Advert
GÜNCEL
Giriş Tarihi : 08-06-2021 14:30   Güncelleme : 08-06-2021 14:40

Kongrede hidrojen teknolojileri ve Niğde konuşuldu

Kongrede hidrojen teknolojileri ve Niğde konuşuldu

Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi’nin ev sahipliğinde  ve Hidrojen Teknolojileri Derneği  koordinatörlüğünde, “5. Uluslararası Hidrojen Teknolojileri Kongresi' (IHTEC-2021) sanal ortamda çevrim içi olarak gerçekleştirildi. Uluslararası Hidrojen Teknolojileri Kongresinin açılış konuşmasında Kongre Başkanı Doçent Doktor Bora Timurkutluk “Kongreye ev sahipliği yapmaktan büyük mutluluk duyduğumuz, 5.Uluslararası Hidrojen Teknolojileri Kongresine dünyanın her yerinden araştırmacılar, bilim insanları, mühendisler ve profesyoneller için Hidrojen Enerjisi alanlarındaki en son araştırma sonuçlarını ve yeni fikirlerini sunmaları için eşsiz bir platform sağlamaktadır” dedi.
NİĞDE’NİN TEMİZ ENERJİ UYGULAMA VE ARAŞTIRMA MERKEZİ
Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği Bölüm Başkanı ve Profesör Doktor Turhan Nejat Veziroğlu Temiz Enerji Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Bora Timurkutluk, hidrojen çağına çoktan girildiğine ve şu anda fosil yakıtlardan hidrojen enerjisi teknolojileriyle karbonsuz, yüksek verimli ve temiz enerji üretimine geçiş sürecinden geçildiğine inandığını belirttiği konuşmasını, “Bunun aslında enerji çeşitliliği için bir seçenek değil ancak fosil yakıt kullanımının geri dönüşü olmayan zararları nedeniyle geleceğimiz enerji politikasının bir parçası olması gerektiğini düşünüyorum. Bu doğrultuda Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi olarak Hidrojen Enerjisi üzerine dünyada hidrojenin babası olarak bilinen Prof. Dr. Turhan Nejat Veziroğlu’nun adını taşıyan Profesör Doktor Turhan Nejat Veziroğlu Temiz Enerji Uygulama ve Araştırma Merkezi’ni kurduk” ifadeleriyle sürdürdü.
Bora Timurkutluk açıklamalarını, “5. Uluslararası Hidrojen Teknolojileri Kongresine yaptığınız değerli katkılarınız için çok teşekkür eder, hepimiz için çok başarılı bir kongre dilerim” diyerek noktaladı.
EŞSİZ BİR KONGRE OLDU
Açılış konuşmaları, Hidrojen Teknolojileri Derneği Başkanı Profesör Doktor İbrahim Dinçer’in sözleriyle devam etti. Söz konusu özel kongrenin özellikle hidrojen ekonomisi adına oldukça önemli olduğuna vurgu yapan Prof. Dinçer konuşmasını “5. Uluslararası Hidrojen Teknolojileri Kongresi, hidrojenle ilgili alanlara özgü teknolojilerin geliştirilmesini amaçlamaktadır” ifadesi ile sürdürdü. Sözlerine kar amacı gütmeyen bir dernek olan Hidrojen Derneği’nin karbon çağından hidrojen çağına geçişteki hidrojen teknolojilerinin gelişmesine katkı sağlamayı amaçladığını ve bu doğrultuda derneğin Türkiye’de hidrojen ekonomisinin geliştirilmesi adına resmi kurum ve kuruluşlara, özel sektöre, akademisyenlere ve diğer kuruluşlara teknik tavsiyeler verilmesi, ortak faaliyetlerin yürütülmesi ve bir dizi ortak aktiviteler üzerine çalışmalar yaptığını belirterek devam eden Prof. Dinçer, “Prof. Muhsin Kar öncülüğündeki kongrenin gerçekleşmesinde katkı sağlayan organizasyon komitesine, kongreye davetimizi kabul ederek katılan katılımcılara, bildiri sahiplerine, davetli konuşmacılara ve oturum başkanlarına tek tek teşekkür ederim. Kongrenin eşsiz bir kongre olarak başarıyla sonuçlanmasını temenni ediyorum” diyerek konuşmasını noktaladı.
5. Uluslararası Hidrojen Teknolojileri Kongresi’nde son açılış konuşmasını yapan Rektör Profesör. Doktor Muhsin Kar; enerjinin verimli kullanılmasının önemini ve alternatif enerji kaynaklarının geliştirilmesinin çağımızın için bir gereklilik olduğunu vurgulayarak başladı.
REKTÖR KAR: SORUNSUZ BİR KALKINA İÇİN ÖNEMLİ
Sanayileşmiş toplumlarda enerji tüketiminin oldukça yüksek olduğunu vurgulayan Rektör Kar, güvenli enerji kaynakları arayışının gelişmiş ve sanayileşmiş toplumlarda büyük bir rekabet ortamı oluşturduğundan da söz ederek enerji bağımsızlığının küreselleşen dünyada her ülke için sorunsuz bir kalkınma süreci anlamına geldiğini de sözlerine ekledi.
ÜNİVERSİTE ÜSTÜN BAŞARI ÖDÜLÜNE LAYIK GÖRÜLDÜ
“Toplumların refahında bilim ve teknolojideki gelişmelerin önemini hepimiz biliyoruz. Bilime ve teknolojiye yatırım yapmak her ülkenin geleceği için çok önemlidir. Bu amaçla enerji konusu, Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi'nin mevcut Stratejik Planında stratejik önceliklerinden birini oluşturmuştur” diyen Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Rektörü Muhsin Kar, üniversitemizin bu kapsamda, Türkiye'nin önde gelen sanayi kuruluşlarından biri olan Vestel Savunma Sanayi ile 2004 yılından bu yana Hidrojen ve Yakıt Pili Teknolojileri konusunda yoğun bir Ar-Ge çalışması yürüttüğünü belirtti. Kar bu çalışmaların  2018 yılında Türkiye Yükseköğretim Kurulu Üstün Başarı Ödülleri'nde Üniversite-Sanayi İş birliği kategorisinde Üstün Başarı Ödülü'ne layık görüldüğünü de sözlerine ekledi.
BİLGİ BİRİKİMİ VE TECRÜBE
Profesör Doktor Turhan Nejat Veziroğlu Temiz Enerji Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin yeni ve yenilenebilir enerji alanlarında ve özellikle Hidrojen Enerjisi alanlarında yenilikçi Ar-Ge çalışmaları yürüterek bilim ve teknolojiye katkı sağlamak ülke ve bölgenin kalkınmasına katkıda bulunarak, bu alanlarda bilgi birikimine sahip bilim adamlarını çekerek ortak projeler yürütmek vasıtasıyla bilim ve teknolojiye ve aslında insanlığa hizmet etme misyonuna sahip olduğunu da sözlerine ekleyen Rektör Kar, merkezin, akademik kadronun bilgi birikimi ve tecrübesinin yanı sıra, hidrojen ve yakıt pili teknolojileri alanındaki teknolojik altyapısı ile üretim ve karakterizasyondan, test ve analize kadar birçok alanda Türkiye'nin önde gelen merkezlerinden biri olduğunu da ifade etti.
(NÖHÜ)

NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Spor Toto Süper LigOP
 • 1Beşiktaş4084
 • 2Galatasaray4084
 • 3Fenerbahçe4082
 • 4Trabzonspor4071
 • 5Demir Grup Sivasspor4065
 • 6Atakaş Hatayspor4061
 • 7Aytemiz Alanyaspor4060
 • 8Fatih Karagümrük4060
 • 9Gaziantep Futbol Kulübü4058
 • 10Göztepe4051
 • 11İttifak Holding Konyaspor4050
 • 12Medipol Başakşehir4048
 • 13Çaykur Rizespor4048
 • 14Kasımpaşa4046
 • 15Helenex Yeni Malatyaspor4045
 • 16Fraport-TAV Antalyaspor4044
 • 17Hes Kablo Kayserispor4041
 • 18BB Erzurumspor4040
 • 19MKE Ankaragücü4038
 • 20Gençlerbirliği4038
 • 21Denizlispor4028
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
İL GENELİ COVİD TARAMASI 3
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA