Advert
EĞİTİM
Giriş Tarihi : 27-05-2021 10:46

eTwinning projeleri motivasyonlarını arttırıyor

eTwinning projeleri motivasyonlarını arttırıyor


Niğde Mehmet Akif Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Covid-19 salgını sürecinde de eTwinning projelerine hız kesmeden devam ediyor. Uzaktan eğitim sürecinde proje faaliyetleri ile hem öğrencilerin motivasyonları arttırılmaya çalışılıyor hem de eğitim öğretim faaliyetlerine renk katılıyor.
2020-2021 eğitim öğretim yılında dört aktif eTwinning projesi yürüten Mehmet Akif Mesleki Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Sedat Özdemir proje faaliyetlerinin salgın sürecinde her zamankinden daha çok önem kazandığını belirtti.  Özdemir; “Bu süreçte öğrencilerimizin ders motivasyonlarını arttırmak ve içinde bulunduğumuz salgın sürecinde psikolojik olarak desteklemek amacıyla proje faaliyetlerimize devam edildiğini söyledi.
GENÇLERİN SÖZÜNDEN MEDYA
Özdemir, “2020 2021 eğitim öğretim yılında da farklı güncel konularda projeler yürüten Mehmet Akif Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin projeleri Gençlerin Sözünden Medya, Yeşil Dönüşüm Ekipleri İş Başında, Matematikten Korkmuyorum, Self Digital Materials farklı sınıflardan öğrenci grupları ile tüm yıl boyunca aktif olarak çalıştılar” dedi.
Hepimizin yavaş yavaş dijital birer birey olduğu çağımızda medya okuryazarlığı en önemli 21. Yüzyıl becerilerinden biridir. Bu beceri medya içerikleriyle karşı karşıya kalan büyük küçük herkesi dijital tehlikelerden korumaya ve hızlı bilgi çağında güvenle dijital dünyada var olmamıza yardımcı olacaktır. Gençlerin Sözünden Medya projesi Türkiye Azerbaycan ortak bulma seminerleri sonucunda kurulmuştur. Niğde Mehmet Akif MTAL ve Azerbaycan Tefekkür Lisesi ortaklığıyla başlayan proje Bursa Kız Anadolu Lisesi, Bor Şehit Ramazan Konuş Fen Lisesi, Isparta TOBB MTAL’nin de katılımı ile proje faaliyetlerine başlamıştır. Öğrencilere medya okuryazarlığı ve dezenformasyon konularında eğitimler verilmiş,bu eğitimler sonucunda çeşitli faaliyetler düzenlenmiştir. Proje öğrencilerimizin iyi birer medya okuryazarı olmalarını hedeflemektedir. Proje faaliyetleri ile öğrenciler temiz medya içeriği üretmeyi ve sahte haberlerden nasıl korunacaklarını da öğrendiler. Faaliyetler kapsamında TRT Çocuk Dergisi Genel Müdürü Hatice Özdemir Tülün proje öğretmen ve öğrencilerine medya okuryazarlığının ve sosyal medyayı kullanmanın inceliklerini anlattı. Projeyi okulumuz matematik öğretmeni Fatma Tekgündüz yürütmektedir.
Matematik korkusu bazen yapılan genellemelerden bazen de yanlış yaklaşımlardan kaynaklanan genellikle ilkokul çağlarında başlayan bir duygudur. Matematikten Korkmuyorum projesi ile lise öğrencilerinde var olan ön yargıyı kırmak ve matematiğin hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olduğunu göstermek hedeflenmiştir. Proje Bursa Kız Anadolu Lisesi ve Niğde Mehmet Akif MTAL kuruculuğunda başlamıştır. Türkiye’den on, Fransa’dan bir ve Sırbistan’dan bir katılımcı okul ile çalışmalarını sürdürmüştür. Proje faaliyetleri kapsamında öğrencilerimize matematiğin hayatın her alanında olduğu fark ettirilmeye çalışılmıştır. Bu faaliyetlerin yanı sıra öğrencilerimize alanında uzman kişiler tarafından öğrenme stilleri, sanat matematik ilişkisi, dijital oyun hazırlama teknikleri gibi konularda da eğitimler verilmiştir. Projeyi okulumuz matematik öğretmeni Fatma Tekgündüz yürütmektedir.
YEŞİL DÖNÜŞÜM EKİPLERİ
Son yılların küresel problemlerinden biri de iklim değişikliğidir. İklim değişikliği ve küresel ısınma dünya üzerindeki her canlıyı farklı yönlerde etkilemektedir. Bizler de iklim değişikliği konusunda bireysel sorumluluğumuzu aldık ve bu konuda farkındalık oluşturmak için projemizi kurduk. Okulumuz coğrafya öğretmeni Gülten Gönen'in de kurucu ortak olduğu "Green Deal Teams at Work/ Yeşil Dönüşüm Ekipleri İş Başında" adlı eTwinning projesi Kasım ayı itibari ile uygulanmaya başlanmış, çeşitli etkinliklerle devam etmiş ve mayıs ayı sonu itibari ile tamamlanmıştır. Her ay çeşitli Web 2 araçlarının kullanıldığı projede salgın sürecinde daha da pasifleşen öğrencileri öğrenmenin merkezine almak, iklim değişikliği ve küresel ısınmaya dikkat çekerek farkındalık yaratmak, doğa bilincinde olan nesiller yetiştirmek hedeflemiştir. Yüz yüze eğitimden uzakta kalan öğrencilerle hem kaliteli vakit geçirmek hem de bu Pandemi sürecini uzaktan da olsa bu tür projelerle değerlendirmek, öğrencilerimize ve projede yer alan öğretmenlerimize çeşitli etkinliklere katılma fırsatı sunmuştur.
Self Digital English Materials (Dijital İngilizce Materyallerim) projesi, gelişen eğitim teknolojileri ile birlikte gelişen eğitim anlayışı ihtiyacı ile doğmuştur. Teknoloji destekli Modern eğitim anlayışı dil öğreniminde okuma, dinleme, konuşma ve yazma becerilerini daha hızlı, ulaşılabilir ve etkin bir hale getirmektedir. Özellikle içerisinde bulunduğumuz Kovid 19 salgın döneminde uzaktan eğitim sürecinde, diğer disiplinlerde olduğu gibi İngilizce derslerinde doğan dijital materyal ihtiyacı projemizi başlatmıştır. Projemiz okulumuz İngilizce öğretmeni Şükran ÇALIŞKAN koordinatörlüğünde ve farklı sınıf seviyelerinden seçilen sekiz öğrenci takımıyla, 2 yabancı 10 Türk ortaklı bir projedir. Projemizde öğrenciler İngilizce müfredatıyla bağdaşık, tematik diğer okullarla işbirliği içerinde dijital materyaller tasarlarlar. Bu materyaller web 2 araçları ile oluşturulmuş İngilizce sunumlar, animasyon videoları, dijital kaset ve ses kayıtları, online kitap sözlük magazin ve online sergilerdir. Böylelikle öğrencilerimiz İngilizce dört dil becerisinin üzerine bilişim becerilerini geliştirmiş, ihtiyaç halinde kendi dijital materyalini geliştirme ve kullanma aynı zamanda farklı şehir ve ülkelerden öğretmen ve öğrencilerle çevrimiçi sohbetlere katılarak İngilizce pratiği yapmış farklı kültürlerle tanışmıştır. Projemiz Aralık ayında başlayıp Mayıs ayında biten altı aylık bir projedir projemizde keyifli ve verimli bir sürecin sonuna gelinmiştir.
(Haber Merkezi)

NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Spor Toto Süper LigOP
 • 1Beşiktaş4084
 • 2Galatasaray4084
 • 3Fenerbahçe4082
 • 4Trabzonspor4071
 • 5Demir Grup Sivasspor4065
 • 6Atakaş Hatayspor4061
 • 7Aytemiz Alanyaspor4060
 • 8Fatih Karagümrük4060
 • 9Gaziantep Futbol Kulübü4058
 • 10Göztepe4051
 • 11İttifak Holding Konyaspor4050
 • 12Medipol Başakşehir4048
 • 13Çaykur Rizespor4048
 • 14Kasımpaşa4046
 • 15Helenex Yeni Malatyaspor4045
 • 16Fraport-TAV Antalyaspor4044
 • 17Hes Kablo Kayserispor4041
 • 18BB Erzurumspor4040
 • 19MKE Ankaragücü4038
 • 20Gençlerbirliği4038
 • 21Denizlispor4028
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
İL GENELİ COVİD TARAMASI 3
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA