KÜLTÜR SANAT
Giriş Tarihi : 22-06-2021 14:48

Uluslararası Sanat ve Tasarım kongresi

Uluslararası Sanat ve Tasarım kongresi

Sanat ve tasarım alanındaki güncel akademik çalışmaları, uzmanlık alanlarındaki deneyimleri, saha araştırmaları, uygulama ve üretim süreçlerini uluslararası platformda paylaşmak ve tartışmak amacıyla Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi ve Kayseri Üniversitesi ortaklığında gerçekleştirilen International Congress on Art and Design Research And Exhibition (ART&DESIGN-2021) (Uluslararası Sanat ve Tasarım Araştırmaları Kongresi ve Sergisi) Üniversite ev sahipliğinde çevrim içi olarak başladı.
Kongre açılışına Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muhsin Kar, Kayseri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kurtuluş Karamustafa, Üniversite Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Semiha Akçaözoğlu, Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Selim Kılıç ve Kayseri Üniversitesi Mühendislik Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Okan Karahan katıldı.
Kongredeki açılış konuşmalarından ilkini Kongre Başkanı ve Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Semiha Akçaözoğlu yaptı. Prof. Dr. Semiha Akçaözoğlu “Teknoloji ve iletişim çağında tüm bilim dalları kendine özgü bir gelişme yaşamıştır. Gelenekselden moderne evrilen süreçte hızlı yaşanan değişimler bilim ve sanat üretimini de etkilemiştir. Pandemi koşulları dolayısıyla kongremiz de çevrim içi olarak yapılmaktadır. Bu öngörülemez durumu bir avantaja çevirerek, üniversitemizde bilimsel etkinliklerin devamlılığını sağlamak bizler için mühim bir hal almıştır” ifadeleri ile başladığı açıklamalarını, “Toplamda 3 farklı ülke ve 77 farklı üniversiteden katılımcının kongremize ilgi göstermesi bizleri çok mutlu etmiştir. Ayrıca 9 farklı güzel sanatlar dalından toplam 181 eser dijital sergimiz için seçilmiştir. Kongremizin düzenlenmesinde, destek veren ve emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum” diyerek noktaladı.
Kayseri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kurtuluş Karamustafa ise kongre konuşmasına, “Uluslararası Sanat ve Tasarım Araştırmaları Kongresi ve Sergisi, sanat ve tasarım alanı ile ilgili güncel gelişmeleri tartışmak ve paylaşmak amacıyla birçok bilim insanının çevrim içi ortamda bir araya gelmiş olması, bilgi ve deneyimlerini paylaşması, aynı zamanda da eserlerini sergileyerek alana katkılar sağlaması açısından oldukça anlamlı bir etkinliktir” diyerek başladı. Rektör Prof. Dr. Kurtuluş Karamustafa, üniversite yaşamında ve bilim hayatında sanatın ve tasarımın en az tıp, mühendislik ve temel bilimler kadar gerekli olduğunu düşündüklerini de sözlerine ekledi. Üzerinde yaşadığımız toprakların ve bereketli Anadolu’nun sanat üretimi için son derece önem arz eden istiflenmiş kültürler ve medeniyetler içeren bir klasör olduğunu belirten Rektör Prof. Dr. Kurtuluş Karamustafa konuşmasını, “Kongrede emeği geçen ve iş birliğinin oluşmasında öncülük eden başta Rektör Prof. Dr. Muhsin Kar olmak üzere herkese teşekkür ediyor, başarılı bir kongre diliyorum” ifadeleri ile sona erdirdi.
Rektör Prof. Dr. Muhsin Kar ise kongre açılışındaki konuşmalarına, “Sanat, düşüncelerimizin, duygularımızın, sezgilerimizin ve arzularımızın bir ifadesidir. Sanat, yalnızca bilimin konusu olan fiziksel dünyayı değil, aynı zamanda insan dünyası, toplum dünyası ve kültürün bir parçası olan manevi deneyim de dâhil olmak üzere tüm dünyayı kavramanın bir yoludur. Bu da sanat ve medeniyet arasında her anlamda güçlü bir ilişki olduğunu göstermektedir” diyerek başladı. Toplumların gelişiminin o toplumdaki sanat ve tasarımın düzeyi ile doğrudan ilişkili olduğunu vurgulayan Rektör Prof. Dr. Muhsin Kar, “Bu amaçla, dünyanın dört bir yanından akademisyenlere bu konferans gibi yeni platformlar sağlamak, bilgi ve bilgeliği paylaşmak, üniversitelerimizde akademik kapasiteyi geliştirmek, sanatsal yeniliklere ve tasarımdaki ilerlemelere katkıda bulunarak toplumlarımızın refahını arttırmak sorumluluklarımızdan biri olmalıdır” diye ekledi. Rektör Prof. Dr. Muhsin Kar, kongre düzenleme kurulu üyelerine ve katılımcılara teşekkür ederek açıklamalarını sonlandırdı.
Yoğun ilgi ile takip edilen ART&DESIGN-2021 Kongresi’nde davetli konuşmacı olan Ortadoğu Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Uzay Peker tarafından “Authenticity of Design” (Tasarımın Özgünlüğü) başlıklı açılış konferansı verildi. Mimarlık tarihi öğretim üyesi olan, Selçuklu ve Osmanlı Mimarisi konularında uzman Prof. Dr. Ali Uzay Peker, gelenekselden moderne yapılan mimari yolculuğu aktarması ile etkinliğe değerli katkılar sundu.
Toplamda 41 oturumda 220 bildiri sunumunun yapılacağı, sergi açılışında ise 181 sanat ve tasarım çalışmasının sergileneceği ART&DESIGN-2021 Kongresinde 35 farklı alanda bildiri sunumu gerçekleştirilmektedir.
(NÖHÜ)
 

 

NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Süper Lig Ahmet Çalık SezonuOP
 • 1Trabzonspor3881
 • 2Fenerbahçe3873
 • 3Konyaspor3868
 • 4Başakşehir FK3865
 • 5Alanyaspor3864
 • 6Beşiktaş3859
 • 7Antalyaspor3859
 • 8Fatih Karagümrük3857
 • 9Adana Demirspor3855
 • 10Sivasspor3854
 • 11Kasımpaşa3853
 • 12Hatayspor3853
 • 13Galatasaray3852
 • 14Kayserispor3847
 • 15Gaziantep FK3846
 • 16Giresunspor3845
 • 17Çaykur Rizespor3836
 • 18Altay3834
 • 19Göztepe3828
 • 20Yeni Malatyaspor3820
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
İL GENELİ COVİD TARAMASI 3
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA
Tasarım