Advert
GÜNCEL
Giriş Tarihi : 17-06-2021 13:10

Gürer: Hayvancılık bitme noktasına geldi!

Gürer: Hayvancılık bitme noktasına geldi!

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, TBMM Genel Kurulu’nda söz olarak, tarımda yaşanan sorunları sıralarken, TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, AKP’nin yanlış tarım politikalarının çiftçiyi de besiciyi de bitirdiğini, tarım ve mera alanlarının büyük oranda azaldığını, besicinin elde ettiği gelirin daraldığını ve süt üreticisine yeterli destek sağlanmadığını belirterek, yem fiyatlarındaki artış nedeniyle süt üreticilerinin farklı alanlara yöneldiğini söyledi.
TARIMDA DUVARA TOSLADILAR

Gürer, CHP Grubu adına yaptığı konuşmada, AKP iktidarının tarım politikasını eleştirerek, “AK Parti’nin yirmi yılda uyguladığı tarım politikaları ne yazık ki çiftçiyi de besiciyi de bitirdi. Bu bağlamda geldi duvara tosladı, sorunlar arttı, katlandı” dedi.
YEM FİYATLARI PERİŞAN ETTİ
Süt üretiminde girdi maliyetlerinin yüzde 70’ini oluşturan yem fiyatlarındaki artışın üreticileri perişan ettiğine değinen CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, üreticinin ve çiftçinin sürekli mağdur edildiğini, o nedenle bu durumda üretiminin olmayacağının herkes tarafından bilinmesi gerektiğini kaydetti.
CHP Milletvekili Gürer, ülkemizde bu sürecin bile bile yaratıldığına da işaret ederek, “Küçük aile tipi işletmeler ve kırsal desteklenmedi, bunun yanında ülkemizde tarıma doğru destekler verilmedi ve bugünkü yaşadığımız sorunlarla karşı karşıya kaldık” dedi.
5 MİLYON HEKTAR TARIMDAN ÇIKTI
5 milyon hektar tarım arazisinin tarımdan çıkarıldığını ifade eden Gürer, 1970'te 21 milyon hektar olan mera arazisinin, 11 milyon hektara gerilediğini belirtti.
MERA ALANLARI DARALIYOR
Gürer, İrlanda’da meradan ot faydası sağlama oranının yüzde 97, İngiltere’de yüzde 83, Fransa’da yüzde 71 olduğunu kaydeden Gürer, ülkemizde meraların yok edildiği için hayvanların 12 ay boyunca ahırda tutulduğunu söyledi. Gürer, “Hayvanlar içinde elde edilecek yemin önemli bölümünü ithalatla karşılıyoruz yani mısırını, soyasını, ayçiçeği tohumu küspesini, pamuk tohumu küspesini yurt dışından getirip bu hayvanlara veriyoruz. Fiyatlar sürekli katlanıyor, besicinin oradan elde ettiği gelir daralınca da sorunlar büyüyor” diye konuştu,
SÜT ÜRETİCİSİ
Gürer, Ulusal Süt Konseyi’ni yalnızca sanayici ve iktidarın el ele yürüdüğü bir alan olarak değerlendirdi ve orada süt üreticisinin düşünülmediğini, süt üreticisine yeterli destek sağlanmadığını anlattı.
110 LİRAYA PEYNİR SATILIYOR
Gürer, geçen yıl, Ulusal Süt Konseyinin bir yıl boyunca sütü sabit tüttüğünü anımsatarak. “Ama sütten üretilen her ürünün de fiyatı katlandı. Rafa gidiyorsunuz, kilosu 110 liradan peynir var. Türkiye'de 10 kilo sütten 1 kilo peynir elde ediliyor. Hesaba vurduğun zaman birileri para kazanıyor, üretenler buradan para kazanamıyor. Süt üreticiliği, hayvancılık kolay bir iş değil, yirmi dört saat hayvanla haşır neşir olmak zorunda, tatili yok, dinlencesi yok; hayvanın aşısı, veterineri, bakımı sorun” ifadelerini kullandı.
BESİCİ YEME PARA BULAMIYOR
Besicilerin önceki yıllarda hem için harcadığını parayı bu yıl harcayamadığına dikkat çeken Gürer, “Yani daha önce yem için harcadığı parayı, bu kez harcayamayan besici ne yapıyor? Samanı daha çok vermek istiyor ama kuraklığın etkisiyle bu kere de saman bulmak zorlaştı. Geçen yıl 600 lira olan samanın tonu, bu yıl 1.300 lira, orada sorun var. 2019'da TMO'nun arpa alış fiyatı tonu 1.100 liraydı; bugün 1.750 liraya TMO alıyor, 1.950'ye satıyor ama piyasada 2.500 lira. Yem fiyatı böyle olursa bu üretici ne yapacak? Sorunlar, sıkıntılar sürekli artarak büyüyor” diye konuştu.
Bu arada CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, yaptığı açıklamada, Ulusal Süt Konseyi tarafından açıklanan çiğ süt referans fiyatıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.1 Temmuz-31 Aralık tarihleri arasında litresi 3 lira 20 kuruş açıklanan çift süt fiyatına 20 kuruş da destekleme fiyatı eklenerek, sütün litresinin 3 lira 40 kuruş olmasının sağlandığını belirten Gürer, açıklanan fiyatının beklentilerin çok altında kaldığını ifade etti.
ÇİĞ SÜT FİYATI 4 LİRA OLMALIYDI
Süt üreticisinin destekleme fiyatları dahil litre başına 4 lira civarında bir fiyat beklediğini ifade eden Gürer, yılbaşından bu yana özellikle yem fiyatlarında olmak üzere süt maliyetlerinin yüzde 50 oranında arttığı bir dönemde, çiğ süt referans fiyatındaki artışın yüzde 10’u bile bulmadığına dikkat çekti.
YEM FİYATLARINDAKİ ARTIŞ
Yem fiyatlarındaki artışın en önemli göstergesinin TMO’nun açıkladığı arpa taban fiyatı olabileceğine işaret eden Gürer, 2019 yılında ton başına 1100 TL olan arpanın 2021 yılı için 1750 lira olarak açıklandığını hatırlattı. Borsa’da arpa fiyatının 2 bin 500 lirayı aşmışken, TMO’nun 1950 liradan arpa satacağını duyurduğuna vurgu yapan Gürer, “Yem fiyatları 2 katına çıkarken ne süt ne de et fiyatları üretici bazında bu kadar artmadı. Ancak et ve süt ile et ve süt ürünlerinin fiyatları çok arttı. Üretici para kazanamazken, marketlerde ciddi oranda et ve süt ürünleri ile hayvansal gıda ürünlerinin fiyatlarındaki artış, tüketiciyi ürün alamaz hale getirdi. Üretici kazanamadı, tüketici pahalıya ürün aldı, aracılar ciddi kazanç elde etti” diye konuştu.
CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, karma ve kaba yem fiyatlarının sürekli artmasının süt ve et üretiminde sorunun artmasına neden olduğunu anlatan Gürer, yapılması gerekenin girdi fiyatlarını düşük tutup süt fiyatlarının da girdi maliyetlerine göre ayarlanması olduğunu sözlerine ekledi.
(Haber Merkezi)

 

 

NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Spor Toto Süper LigOP
 • 1Adana Demirspor00
 • 2Aytemiz Alanyaspor00
 • 3Altay00
 • 4Fraport-TAV Antalyaspor00
 • 5Medipol Başakşehir00
 • 6Beşiktaş00
 • 7Çaykur Rizespor00
 • 8Fatih Karagümrük00
 • 9Fenerbahçe00
 • 10Galatasaray00
 • 11Gaziantep Futbol Kulübü00
 • 12Giresunspor00
 • 13Göztepe00
 • 14Atakaş Hatayspor00
 • 15Kasımpaşa00
 • 16Yukatel Kayserispor00
 • 17İttifak Holding Konyaspor00
 • 18Demir Grup Sivasspor00
 • 19Trabzonspor00
 • 20Helenex Yeni Malatyaspor00
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
İL GENELİ COVİD TARAMASI 3
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA