Advert
GÜNCEL
Giriş Tarihi : 28-04-2021 17:16   Güncelleme : 28-04-2021 18:00

Sağlık Müdürü’nden aşı daveti

Sağlık Müdürü’nden aşı daveti

24-30 Nisan Dünya Aşı Haftası nedeniyle Niğde İl Sağlık Müdürü Dursun Koç bir basın açıklaması yaparak; Aşının ne kadar kıymetli olduğunu, bu konuda vatandaşları içinde bulunduğumuz pandemi sürecinden dolayı koronavirüs aşısı yaptırmaya davet etti. Niğde’de aşılama üzerinde çok güzel bir yol kaydettik ve aşılama sayısında da güzel noktalara ilerliyoruz. Aşı olmak toplumsal bir görevdir “dedi.
Toplumun aşılama ve aşı ile önlenebilir hastalıklar konusundaki farkındalığının arttırılması ve bilgilendirmenin önemine değinen İl Sağlık Müdürü Koç; “Öncelikle 5 yaş altındaki eksik aşılı çocukların aşılarının tamamlanması ve erişkinlerde aşılanma talebinin arttırılması amacıyla Dünya Sağlık Örgütü tarafından 24 -30 Nisan 2018 tarihleri arasındaki hafta Aşı Haftası olarak belirlenmiştir” dedi.
GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE 13 AŞI ÇEŞİDİ
Küçük yaştaki çocuklarımızdan tutun her türlü yaş gruplarını aşılamadıklarını belirten Koç: “13 ayrı hastalık için 13 ayrı aşı yapıyoruz ve 3 doz olarak yapıyoruz. Bunun dışında şuan Covid aşılarımız 14’üncü aşı olarak sayıldı. Uygulamadığımız kızamık aşısını da sayarsak Dünya üzerinde toplamada 15 hastalığa karşı aşımız mevcut ve bizim ülkemizde en yaygın olanlardan bir tanesidir. Geçmişe tekrar dönüp baktığımızda ise kızamık hastalığı yüzünden binlerce bebek ve çocuklar ölürken, suçiçeği nedeniyle sorunlar yaşanırken ve kızamık geçirdikten sonra engelli kalan çocuklarımız varken artık bunların hiçbirine rastlanmayacak durumdayız. Dünya üzerinde ciddi bir anlamda çalışmayla yani çiçek hastalığı bir dönem çok tehlikeli bir hastalık iken şuan neredeyse kalmadı denilebilir. Yani aşı aslında bu kadar etkili bir şeydir. Farklı düşüncedeki kişiler sosyal medya hesapları üzerinden aşıya karşı kendi düşüncelerini dile getirebilir. Sonuç olarak milyonlarca insanda kabakulak hastalığı kalmadı bunun nedeni de aşıdır. Bunlar gibi birkaç hastalığa da örnek verilebilir.  Günümüzde bazı kişiler aşıya karşı olsalar bile geçmişte görüp artık görmediğimiz hastalıkların sebebi aşıdır. Yani aşı içerisinde o hastalığın antikor hali enjekte edilerek hastalığın vücuda girdiğinde tanıyıp savaşabiliyor. Bu aşı içerisindeki antikorlar zayıflatılmış olarak verildiği için de insan vücuduna bir zararı söz konusu değildir” dedi.
(İl Sağlık Müdürlüğü)

NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
İL GENELİ COVİD TARAMASI 3
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA