Advert
TARIM
Giriş Tarihi : 10-06-2021 14:57

Gürer: Meralar ciddi alarm veriyor

Gürer: Meralar ciddi alarm veriyor

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, TBMM’de basın toplantısı düzenledi. Gürer, tarımdaki kuraklık ve kuraklığın hayvancılık üzerinde neden olabileceği etkileri ile çözüm yollarıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.
CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, ülkemizde 41 ilde etkisini artıran kuraklığın, yalnızca ekili alanlarda değil, hayvancılıkta da ciddi sorunlara neden olabilecek boyutlara ulaştığını söyledi.
Bu yıl ülkemizdeki kuraklık tehdidinin 22 ilden 41 ile çıktığını anımsatan CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, geçtiğimiz yıl ekilen ürünlerin büyük bölümünün biçerdöverler tarlaya girmeden, üreticiler tarafından traktörlerle sürülmek zorunda kaldığını belirtti.
REKOLTA KAYBI ÇOK YÜKSEK
Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) ve Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK), yalnızca buğdayda 1.5 milyon ton rekolte kaybı olacağını açıkladığını, odalar ve çiftçi birliklerinin ise kaybın 3.5 milyon tona ulaşabileceğini ifade ettiklerini anlatan Gürer, “Buğdayda rekolte kaybı ithalatın daha fazla yapılmasına yol açacak. Türkiye şartlarında buğday temin edilemeyeceği için ithal edilecek buğday, ülkemizdekinden çok daha fazla fiyata mal olacak” dedi.
SU SEVİYESİ BÜYÜK ORANDA DÜŞTÜ
Tarım alanlarında kuraklığın rekolte kaybına neden olacağını, bazı bölgelerde içme suyunun tarım alanlarının sulanmasında kullanılacağı için içme suyu sorununun da baş göstereceğini ifade eden CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, göletlerdeki su seviyesinin düştüğünü, bu durumun sadece tarlalarda değil bağ ve bahçelerde de ciddi sıkıntılara yol açabileceğini ifade etti. Yeraltından elektrikle su çıkarmanın mali açıdan çiftçiye büyük külfet getirdiğini kaydeden Gürer, çiftçilerin ürünlerini yeterince sulayamayacağını, bunun da rekolte düşüklüğüne neden olacağını belirtti.
Kuraklığın 41 ilde tespit edilmesine rağmen Tarım Bakanlığının bu konuda yeterli önlem almadığını söyleyen CHP Milletvekili Gürer, Türkiye’nin su fakiri bir ülke olduğunu bu nedenle, su kaynaklarının doğru kullanılması gerektiğini ifade etti.
OLAN TÜKETİCİYE OLACAK
Çiftçilerin ve hayvancılık yapanların kuraklıktan doğrudan etkilendiği için hem üretim ve rekoltenin düşeceğini hem maliyetin artacağını vurgulayan Gürer, bu durumda tüketicinin de ürünü daha pahalıya temin etmek zorunda kalacağını belirterek, bu tablonun; ürün elde etmeden sıkıntılı bir döneme girildiğinin işareti sayılabileceğini anlattı.
CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, hayvancılıkta yemin önemli olduğunu, giderlerin yüzde 70’inin yem olarak belirlendiğini ifade ederek, “Kaba yem ve karma yemi olarak tabir edilen 2 yem var. Bu iki yemde tarıma bağlı ve sürekli fiyatlar artıyor. Hayvancılığın verimliliğinin artırılması ve sorunların azalması meralara bağlıdır. Cumhuriyet döneminde ülkemizde mera alanları, tarım alanlarının yarısı iken, 1970’li yıllarda 20 milyon hektar mera alanı bugün 11 milyon hektara gerilemiştir” dedi.
MERA ALANLARI TEHDİT ALTINDA
Mera alanlarının halen farklı tehdit altında olduğuna işaret eden Gürer, erozyonun yanısıra, kuraklık nedeniyle ot büyümemesinin de mera alanlarında soruna neden olduğuna vurgu yaptı.
HAYVAN-BİTKİ-TOPRAK-SU BAĞLANTISI
Verimli bir tarım ve hayvancılık politikası için hayvan- bitki-toprak-su bağlantısının doğru yapılması gerektiğini söyleyen CHP Milletvekili Gürer, yabancı ülkelerin mera varlıklarından da örnekler verdi. Kültür ırkı bir büyükbaş hayvan için yıllık 4,5 ton yem ihtiyaçtır.4,5 ton yem için 7 ton Mısır silajı ve 1,5 ton kuru ot, yonca, fig, arpa, yulaf, korunga gerekli. Kuraklık bu üretimleri özellikle kuru tarım alanlarında ciddi etkilemiştir. Hayvan başına en az 2,5 dönüm sulu,5 dönüm kuru tarım alanı ihtiyaçtır ki hayvancılık sürdürülebilsin. Kaliteli yem için yağış ve su çok önemlidir. Su yoksa sorun vardır” diye konuştu.
YEM FİYATLARINDAKİ ARTIŞ ÖNLENEMİYOR
CHP Milletvekili Ömer FETHİ Gürer, rekolte kaybının yem sorununa neden olacağı, bunun verim açısından yaratacağı olumsuzluğun yanında et ve süt üretiminin düşmesine de sorun olacağının görüldüğünü belirterek, 2019’da 1100 lira olan arpanın taban fiyatının, geçen yıl 1275 ve bu yıl 1750 liraya çıkmasının, yem fiyatlarındaki bariz artışı somut gösterdiğine dikkat çekti. Gürer, arpanın bazı borsalarda 2 bin 500 liradan işlem gördüğünü de işaret ederek, bu fiyatla besicinin yem olarak arpa alma ihtimalinin düşük kaldığını vurguladı. Kuraklık ve girdi artışı arpa verimini de vurdu “dedi.
SÜT İNEKLERİ KESİME GİDİYOR
Yaşanın sıkıntılar nedeniyle besicilerin süt ineklerini bile kesime verme düşüncesinin olduğuna dikkat çeken Gürer, süt ineklerinin kesime gitmemesi için besicilerin ve süt inekçiliği yapanların farklı şekillerde desteklenmesi gerektiğine işaret etti.
HER YIL 1 MİLON BUZAĞI ÖLÜYOR
Ülkemizde her yıl ortalama 4.5 milyon buzağının doğduğunu, bunun 900 bin ila 1 milyona yakınının öldüğünü kaydeden CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, buzağı ölümlerinin önlenebilmesi halinde ülkemizin canlı hayvan ve et ithal etmesine gerek kalmayacağını vurguladı.
Kuraklığın etkisinin yalnızca ekili alanlarda değil, hayvancılıkta da ciddi sorunlara neden olduğunu kaydeden Gürer, bu konuda yıllardır uyarılar yapılmasına rağmen ciddi önlemlerin alınmadığını da sözlerine ekledi.
(Haber Merkezi)

NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Spor Toto Süper LigOP
 • 1Beşiktaş4084
 • 2Galatasaray4084
 • 3Fenerbahçe4082
 • 4Trabzonspor4071
 • 5Demir Grup Sivasspor4065
 • 6Atakaş Hatayspor4061
 • 7Aytemiz Alanyaspor4060
 • 8Fatih Karagümrük4060
 • 9Gaziantep Futbol Kulübü4058
 • 10Göztepe4051
 • 11İttifak Holding Konyaspor4050
 • 12Medipol Başakşehir4048
 • 13Çaykur Rizespor4048
 • 14Kasımpaşa4046
 • 15Helenex Yeni Malatyaspor4045
 • 16Fraport-TAV Antalyaspor4044
 • 17Hes Kablo Kayserispor4041
 • 18BB Erzurumspor4040
 • 19MKE Ankaragücü4038
 • 20Gençlerbirliği4038
 • 21Denizlispor4028
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
İL GENELİ COVİD TARAMASI 3
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA