Advert
EĞİTİM
Giriş Tarihi : 28-06-2021 15:51

Rektör Kar: Hedefimiz Araştırma Üniversitesi olmak

Rektör Kar: Hedefimiz Araştırma Üniversitesi olmak

Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muhsin Kar, Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesinde son dört yıl içerisinde gerçekleştirilen araştırma geliştirme faaliyetleri hakkında açıklamalarda bulunurken bilimsel makale, proje ve yeni açılan lisansüstü program sayılarındaki artışlar ve ihtisaslaşmaya yönelik yeni Ar-Ge yatırımlarıyla, Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi’nin araştırma üniversitesi olma yolunda emin adımlarla ilerlediğini ifade etti.
ATANMA KRİTERLERİNDE NİTELİKLİ YAYIN ŞARTI
Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesinin sahip olduğu fiziki, teknolojik ve beşeri sermaye potansiyelinin her türlü araştırma-geliştirme için yeterli olduğunu ve mevcut altyapıyı desteklemeye imkanlar ölçüsünde devam edildiğini belirten Prof. Dr. Muhsin Kar, “Göreve başladığımızda ilk yaptığımız işlerden biri öğretim üyeliğine atanma ve yükseltilme kriterlerini güncellemek oldu. Uluslararası indeksli dergilerde yayınlanan makale sayısının artması, üniversitelerin görünürlüğü ve Ar-Ge kapasitesi açısından önemlidir. Bu bağlamda öğretim üyeliğine ilk atanma ve görev süresi uzatımında öğretim üyelerimizin nitelikli yayın yapmasına yönelik kriterler belirledik ve bunun sonuçlarını almaya başladık” dedi.  
BİLİM İNSANLARINA CİDDİ MALİ DESTEK
Üniversitelerin Ar-Ge faaliyetlerinde projelerin önemli bir yer tuttuğunu ve göreve geldikten sonra Bilimsel Araştırma Projeleri (BAP) Koordinasyon Birimi Uygulama Yönergesini güncelleyerek hem proje türlerinde çeşitlilik sağlandığını hem de proje başına sağlanacak mali desteğin artırıldığını ifade eden Prof. Dr. Muhsin Kar, “Üniversitemizin BAP birimi tarafından desteklenen proje sayısındaki artış istikrarını korurken, sağlanan mali kaynak miktarını önemli ölçüde yükselttik. Nitekim projelere sağlanan destek miktarı, sırasıyla 2017, 2018, 2019, 2020 yılı sonu ve 2021 ilk altı ay itibariyle 639, 779, 723, 997, 705 bin TL’ye ulaşmıştır. Bu bağlamda projelere sağlanan destek miktarı son üç buçuk yılda toplam 3.2 milyon liraya tekabül etmektedir” diye konuştu.
TÜBİTAK TARAFINDAN DESTEKLENEN PROJE SAYISI YÜKSELDİ
Rektör Muhsin Kar, üniversitelerin Ar-Ge kapasitesinin gelişiminin bir göstergesinin de bağımsız değerlendirme süreçlerinden geçerek, üniversite dışı fonlardan destek alan projeler olduğunu ifade etti. Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi bilim insanlarının projelerine üniversite dışı kaynaklardan fon sağlama çabalarının düzenli olarak takip edildiğini ve araştırmacılara her türlü desteğin imkânlar ölçüsünde vermeye çalışıldığını belirten Prof. Dr. Muhsin Kar, “Öğretim üyelerimizin özellikle TÜBİTAK tarafından desteklenen proje sayılarındaki istikrarlı artış üniversitemiz potansiyelinin ortaya konulması açısından önemlidir. Gerek BAP kaynaklarından desteklenen projeler gerekse TÜBİTAK gibi saygın kuruluşlardan sağlanan destekler, üniversitemizde proje kültürünün geliştiğinin ve önümüzdeki yıllarda daha da artacağının bir göstergesidir” dedi.
DOKTORA PROGRAMLARININ KATKISI YAKIN ZAMANDA GÖRÜLECEK
Araştırma üniversitesi olmanın bir diğer göstergesinin lisansüstü, özellikle de doktora programlarının sayısındaki artış olduğunu vurgulayan Rektör Prof. Dr. Muhsin Kar, “Son dört yıl içinde 18’i yüksek lisans ve 12’si doktora olmak üzere toplam 30 lisansüstü programı açtık. Özellikle doktora programlarına kaydolan öğrencilerin yapacakları tezler aracılığıyla hem BAP veya TÜBİTAK destekli proje sayılarında hem de indeksli dergilerde yayınlanan makale sayılarının önümüzdeki yıllarda daha da artmasını bekliyoruz” diyerek sözlerine devam etti.
ENERJİ, NANOTEKNOLOJİ VE TARIM-GIDA AR-GE ALTYAPILARI GÜÇLENDİRİLDİ
Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesinin enerji, nanoteknoloji ve tarım-gıda alanını stratejik öncelik olarak belirlediğini, enerji ile ilgili olarak Disiplinlerarası Enerji Bilimi ve Teknolojileri Yüksek Lisans Programının açıldığını ve aynı alanda doktora programı da açmayı düşündüklerini vurgulayan Prof. Dr. Muhsin Kar, “Üniversitemiz yenilenebilir enerji alanında ileri teknolojik altyapıya ve bilimsel birikime sahiptir. Gerek hidrojen yakıt pilleri gerekse fotovoltaik teknolojiler açısından şu an itibariyle en ileri altyapıya sahibiz. Bu alanları gerek fiziki ve teknolojik gerekse bilim insanı açısından güçlendirme çalışmalarımız devam ediyor. Özellikle silisyum zenginleştirme projesiyle güneş hücresi değer zincirine ilişkin endüstriyel bazda Ar-Ge yapılabilmesine yönelik 2 milyonu bina yapımı ve 5.5 milyonu makine ve teçhizat olmak üzere toplam 7.5 milyon TL’lik bir yatırım gerçekleştirildi” dedi.
Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesinin enerji teknolojileri alanında güçlü altyapısının tanınırlığını ve açılan Enerji Bilimi ve Teknolojileri Yüksek Lisans programına cazibesini artırmak için Türkiye genelinden öğrenci ve akademisyenlerin katılımıyla yaz okullarının düzenlendiğini vurgulayan Prof. Dr. Muhsin Kar, “Prof. Dr. Turhan Nejat Veziroğlu Temiz Enerji Uygulama ve Araştırma Merkezi, hidrojen yakıt pilleri alanında uzmanlaşmış ve bu merkezde toplamda 24 proje yürütülmüştür. Bu Araştırma Merkezinin organizasyonunda Konya Ovası Projesi (KOP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığının katkılarıyla “Enerji Teknolojileri Yaz Okulu: Yakıt Pili Teknolojileri” etkinliği düzenlendi. Nanoteknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi ise, fotovoltaik teknolojiler alanında ihtisaslaşmış olup, bu merkezde 20 proje sonuçlandırılmış ve halen bir kısmı TÜBİTAK tarafından destekli 9 proje sürdürülmektedir. Nanoteknoloji Araştırma Merkezi’nin organizasyonunda Türkiye Bilimler Akademisiyle (TÜBA) işbirliği içinde “Enerji Teknolojileri Yaz Okulu: Fotovoltaik Teknolojiler” etkinliği gerçekleştirildi. Birer hafta süren her iki yaz okulu da yoğun ilgi gördü, her bir etkinliğe yaklaşık 120 civarında her unvandan araştırmacı ve mühendislik öğrencisi katıldı” dedi.
TÜBİTAK ve YÖK Üniversitemizin başarısını tescil etti
Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi bünyesinde yürütülen projelerin ve yenilikçi Ar-Ge çalışmalarının TÜBİTAK raporlarına da yansıdığını ifade eden Prof. Dr. Muhsin Kar, Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesinin, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) öncülüğünde oluşturulan ve her yıl düzenli olarak açıklanan Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksinde 2019 yılında ilk 50 üniversite arasına girerek araştırma ve geliştirme altyapısı ile ülkemiz bilim ve teknoloji otoritesi tarafından başarısının onaylandığını sözlerine ekledi.
Rektör Muhsin Kar, “Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesinin araştırma ve geliştirme altyapısını güçlendirmeye çok boyutlu olarak devam edeceğiz. Bir yandan güçlü olduğumuz alanlarında daha da güçlenmesi için gerekli her türlü desteği sürdürürken, diğer yandan yeni açılan bölümlerimizde nitelikli Ar-Ge yapılması için altyapılarını güçlendirmeye devam edeceğiz. TÜBİTAK gibi bağımsız değerlendirme birimlerince de başarısı tescil edilen üniversitemizin Ar-Ge faaliyetlerini destekleyerek, bilime ve teknoloji üretimine katkısını destekleyeceğiz ve özellikle ulusal ve uluslararası sıralamalardaki yerini daha üst sıralara çıkarmaya gayret edeceğiz. YÖK’ün belirlediği kriterleri sağlayarak Araştırma Üniversitesi olma hedefini en kısa zamanda sağlamayı hedeflemekteyiz” diyerek sözlerini tamamladı.
(NÖHÜ)

NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Spor Toto Süper LigOP
 • 1Adana Demirspor00
 • 2Aytemiz Alanyaspor00
 • 3Altay00
 • 4Fraport-TAV Antalyaspor00
 • 5Medipol Başakşehir00
 • 6Beşiktaş00
 • 7Çaykur Rizespor00
 • 8Fatih Karagümrük00
 • 9Fenerbahçe00
 • 10Galatasaray00
 • 11Gaziantep Futbol Kulübü00
 • 12Giresunspor00
 • 13Göztepe00
 • 14Atakaş Hatayspor00
 • 15Kasımpaşa00
 • 16Yukatel Kayserispor00
 • 17İttifak Holding Konyaspor00
 • 18Demir Grup Sivasspor00
 • 19Trabzonspor00
 • 20Helenex Yeni Malatyaspor00
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
İL GENELİ COVİD TARAMASI 3
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA