Advert
GÜNCEL
Giriş Tarihi : 03-05-2021 11:27   Güncelleme : 03-05-2021 13:38

NGC: Basın özgürlüğü önemli bir kavram

NGC: Basın özgürlüğü önemli bir kavram

Niğde Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu, 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü nedeniyle yazılı bir açıklama yaptı. NGC Yönetim Kurulu tarafından yapılan açıklamada, “Birleşmiş Milletler, 1993 yılında özgür ve bağımsız bir basın için 3 Mayıs’ı Dünya Basın Özgürlüğü Günü olarak kabul etmiştir. O günden bugüne Özgür Basın özlemiyle kutlanmaya başlanan bugünü ne yazık ki son yıllarda içimize sinerek kutlayamıyoruz. Ülkemizin basın özgürlüğü karnesi; özlediğimiz, arzuladığımız özgürlük ortamından uzaklaştığımızı göstermektedir.
Yaptıkları haberler, yazdıkları kitaplar nedeniyle yargılanan, tutuklanan gazetecilerin yanı sıra gazeteciler bazen baskıyla bazen de ekonomik zorluklar nedeniyle işlerinden olmaktadır. İş güvencesinden yoksun, ceza ve tazminat davalarının baskısı altındaki gazetecilerin özgürlük savunuculuğu yapmaları giderek zorlaşmaktadır” denildi.
GENELGEYİ YOK HÜKMÜNDE SAYIYORUZ
NGC Yönetim Kurulu tarafından yapılan açıklamanın devamında, “Ayrıca, Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanan ve “ses ve görüntü kaydı alınmasını yasaklayan” genelgenin, ne yazık ki 1 Mayıs kutlamalarını haber yapan meslektaşlarımıza da uygulandığı görülmüştür.
‘Özel hayatın gizliliğinin ihlal edilmesi’ ve ‘görevin yerine getirilmesine engel olunması’ gerekçesiyle yayınlanan genelge, gazetecilerin haber alma özgürlüğüne taban tabana zıttır. Halkın bilgi edinme ve basın özgürlüğü adına görev yapan meslektaşlarımızın, bu genelge kapsamında tutulamayacağını ve görev yapmalarının engellenemeyeceğini tüm kamuoyunun bilgisine sunuyoruz.
Haber alma hakkı, Anayasal bir haktır ve genelgelerle elimizden alınamaz. Basın özgürlüğüne, yasalara, insan hak ve özgürlüklerine aykırı olan söz konusu genelgeyi, basın çalışanları açısından yok hükmünde sayıyoruz.
Unutulmasın ki her türlü özgürlüğün temelinde basın ve ifade özgürlüğü vardır. Bu duygu ve düşüncelerle 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü gününde halkımızdan özgür basına, dolayısıyla kendi özgürlüklerine sahip çıkmalarını diliyoruz. Meslektaşlarımızı da dayanışma ruhunu hiç bırakmadan hep birlikte daha özgür bir basın ortamı için özgürlük mücadelesinde güç birliği yapmaya davet ediyoruz” ifadeleri kullanıldı.
(NGC)

NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
İL GENELİ COVİD TARAMASI 3
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA