Advert
GÜNCEL
Giriş Tarihi : 24-04-2021 11:20   Güncelleme : 24-04-2021 11:33

İl Afet Risk Azaltma Çalıştayı gerçekleştirildi

İl Afet Risk Azaltma Çalıştayı gerçekleştirildi

Niğde Valiliği Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) koordinasyonunda ve paydaş kurumların katılımıyla düzenlenen “İl Afet Risk Azaltma Planı (İRAP) 1.Çalıştayı” video konferans şeklinde gerçekleştirildi. Çalıştayın içeriğinde çığ, kaya düşmesi (kütle hareketleri), deprem, endüstriyel kazalar, sel, taşkın su baskını ve fırtına, hortum, baca zehirlenmesi gibi önemli konu başlıkları yer aldı.
Kamu kurum ve kuruluşları, yerel yönetimler, üniversiteler, özel sektör, sivil toplum kuruluşları, meslek odaları temsilcileri olmak üzere ilgili tüm kurumları kapsayacak şekilde düzenlenen çalıştaya Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümünden Prof. Dr. Ersin Aydın, Niğde AFAD İl Müdürü Selami Kılıçel ve kamu kurum ve kuruluşları temsilcileri de katılırken, açılış konuşmasını yapan Niğde AFAD İl Müdürü Selami Kılıçel, İRAP Çalıştayı’nın afete yaklaşım konusunda bir ilk olduğuna değinerek, İRAP kapsamında Türkiye’de 81 ilin il afet risk planlarının hazırlanmaya başlandığını da belirtti.
KRİTİK VE ÖNEMLİ KONULAR
Kılıçel video konferans çalıştayında ki konuşmasında; “Hepinizin bildiği üzere hafızalarımıza acı bir biçimde kazınan 1999 Depremi’nde büyük kayıplar yaşamıştık. İllerde faaliyet gösteren Afet Acil Durum Müdürlükleri sayesinde pek çok büyük afetle mücadele etmekteyiz. Bugün geldiğimiz noktada olası bir büyük çaplı afet anında hayat kurtarma gerek afet sonrasında kurtarılanların yaşamlarını sürdürebilmeleri için çaba sarf ediyoruz. Afet sonrasında gerçekleştirdiğimiz tüm müdahaleler oldukça kritik ve önemli ancak asıl hedef afetlerde yaşanan veya yaşanabilecek can kayıplarını en aza indirmek. Bunun için ise uygulamamız gereken en önemli husus risk yönetimi. İRAP kapsamında oluşturulan İl Afet Risk planlarının Türkiye genelini kapsayacak bir çıktıya dönüşeceğini de sözlerine ekleyen KILIÇEL, “Depremler başta olmak üzere tüm afetler insanlarda derin acılar ve izler bırakan büyük travmalar. Bu nedenle, bugün burada yaptığımız iş çok önemli ve hayati değere sahip” diye konuştu.
Çalıştay kapsamında İl Afet Risk Azaltma Planı hazırlık çalışmalarına başlanılırken, iller bazında afet risklerini ve afetler esnasında yaşanabilecek olası etkileri ortaya koyan İl Afet Risk Azaltma Planı (İRAP) kapsamında, bu etkileri en aza indirebilmek için afetler olmadan yapılacak çalışmaları eylemler biçiminde gösteren, sorumluları tanımlayan planlar ele alındı. İl afet risklerinin azaltılması sürecinde ilin mevcut durum analizi ile risk azaltma odaklı stratejilerin senaryolar dahilinde tartışıldığı 1’inci Çalıştayın  önümüzdeki 3 aylık süre içinde yapılacağı, 2’nci Çalıştayın ve risk azaltma eylemlerinin planlanmasıyla devam edeceği belirtildi.
(İbrahim UGUN/Muhabir)
 

NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
İL GENELİ COVİD TARAMASI 3
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA