SAĞLIK
Giriş Tarihi : 11-10-2021 14:44   Güncelleme : 11-10-2021 14:59

Sağlık Müdürü: Aile Sağlık Merkezi Kampüs'te hizmete başladı

Sağlık Müdürü: Aile Sağlık Merkezi Kampüs'te hizmete başladı

Niğde İl Sağlık Müdürü Dr. Dursun Koç bir basın açıklaması yaparak; ‘Hayırsever Süheyla-Hürrem Kubalı’ tarafından yapılan Süheyla-Hürrem Kubalı Sağlık Merkezi’nin Niğde Ömer Halisdemir Üniversitenin örgün öğretimine başlamasıyla birlikte faaliyetlerine başladığını belirtti.
Hayırsever tarafında yaptırılan Süheyla-Hürrem Kubalı Sağlık Merkezinin geçen sene açılışını yaptıklarını ve hizmet vermeye başladığını ifade eden Müdür Dr. Dursun Koç, “Burası bir hayırseverimiz tarafından yaptırılmıştı biliyorsunuz. Geçen sene de açılışını yapmıştık. Önceden başka bir birimde aile sağlığı merkezimiz vardı. Aynı zamanda burada 2 aile hekimimiz var. Dolayısıyla burada tüm aile hekimliği hizmetleri birinci basamak anlamda tüm hizmetler veriliyor. Öğrencilerimizle ilgili tüm tarama testleri, tüm kan tahlilleri, işte aşılarla ilgili çalışmalar, diğer taramalar da yapılıyor ama bazı taramalar mesela kanserle ilgili taramalar burada yapılmasına rağmen öğrencilerimizin yaş grubunun genç olması nedeniyle tarama kapsamında değildir. O yüzden öyle bir eksiğimiz var. Eksiğimiz yok bizim fazlamız var ama tesisimizde yapmadığımız bir iş bu. Ama biz şu anda özellikle eğitim-öğretim yılının başlamasıyla birlikte buraya merkezden bir ekiple destek verdik. Çünkü yaklaşık 24 bine yakın öğrencimiz geldi dolayısıyla bunlarla ilgili özellikle covid aşısıyla ilgili bir yoğunlaşma olabilir diye önlem amaçlı bir ekip bulundurduk burada. Öğrencilerimiz geldiğinde hem sağlıkla ilgili taramalarını yaptırabilirler hem de covid aşılarını yaptırabilirler.’’ dedi.
Bu aile sağlığı merkezinde de öğrencilerin Covid-19 aşılarını yaptırabileceklerini ifade eden Müdür Koç, ‘‘Aynı zamanda kampüsün içinde yoğun bir yurt durumu var. Yurtların fazlalığı nedeniyle covid riskimiz artıyor. Bu sebeplerden dolayı aşı çalışmalarını burada gerçekleştiriyoruz. Şu anda 2 aile hekimimiz bulunuyor. İhtiyaç halinde nüfusun artmasıyla beraber 3. 4. Aile hekimlerimizi de burada açabilecek durumdayız. Sağ olsun Kübalı eşler buraya büyük bir sağlık tesisi yaptırdılar. Biz kendilerine de teşekkür ediyoruz. 2021-2022 eğitim-öğretim yılının hem öğrencilerimiz hem bizim için hayırlı olmasını diliyorum. İnşallah iyi bir çalışma ile covid anlamında büyük bir sıkıntı yaşanmadan süreci tamamlamış oluruz. İlköğretim öğrencilerinin yüz yüze eğitime başlamasında beklediğimiz bir risk oluşmadı. Üniversite öğrencilerinin de %75’i kadar aşılı bu yüzden biz büyük bir risk beklemiyoruz. Özellikle hem öğrencilerin hem vatandaşımızın 1. Doz aşıyı yaptırdığı gibi 2. Doz aşılarını da yaptırmalarını, ihtiyaç olduğu taktir de 3. Doz aşılarını da yaptırmak süretiyle covid-19’dan korunlarını istiyoruz. Biz de aşılarımızı yaptırıyoruz. Ben 4. Dozu yaptırmak zorunda kaldım. Aşı hakkı çıktıkça arkadaşlarımızın gerek çalışanlarımızın gerekse vatandaşımızın gerekse özellikle genç dimanlar olan öğrencilerimizin mutlaka aşı konusunda hassas olmalarını biz istiyoruz. Çünkü aşı koruyan bir tedai yöntemi. Dolayısıyla bizim burada amacımız hasta olmadan korunmanın yollarına bakmak. İl olarak ta biz %65’i geçtik. Sarı kategorideyiz amacımız maviye geçebilmek. Aşı oranının %75’e çıkması halinde mavi kategoriye geçeceğiz ve riski azaltmak istiyoruz. Bu yüzden vatandaşımızın sağ duyulu olmasına ihtiyacımız var çünkü hala köylerde ve organize sanayilerde aşılama çalışmaları kapsamında arkadaşlarımız saha çalışmaları gerçekleştiriyor. Tüm aile hekimliklerimizde, toplum sağlığı merkezlerinde ve hastanelerimizde aşılama çalışmaları düzenli olarak yapılıyor. Aşı stoklarımız da her hangi bir sorun yok. Sadece vatandaşımızın bir irade gösterip aşılarını bir an önce yaptırmalarını biz canı gönülden bir an önce istiyoruz çünkü aşı bizim için hastalıktan koruyan bilinen bir faktör dolayısıyla artık kirli bilgilere inanmamız gerekmiyor kendimizi bu anlamda korumamız gerekiyor.’’ Diye konuştu.
Çarşıdaki aşı çadırının kapanması ile ilgilide açıklamalarda bulunan Müdür Dr. Dursun Koç, ‘‘Çarşıda bulunan aşı çadırımıza talep azalınca ve havaların soğuması ve yağışların başlaması sebebiyle biz vatandaşlarımızın mağdur olmaması nedeni için üniversitenin de açılmasıyla birlikte çarşıda ki ekibimizi biz üniversiteye çekmiş olduk. Ama hemen çarşının içerisinde Hüseyin Ülkü ASM’miz var. Çadırla arası 100 metre yoktur. Aynı ortamda aile sağlığı merkezimizde aşılama yapılıyor. Aynı zamanda eski adliye binası dediğimiz toplum sağlığı merkezi ve aile hekimliğinde de aşı yapılıyor. Belirttiğim yerlerde aşılama çalışmaları devam ediyor ve hafta sonu da aşı yapmak suretiyle hizmet veriyoruz. Dolayısıyla bizim için de çok talep olmayınca çünkü orada bazı günlerde 30 kişiye kadar düştük. İki yakın merkezimizde ayı hizmet verilince ve hava şartlarının soğuması ile birlikte oraya ihtiyaç kalmadı düşüncesiyle 30 aşı için oraya gerek duyulmadığını düşündük. Üniversitenin açılmasıyla birlikte ekibimizi oraya çektik. O bölge de şu an aşıyla ilgili bir sorunumuz yok. Öbürü doğru ayakaltı geçerken hemen yaptırılabiliyordu. Talep olması halinde tekrardan yapılabiliriz ama talep olmamasından dolayı ve 100 metre yakında 2 hizmet alanımızın olması nedeniyle ihtiyaç olmadığından kaldırdık. Ama ihtiyaç varsa da yeter ki vatandaşımız aşı olsun biz tek tek esnafı dolaşır gene aşı yaparız ondada sorunumuz yok ama yeter ki aşıya talep olsun.  Ama ihtiyaç kalmadığı için ekibimizi üniversiteye transfer ettik” diye konuştu.
(İl Sağlık Müdürlüğü)

 

NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Süper Lig Ahmet Çalık SezonuOP
 • 1Trabzonspor3881
 • 2Fenerbahçe3873
 • 3Konyaspor3868
 • 4Başakşehir FK3865
 • 5Alanyaspor3864
 • 6Beşiktaş3859
 • 7Antalyaspor3859
 • 8Fatih Karagümrük3857
 • 9Adana Demirspor3855
 • 10Sivasspor3854
 • 11Kasımpaşa3853
 • 12Hatayspor3853
 • 13Galatasaray3852
 • 14Kayserispor3847
 • 15Gaziantep FK3846
 • 16Giresunspor3845
 • 17Çaykur Rizespor3836
 • 18Altay3834
 • 19Göztepe3828
 • 20Yeni Malatyaspor3820
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
İL GENELİ COVİD TARAMASI 3
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA
Tasarım