Advert
GÜNCEL
Giriş Tarihi : 27-04-2021 15:11

Niğde Büyükşehir olur mu? / Özel Haber

Niğde Büyükşehir olur mu? / Özel Haber

Bir süredir kamuoyunda konuşulan mevcut büyükşehirlerin yanı diğer 51 ilin de büyükşehir gibi fakat “Bütünşehir” formülü ile yeni bir statüye kavuşturulması konusu Niğde’de yıllar önceden ara ara gündeme getirilen “Niğde büyükşehir olur mu?”, “Niğde “Bütün şehir mi olacak?” soruları ve konuları yeniden tozlu raflardan inerek halkın gündemine taşındı.
Bizler de siz değerli okurlarımız için gündeme gelen “Bütünşehir” yasası ile ilgili bir araştırma yaparak sizleri bilgilendirmek istedik.
Türkiye’de ilk Bütünşehir kavramı, 2001 yılı ocak ayında Denizli Belediye Başkanı Ali Aygören tarafından kullanılmış, daha sonra 2012 yılından bu yana uygulanan ve 2019 yerel seçimleri öncesi büyükşehir olma şartları yeniden düzenlenerek, “Bütünşehir” olarak nitelendirilen yönetim modeliyle, 51 ilin daha Bütünşehir olması planlama çalışmaları gerçekleşmişti.
BÜTÜNŞEHİR YENİDEN KONUŞULUYOR
Aradan geçen onca yılın ardından bu konu geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın AK Parti Teşkilat Başkanları ile istişarede bulunduğu toplantıda yeniden gündeme geldi.  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın geçtiğimiz yıllarda AK Parti kurmaylarına verdiği 'nüfus sınırı şartı olmadan 30 büyükşehrin dışında kalan 51 ilin 'Bütünşehir' sayılmasına yönelik çalışma yapılması' talimatının ardından yapılan hazırlıklar gerçekleştirilmişti. Bu kapsamda yapılan çalışmalar neticesinde 51 il Bütünşehir kapsamına alınacak ve mülki sınırlarına geçecek.
HÜKÜMET SİSTEMİNE UYUMLU OLSUN DURUMU
Mevcut hükümet sistemine uygun olması ve merkezi bir karar mekanizması ile yönetimin devam edilmesini savunan Bütünşehir modelinin içeriğini merakla beklemeye devam edeceğiz.
KÖY VE BELDELERİN OYU İL BELEDİYELERİNE
Ayrıca bu düzenleme ile merkez ilçe yapılanması kalkacağı için, şehrin tüm hizmetlerinden belediye sorumlu olacak. Bütünşehir düzenlemesine geçilmesi ile yerel seçimlerde kırsaldaki seçmen de mesela Niğde Belediye Başkanlığı seçimlerine oy atmış olacak.
PAYLAŞILAMAYAN İL NİĞDE
Niğde’de ilk kez ülke genelinde olduğu 2010’lu yıllarda da gündeme gelen bu konu bu süreçte nüfusun bütün şehir olmaya uygun olmadığı bazı illerin birleştirilme durumu olduğu gibi konularda tartışmaya açılmıştı. Hatta bölge illere bağlanma, bazı ilçelerin hangi ile yakınsa oraya bağlanması gibi birçok konu tartışılmış fakat aradan geçen sürecin ardından bugüne kadar pek bir değişiklik olmamıştı. Zaman zaman çevre iller Niğde’nin kendilerine bağlanacağını iddia etmişse de sonuç olarak kimse bir şey elde edememişti. Nüfus şartlarında da 500 bin ve 750 bin gibi şartlar aranan büyük şehir ya da bütün şehir kapsamında şu an Niğde’nin nüfusu ise 365 bi civarında görülüyor. Yeni sistem eğer tam anlamı ile yasalaşır ve işleme konulur ise 365 bin Nüfuslu ilde yeni bir süreçte başlamış olur.
İLLER BİRLEŞİR Mİ? NARLI GÖL İLK ADIM OLABİLİR Mİ?
Haliyle bu tür konular farklı bakış açılarını ortaya koyarken, geçmişte de birçok kaynakta Niğde’nin Aksaray Merkezli bir yapıya sahip olabileceği, yetkinin Aksaray üzerinde toplanabileceği söylemleri bu günlerde yeniden ısınmaya başladı. Buna da son yıllarda Niğde’ye ait olan bazı ören yerleri ve doğal güzelliklerin Aksaray’ın himayesine bırakılması ile başlandığı belirtiliyor. Mesela Narlıgöl, Hasandağı bölgesi gibi. Bu konu şimdilik sadece iddia ve söylemden öteye giden bir durum değil.
BÜTÜNŞEHİR GELİRSE NELER DEĞİŞECEK?
Bütünşehir ile birlikte o il belediyesinin sınırları mülki il sınırları ile aynı olacak. Örneğin Niğde’nin Belediye Başkanı mülki sınırın tamamından sorumlu olacak. Buna göre bütünşehir sistemi devreye girdiğinde tüm belde belediyeleri kapanacak ve tamamı merkeze bağlanacak. Aynı zamanda köylere de son verilecek ve neredeyse bütün köyler mahalle olacak. Bütün şehir belediyelerinde istihdam etmekte olan personeller ilgili bakanlıklara, büyükşehir belediyelerine, herhangi bağlı kuruluşlara ya da ilçe belediyelerine devredilecek. Bunun bir örneğini 6360 sayılı kanun kapsamında Niğde’nin 22 belde belediyesi nüfusu 2000’in altına düşmesi ile köye dönüştürülmüş, bir süre sonrada bazı köyler mahalle statüsüne getirilerek merkez mahallesi olmuşlar, tüm taşınmazları ve taşınır tüm malları İl Özel İdaresi’ne devredilmişti. Personelleri ise farklı kurumlarda yeniden istihdam edilmeye devam edilmişti. Böylece merkez ilçe statüsü de ortadan kalkmış olabilecek.
Şimdi benzer bu değişiklik ile bu durum Tüm Niğde genelinde geçerli olabilen büyük bir dönüşümünde adımı olabilecek.
İL ÖZEL İDARELERİ’NİN AKIBETİ
Niğde’de olduğu gibi diğer illerin İl Özel İdareleri görev süresini büyükşehirlerde olduğu gibi dolduracak ve Bütünşehir sistemi içerinde kapanarak tüm kaynakları ile İl Belediye başkanlığına devredilecek.
MERKEZ KÖYLER DE MAHALLE OLACAK, MUHTARLIKLAR DEĞİŞİECEK
İl Özel İdaresinin feshi ile birlikte Köylere hizmet götürme birlikleri de “KÖYDE-BELDES” gibi faaliyeteler son bulacak ve il belediyesi marifeti ile hizmet ulaştırılacak. ‘Bütünşehir’ uygulamasına geçilecek illerde belde belediyeleri ve köy muhtarlıkları da böylece kalkacak.
FAYDALI MI FAYDASIZ MI?
Kimi kesimlere göre, bu konu gündeme geldiği ilk günden bu yana hizmet götürme ve erişim konularında büyük aksaklıklara sebep olacağı, bölgesel uzaklıkların ise bu konuda ciddi etkileri olacağını, şehir merkezlerinin dahi birçok sorununun çözüm beklerken köyler, kasabalar ve ilçelerde ki ihtiyaçlara yetişmenin uzunca bir süre mümkün olmayacağı konuşulurken, bir kesim ise olumlu bakmaya tek elden, tek bütçeden ve tek yönetimden hizmetin etkili olacağını düşünmeye devam ediyor.
KOMŞU KAVGASI BİTECEK GİBİ DEĞİL
Bütünşehir belediyesinin gündeme gelmesiyle bu durum yerel seçimlerin, genel seçimlerin önüne çekilebileceği, merkez oylarında düşüş yaşayan mevcut iktidarın Kırsal oyları ile kaybettiği şehirleri, ilçeleri ve gücü yeniden kazanmak istemesi şeklinde yorumlanabiliyor. Süreç neyi getirir bilinmez belki ama bir zaman Niğde’nin ilçesi olan Aksaray’ın Niğde’den neler koparacağı ise henüz kestirilemiyor.
(Murat Ümranlioğlu// Özel Haber)

NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
İL GENELİ COVİD TARAMASI 3
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA