Advert
GÜNCEL
Giriş Tarihi : 16-06-2021 11:30

Türk Dünyası Fen Bilimleri ve Mühendislik Kongresi

Türk Dünyası Fen Bilimleri ve Mühendislik Kongresi

Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi, L.N. Gumilyov Avrasya Milli Üniversitesi ve Kırgızistan Türkiye Manas Üniversitesi ortaklığında, “III. Uluslararası Türk Dünyası Fen Bilimleri ve Mühendislik Kongresi” (TURK-COSE 2021) çevrim içi olarak Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleştirildi.
Programın açılış konuşmasını Kongre Eşbaşkanı Prof. Dr. Murat Barut yaptı. Prof. Dr. Murat Barut açıklamalarına, “Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Kazakistan Kültürü ve Eğitimi Araştırma ve Uygulama Merkezi olarak, bizler için “kutlu” ve “eşsiz” bir görev olan Türk Dünyası ile ilgili bu bilimsel etkinliğe ev sahipliği yapmaktan onur duyuyoruz” diyerek başladı.
Kongreye toplam gönderilen bildiri sayısının 380 olduğunu belirten Prof. Dr. Murat Barut, bildiri değerlendirme süreçleri sonrasında, Fen Bilimleri ve Mühendisliğin farklı araştırma alanlarına göre kabul edilebilir makale sayısındaki sınırlar dikkate alınarak 5 farklı kıtadan ve 20 farklı ülkeden 209 makalenin kabul edildiğini ve kabul edilen bu bildirilerden 105 adedinin Avustralya, Azerbaycan, Cezayir, Finlandiya, Fransa, Hindistan, İran, Irak, İtalya, Japonya, Kazakistan, Kırgızistan, Letonya, Pakistan, Peru, Polonya, Romanya, İspanya ve Sudan’dan, 104 adedinin ise Türkiye'den olduğunu aktardı.
TURK-COSE 2021'de yeni bir bölüme başlandığını duyurmaktan büyük mutluluk duyduğunu ifade eden Prof. Dr. Murat Barut, ifadelerini “Bu yeni bölümün adı, “Bölümlerin Tanışma ve İş birliği Toplantısı”dır. Bu başlık altında düzenlenecek 10 adet paralel oturumlarda; araştırmacılara bilimsel açıdan birbirlerini tanıma, ortak araştırma konuları ve/veya ortak projeler oluşturma ve karşılıklı olarak gerçekleştirilebilecek iş birliklerini başlatma gibi çok yönlü fırsatlar sunmayı amaçlamaktadır. Diğer bir ifadeyle, başka uluslararası kongre ve sempozyumlardan farklı olarak TURK-COSE 2021’in, “Tanışma ve İş birliği” odaklı oturumları doğrudan araştırmacılara sunacak dünyada “İlk Kongre” olması bizleri ayrıca mutlu etmektedir” şeklinde tamamladı.
Kongre Eşbaşkanlarından ENU Avrasya Milli Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Gulnara Merzadinova ise konuşmasına, “Kongre programı oldukça kapsamlı; özellikle mühendislik, bilim, teknoloji gibi alanlarda çok önemli gelişmelerin ele alınacağı ve bu alanlardaki problemlere yeni yaklaşımların sunulacağı bir içeriğe sahip. Ayrıca kongremiz, yeni ve inovatif yaklaşımlarla bilimsel tartışmaların yapılabileceği ve gelişen dünya düzeninde bilim ve teknolojideki gelişmelere ışık tutan çözüm önerilerini içerecek şekilde hayata geçirildi” diyerek başladı.
Kazakistan Avrasya Milli Üniversitesinin, teknoloji ve bilim alanlarında en üst düzeyde donanıma sahip olduğuna ve Kazakistan’da mühendislik, bilim ve teknolojiye öncülük eden lider bir konumda olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Gulnara Merzadinova kongre açıklamalarını, “Türk dünyasındaki bilim insanlarını bir araya getirerek fen bilimleri mühendislik teknoloji gibi alanlarda tecrübe paylaşımı ortamı sunmakta ve bilimsel gelişmeleri bilgi alışverişi yoluyla takip edebilme imkanı oluşturmaktadır, bu anlamıyla oldukça kapsayıcıdır” ifadeleri ile sonlandırdı.
Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muhsin Kar, kongredeki açıklamalarına, kongrenin yeni ortağı Kırgızistan Türkiye Manas Üniversitesi’ni ortaklığından dolayı tebrik ederek başladı. Rektörümüz Prof. Dr. Muhsin Kar, “Bu kongrenin yavaş ama emin adımlarla doğru yönde ilerlediğinden eminim. Gelecekte Türk Dünyası'nda her ülkeden bir ortağımız olmasını temenni ediyoruz” dedi.
Geçmişteki bilim insanlarının bilimi ileri taşıdıklarını aktaran Rektörümüz Prof. Dr. Muhsin Kar açıklamalarını, “Bilimsel yeniliğe öncülük etmek için bilim ve teknolojiye yaklaşımımızı gözden geçirmeli ve dünyada üretilen bilgiyi bir kamu malı olarak ele almalıyız. Müslüman dünyasının ortaçağ bilim adamlarının bu kadar parlak bir şekilde ifade ettikleri şey, bilimin evrensel olduğu, insan ırkının ortak dili olduğudur” diyerek sürdürdü.
Abzal Saparbekuly kongrenin, Türk Dünyasındaki iş birliklerini, Mühendislik ve Fen Bilimleri alanlarına taşınma gayretinin de açık bir göstergesidir diyerek bu tarz çalışmaların Türk Dünyasının iletişim ve kaynaşma süreçlerine de oldukça büyük faydalar sağlayacağını ifade etti. Abzal Saparbekuly açıklamalarını, “Kazakistan’ın bağımsızlığını ilk tanıyan kardeş Türkiye’ye olan minnettarlığımızı hiçbir zaman unutmayacağız. Eğitim alanında da yoğun ilişkilerimiz devam etmektedir. Karşılıklı iş birlikleri artırılmakta ve bu sayede Kazak-Türk dostluğunu ileri taşınmaktadır. Hoca Ahmet Yesevi Kazak Türk Devlet Üniversitesi eğitim anlamındaki en önemli projelerden biridir. Bu aramızdaki bağın kuvvetlenerek devam etmesini umuyor, başarılı bir kongre dilerim” ifadeleri ile sonlandırdı.
(NÖHÜ)

NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Spor Toto Süper LigOP
 • 1Adana Demirspor00
 • 2Aytemiz Alanyaspor00
 • 3Altay00
 • 4Fraport-TAV Antalyaspor00
 • 5Medipol Başakşehir00
 • 6Beşiktaş00
 • 7Çaykur Rizespor00
 • 8Fatih Karagümrük00
 • 9Fenerbahçe00
 • 10Galatasaray00
 • 11Gaziantep Futbol Kulübü00
 • 12Giresunspor00
 • 13Göztepe00
 • 14Atakaş Hatayspor00
 • 15Kasımpaşa00
 • 16Yukatel Kayserispor00
 • 17İttifak Holding Konyaspor00
 • 18Demir Grup Sivasspor00
 • 19Trabzonspor00
 • 20Helenex Yeni Malatyaspor00
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
İL GENELİ COVİD TARAMASI 3
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA