB
Niğde ilinin hızla kalkınmasında hazır potansiyeli olan diğer sektörlerden birisi de Deri Sanayi sektörüdür.
Bu sektörün modern şartlara uygun üretim yapması ve gelişimi için 1992 yılı Devlet Bütçesine Bakanlığım sırasında ödeneğini koydurup, Niğde-Bor Deri Organize Sanayi Bölgesi yatırımını hızla başlattım; bugün faal haldedir ve bölgeye hizmet vermektedir.
Türkiye Kalkınma Bankası Genel Müdürlüğüne Niğde-Bor Deri Entegre Sanayi Yatırım Projesini 1998 yılında hazırlattım. Bu proje gerçekleşseydi ilimiz, deriye dayalı entegre bir sanayi merkezi olacaktı. Bu çalışma da, ilimiz arşivlerinde tıpkı patates entegre sanayi projesi gibi ilgi beklemektedir. İlimiz deri sektörünün sanayi-üniversite ilişkisini ve iş birliğini sağlamak için ödeneğini koydurup Üniversite bünyesinde Bor Dericilik Uygulama Merkezi’ni kurdurdum. Ancak, Dericilik Uygulama Merkezinin şu anda faal olmadığını üzülerek öğrendim. Dericiliğimizin uluslararası rekabet gücünü arttırmak için de Üniversite bütçesine o dönem yurtdışı eğitim yoluyla akademisyen yetiştirilmesi amacıyla bir ödenek koydurmuştum. Kullanılıp kullanılmadığını bilmiyorum. Bilimsel yenilikler ve teknoloji takip edilip, ilgili sektörlerde uygulanmazsa rekabet ve gelişimin mümkün olmadığı bilimsel bir ekonomik gerçektir.
DEVLET DESTEK TEŞVİKLERİ NİĞDE İÇİN 2000’li YILLARDAN SONRA DÜŞÜRÜLDÜ
İlimizin sanayileşip kalkınması için ilgili Devlet destek ve teşviki de şarttı. İlimiz o zaman Kalkınmada Öncelikli İller arasında değildi. Bu amaçla devlet yatırım teşvik ve desteği alması için resmi müracaat yaptım ve müracaatım reddedildi. Kendi partimin hükümetinin bu uygulaması aleyhine idari yargıda dava açtım. Dava sona yaklaşınca ilimiz, Kalkınmada En Yüksek Destek alan doğu illeri statüsü olarak 1997 de ilan edildi. İlgili Bakan yazı ile bu talebimin yerine getirildiğini bana bildirdi. Ancak 2000 yılından sonra bir derece aşağıya düşürüldüğünü de üzüntüyle biliyorum.
PATATES VE KALSİT İÇİN DOĞRU YATIRIM ŞART
Özet olarak; ilimiz Patates Entegre Sanayi ile Deri Entegre Sanayilerine ek olarak Kalsit’e (maden sektörü) yapılacak ileri teknoloji yatırımı ile hızla atak yapacak Alt yapı ve üst yapıya sahiptir. Turizm sektörü de master plan yapılırsa ve ilgilenilirse aynı amaca hizmet edebilir. Ancak bu konuda eksik olan; Devlet, Üniversite, Patates Araştırma Enstitüsü ve özellikle ilimizin bu sektörlerle ilgili olan yereldeki sayın sektör oda temsilcileri, dernek ve sektör temsilcilerinin bir araya getirilememesidir. Bu organizasyon, iş birliği ve dayanışma sağlanamazsa hızlı kalkınma, refahın yükselmesi, işsizliğin önlenmesi ve göçün tersine dönmesi mümkün değildir. Yapılacak iş, yerelde organize olup, şirketleşip bu sektörlerde sanayileşmektir. Ülkemizde kalkınmış güzel il örnekleri ve bilim bunu bize ısrarla söylemekte ve göstermektedir dedi.
(Haber Merkezi)

NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Süper LigOP
 • 1Trabzonspor1539
 • 2Konyaspor1426
 • 3Hatayspor1426
 • 4Fenerbahçe1424
 • 5Alanyaspor1524
 • 6Galatasaray1523
 • 7Başakşehir FK1422
 • 8Fatih Karagümrük1422
 • 9Beşiktaş1521
 • 10Adana Demirspor1520
 • 11Sivasspor1519
 • 12Kayserispor1519
 • 13Altay1518
 • 14Antalyaspor1518
 • 15Gaziantep FK1418
 • 16Giresunspor1416
 • 17Yeni Malatyaspor1413
 • 18Göztepe1411
 • 19Kasımpaşa1511
 • 20Çaykur Rizespor1410
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
İL GENELİ COVİD TARAMASI 3
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA