Advert
GÜNCEL
Giriş Tarihi : 04-05-2021 15:29   Güncelleme : 04-05-2021 15:40

Rahat bir nefes alacağız

Rahat bir nefes alacağız

Uzun yıllar Niğde’nin çilesi haline gelen ve büyük bir çevre sorununu da beraberinde getiren Akkaya Barajı konusu yakın zamanda 180 milyon liralık dev arıtma tesisi sayesinde yeniden eski güzel günlerine kavuşması beklenirken, yüzlerce kuş türünün de yeniden uğrak yeri olacak. Tesis ayrıca doğaya içme suyu kalitesine yakın değerde atık su bırakabilecek.
Niğde Belediyesi büyüyen şehrin ihtiyaçlarını karşılamakta yetersiz kalan, mevcut arıtma tesisinin yerine 2045 yıllına kadar teknik ömre sahip, 400.000 kişilik nüfusun ihtiyaçlarını karşılayabilecek kapasitede, kendi enerjisini kendisi üreten İleri Biyolojik Atık Su Arıtma tesisinin yapımını tamamlayarak testlere başladı. Testlerin bitiminden sonra Modern Arıtma Tesisi tam kapasite ile çalışmaya başlayacak.
180 MİLYON LİRALIK YATIRIM TEST EDİLİYOR
Bu yatırımın toplam maliyeti 180 milyon TL olup tesis kendi enerjisini kendisi üreteceği için enerji maliyeti açısından büyük bir tasarruf sağlanacaktır. “İleri Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisi” ile Türkiye’deki 485 kuş türünden 224’ünün gözlendiği şehrimizin önemli bir tatlı su havzası olan Akkaya Barajı “doğal hayatın merkezi” haline gelecektir. Senelerdir Niğde ve Bor’un en büyük sorunlarından biri olan Akkaya Barajındaki kötü koku İleri Biyolojik Atık Su Arıtma tesisi ile artık son bulacaktır.
İÇME SUYU KADAR TEMİZ BİR SU DOĞAYA BIRAKILACAK
Niğde Belediye Başkanı Emrah Özdemir: “İleri Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisimizde her şey hazır, testlere başladık, testlerin bitiminden sonra Modern Arıtma Tesisimize kavuşuyoruz. Tesise gelen atık su, neredeyse içme suyu kadar temiz hale geldikten sonra doğaya bırakılacaktır. Bu tesis Şehrimize ve hemşerilerimize hayırlı olsun" diyerek müjdeyi verdi.
(Haber Merkezi)

NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
İL GENELİ COVİD TARAMASI 3
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA