Advert
EKONOMİ
Giriş Tarihi : 22-04-2021 15:46

Kripto para mağdurları dikkat!

Kripto para mağdurları dikkat!

Kripto para platformu Thodex'in internet sitesinin kapatılması ve sahibi Faruk Fatih Özen'in yurt dışına çıkmasıyla kripto para dünyası, Türkiye'nin gündemine oturdu. 2 milyar dolar ile kayıplara karıştığı iddia edilen Özer ile ilgili peş peşe suç duyurusunda bulunulurken, Bilişim Hukuku Uzmanı Doç. Dr. Murat Volkan Dülger'den kripto mağdurlarına çağrı geldi: Mağduriyet yaşayan yatırımcılar ilgili kurum ve bu eylemi yapmaya yardım edenler hakkında suç duyurusunda bulunmalı.
Bilişim Hukuku Uzmanı Av. Doç. Dr. Murat Volkan Dülger, kripto para mağdurlarına çağrı yaptı.
Kripto para borsalarında gerçekleşen dolandırıcılıkların kripto para ile bir ilgisi olmadığını belirten Dülger "Bu daha önce de defalarca yaşandı. Yatırımcılar, 'size araba, ev, hisse senedi alacağım' diye güvendikleri insanlara paralarını gönderdiler.
Bu insanlar da bir şeyler aldı sattı ama para büyük bir hacme ulaşınca paraları alıp kaçtılar. Burada metanın ne olduğu önemli değil" dedi. 
DENETİM KONUSUNDA EKSİKLİKLER VAR
Kripto varlıkların şifresi kimdeyse o kişilerin bu varlıkları rahatlıkla nakde çevirebileceğini dile getiren Dülger, şunları kaydetti:
"Nasıl kripto para alım satım yapılacak' diye sorulabilir. Eğer siz bu konuda çok bilinçli değilseniz aracı kurumlara ihtiyacınız var. Hisse senedi almak isteseniz, gidip herhangi bir yerden hisse senedi alamazsınız. O hisse senedi alışverişinin hizmetini veren şirketler ciddi regülasyonlara tabidir ve ciddi zararlara karşı teminatları vardır. Kripto para alım satımı yaptıran şirketler bir anda ortaya çıktılar ve çok fazla işlem hacmine ulaştılar ancak normal bir şirketten hiçbir farkları yok. Denetim konusunda eksiklikler var, kripto para borsaları ciddi regülasyonlara tabi olmalı.
(TRT Haber)

 

NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
İL GENELİ COVİD TARAMASI 3
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA