Advert
GÜNCEL
Giriş Tarihi : 01-06-2021 16:21

Bitki Islahı ve Genetiği Kongresi yapıldı

Bitki Islahı ve Genetiği Kongresi yapıldı

Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Ayhan Şahenk Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi tarafından “3. Bitki Islahı ve Genetiği Öğrenci Kongresi” çevrim içi olarak gerçekleştirildi.
“3. Bitki Islahı ve Genetiği Öğrenci Kongresi”ne, Rektör Prof. Dr. Muhsin Kar, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Cahit Tağı Çelik, Ayhan Şahenk Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Emin Çalışkan ile davetliler ve öğrenciler katıldı.
Programın açılış konuşmasını 3. Bitki Islahı ve Genetiği Öğrenci Kongresi Düzenleme Kurulu adına Araş. Gör. İbrahim Köken yaptı. Araş. Gör. İbrahim Köken, “15 farklı üniversiteden 82 öğrencinin kayıt yaptırdığı kongremize göstermiş olduğunuz ilgiden dolayı hepinize teşekkür ediyoruz” diyerek başladığı konuşmasını, son yıllarda tarım sektörünün hızlı bir değişim içerisine girdiğinden, başta gen teknolojisi olmak üzere tüm alanlardaki teknolojik gelişmelerin, tarımı ileri düzeyde bilgi ve teknoloji kullanımı gerektiren bir sektör haline getirdiğinden bahsederek sürdürdü.
“Gen teknolojisindeki gelişmelere paralel olarak, uluslararası tohumluk pazarı da çok hızlı bir büyüme göstermiştir. Buna bağlı olarak son yıllarda ülkemizde de yerli çeşitlerin ıslahı ve tohumluk üretimi konusunda teşvik ve yatırımlar artmıştır” diyen Araş. Gör. İbrahim Köken, 3. Bitki Islahı ve Genetiği Öğrenci Kongresi kapsamında, bitki ıslahı ve genetiği alanında güncel gelişmeler ve araştırmaların ele alınacağını, ülkemizde bu alanlarda tez çalışmaları yürüten lisansüstü öğrencileri başta olmak üzere bitki ıslahı ve genetiğine ilgi duyan tüm gençlerin yaptıkları çalışmaları sunacağını ve sonuç olarak bu kongre ile katılımcılara dünyadaki gelişmeleri bilimsel çerçevede tartışacakları bir ortam sağlaması amaçladıklarını sözlerine ekledi.
Araş. Gör. İbrahim Köken açıklamalarını, kongrede emeği geçenlere düzenleme kurulu adına teşekkür ederek noktaladı.
Ayhan Şahenk Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Emin Çalışkan ise kongre açılışında yaptığı konuşmasına, bu yıl üçüncüsü düzenlenen kongrenin oluşmasında emeği geçen Rektör Prof. Dr. Muhsin Kar’a teşekkür ederek başladı ve “Tarım gibi uygulamalı bir alanda uzaktan eğitimin ne kadar zor olduğunu hepimiz deneyimliyoruz. Bu dönemde öğrencilerimizin eğitimlerinde herhangi bir aksama olmaması adına büyük çaba gösteriyoruz” ifadeleri ile konuşmasını sürdürdü.
Bu zorlu koşullarla başa çıkabilmenin en etkili ve ucuz yolunun, üretim girdilerini ve doğal kaynakları daha etkin kullanabilen, değişen çevre koşullarına kolay uyum sağlayabilen, yüksek verim ve kalite özelliklerine sahip bitki çeşitlerine geliştirilerek üreticilerin kullanımına sunulması olduğunu da ifade eden Prof. Dr. Mehmet Emin Çalışkan, burada devreye giren Bitki Islahı teriminin, bitkileri insanlık yararına ve ihtiyaçlarına uygun olarak daha verimli, daha sağlıklı, daha besleyici ve lezzetli hale getirme ve iyileştirme bilimi, sanat ve iş alanı şeklinde tanımlandığını söyledi.
Kongre açılışındaki son konuşmayı gerçekleştiren Üniversite Rektörü Prof. Dr. Muhsin Kar ise Üniversite olarak stratejik öncelikleri arasında gıda ve tarımın da önemli bir yer tuttuğunu ifade ederek başladı.
Gelişmekte olan ülkelerde orta sınıfın büyüdüğünü ve artan gelir ve büyüme ile doğru orantılı olarak tarım ürünlerine olan talebin de artarak sürdüğünü belirten Rektör Prof. Dr. Muhsin Kar, bunun tarımsal alanda çalışmalar yürüten herkes için bir motivasyon kaynağı olabileceğini de söyledi.
Rektör Prof. Dr. Muhsin Kar açıklamalarının devamında artan nüfusun tarımsal ihtiyacının karşılanması noktasındaki en büyük meydan okumalardan birinin 1960’lı yıllarda gerçekleşen yeşil devrim ile gerçekleştiğini ve bunun sayesinde bir nebze nefes alındığını belirterek gelinen noktada genetiği değiştirilmiş gıdaların da bu dönemin ürünleri olarak karşımıza çıktığını ifade etti.
Açıklamalarının devamında, “Gelecek nesillerin de sağlığını güvence altına alacak şekilde tarımsal ürünlerin ıslahı, geliştirilmesi ve verimliliklerinin artırılması konusundaki çalışmalar büyük önem arz ediyor. Bu alandaki çalışmalarda genç bilim insanlarına da önemli görevler düşüyor” diyen Rektör Prof. Dr. Muhsin Kar, Ayhan Şahenk Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültemizin fiziki imkanları, laboratuvarları ve akademik birikimi ve gelişmişliğinden de bahsederek fakültemizin ülkemizde İngilizce eğitim yapan tarım alanındaki tek fakülte olduğunu vurgulayarak örnek bir “Yeni Nesil Tarım Fakültesi” olduğunu aktardı. Öğrenci kongrelerine büyük önem verdiklerini de aktaran Rektör Prof. Dr. Muhsin Kar, “Öğrencilerimizin akademisyenliğe yönlendirilmesi noktasında öğrenci kongreleri, yumuşak bir geçiş imkanı sağlıyor. Bu kongrelerde, akranlar arasındaki tartışmaların ve akademisyenlerin küçük tavsiyelerinin yer aldığı uygun ortamın oluşturulması hedefleniyor” dedi.
Öğrenci kongrelerinin sürdürülebilirliğine katkı sağlamak adına, öğrenciler tarafından bu kongrelerde sunulan bildirilerin seminer yerine geçmesi gibi bir çalışmaları olduğunu da sözlerine ekleyen Rektör Prof. Dr. Muhsin Kar açıklamalarını öğrenci kongrelerinin akademik hayatı güçlendireceğine inandığını da önemle vurguladı.
(NÖHÜ)

NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Spor Toto Süper LigOP
 • 1Beşiktaş4084
 • 2Galatasaray4084
 • 3Fenerbahçe4082
 • 4Trabzonspor4071
 • 5Demir Grup Sivasspor4065
 • 6Atakaş Hatayspor4061
 • 7Aytemiz Alanyaspor4060
 • 8Fatih Karagümrük4060
 • 9Gaziantep Futbol Kulübü4058
 • 10Göztepe4051
 • 11İttifak Holding Konyaspor4050
 • 12Medipol Başakşehir4048
 • 13Çaykur Rizespor4048
 • 14Kasımpaşa4046
 • 15Helenex Yeni Malatyaspor4045
 • 16Fraport-TAV Antalyaspor4044
 • 17Hes Kablo Kayserispor4041
 • 18BB Erzurumspor4040
 • 19MKE Ankaragücü4038
 • 20Gençlerbirliği4038
 • 21Denizlispor4028
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
İL GENELİ COVİD TARAMASI 3
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA