Advert
GÜNCEL
Giriş Tarihi : 04-05-2021 16:10

Niğde’ye getirilen atlar nerede?

Niğde’ye getirilen atlar nerede?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Adalar'da faytonda koşulan atların satın alındıktan sonra kaybolduğu iddialarına yanıt veren bir basın açıklaması yayınlamasının ardından bu atlardan Niğde’de bir ya da birden fazla belediyenin de sahiplendiğini ortaya çıktı.
Kamuoyunun gündemini meşgul eden İstanbul Adalar’daki faytona koşulan atların durumu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin devreye girmesiyle 1.179 atı satın aldı ve sağlıklı bir ortamda yaşamlarını sürdürebilmeleri için Belediye Meclisi kararı ile sahiplendirme işlemlerini başlamış ve atlara en çok yerel yönetimlerden istek gitmişti. Bu istekliler arasında Niğde’den de bir ya da daha fazla belediyenin olduğu ortaya çıktı. Üstelik bu sahiplenme süreci geçtiğimiz yıl yani 2020 yılında tamamlanmış. Geçtiğimiz yıl Niğde’den hangi belediye veya belediyelerin, STK, muhtarlıklar ya da kişilerin at sahiplendiği merak konusu haline geldi.
NİĞDE’DEKİ ATLAR NEREDE?
İBB’nin yaptığı açıklamanın bir bölümünde taleplerin 2 ila 100 arasında değiştiği bu süreçte atlara yönelik en büyük ilginin yerel yönetimlerden geldiğinin ifade edildiği açıklamada, "Kastamonu, Mersin, Niğde, Nevşehir, Ardahan, Kayseri, Aydın, İstanbul, Tokat, Yozgat, Sivas, Hatay, Adıyaman ve Kütahya’dan çeşitli belediyeler, toplam 605 at sahiplendi” denildi.
Toplam 605 at, aralarında Niğde’nin de yer aldığı 13 kentin çeşitli düzeydeki yerel yönetimleri tarafından sahiplenilirken Niğde’de hangi belediye veyahut belediyelerin bu atlardan kaç adet sahiplendiği ise merak konusu oldu. Tartışmaların başladığı günden bu yana bazı iller hakkında bu ataların akıbeti ile ilgili birçok tartışma yaşanırken Niğde’de bulunduğu belirtilen atların nerede oldukları, ne amaçla kullanıldıkları ise hiç konuşulmadı.
MERAK KONUSU OLDU
Bu sahiplenme işlemlerinin yaklaşık yüzde 30’u AK Parti, MHP ve BBP’li belediyelerce gerçekleştirildiği belirtiliyor. Diğer atların ise, STK’lar, muhtarlar ve bazı üniversitelere teslim edildiği de alınan bilgiler arasında.
(Murat ÜMRANLİOĞLU)

NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
İL GENELİ COVİD TARAMASI 3
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA