Advert
GÜNCEL
Giriş Tarihi : 22-04-2021 10:44

Gürer: İşsiz mühendisler ülkesi olduk

Gürer: İşsiz mühendisler ülkesi olduk

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Meclis Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmasında, özelleştirme sonucu işyerlerinin kapanması nedeniyle Türkiye’nin adeta işsiz mühendisler ülkesi haline dönüştürüldüğünü söyleyerek, mühendisliğin imrenilen, olmak istenen meslekken, günümüzde işsiz kalmalarının bu mesleğin varlığını da tehdit ettiğini belirtti.
İŞSİZ MÜHENDİSLER ORDUSU
TBMM Genel Kurulu’nda söz olarak, sayıları her geçen gün artan işsiz mühendislerin yaşadığı mağduriyete dikkat çeken ve farklı branşlardan mezun olan binlerce mühendisin iş aradığına vurgu yapan CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Ziraat mühendisi, gıda mühendisi, çevre mühendisi, inşaat mühendisi, mimar, şehir planlamacısı, veteriner, iktisadi ve idari bilimler fakültesi mezunları iş bulamıyor” dedi.
MÜHENDİSLİK İMRENİLEN BİR MESLEKTİ!
Uygulanan yanlış politikaların, mühendislik mesleğini artık tanımının ötesine taşıdığına işaret eden CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Kamunun varlığı, mühendis okullarından mezun olanlara tecrübe ve iş edinme yönünden önemli avantaj sağlardı. Özelleştirme sürecinde çok iş yerinin kapanması, mühendislerin çalışma alanlarını daralttı. Bugün bir mühendisin mezun olduktan sonraki bilgi birikimiyle özel sektörde çalışmaya başlaması ona işçi statüsünden öte bir farklılık yaratmıyor” diye konuştu.
ÜNİVERSİTE MEZUNLARI KAMUDA TEMİZLİK PERSONELİ!
CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, bazı kurumlarda ve belediyelerde dahi temizlik işlerinde çalışan üniversite mezunlarının olduğuna dikkat çekerek, “Mühendislerle ilgili de gerçek anlamda taban ücretini de belirleyerek bir düzenlemeye ihtiyaç var çünkü mühendislik imrenilen, olmak istenen ve o anlamda da insanların çocuklarını yönlendirdikleri bir alanken günümüzde işsiz kalmaları bu mesleklerin varlığını da tehdit ediyor” ifadelerini kullandı.
Mühendisin aynı zamanda olduğu alanda üretime, çalışmaya, araştırmaya, AR-GE'ye katkı sunan kişi olduğunu kaydeden CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Ne yazık ki ülkemizdeki mühendis işsizliğinin artması bu anlamda önemli ve ciddi boşlukların da doğmasına neden oluyor” şeklinde konuştu.
CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın "Kalifikasyonu iyi olanların okul bittikten sonra iş bulma şansları oluşur. Onun dışında her üniversite mezununa iş bulacak değiliz." Şeklindeki açıklamalarını da eleştirerek, “Özünde bu söyleyiş bile mevcut durumun bir yerde ikrarı yani üniversite mezunlarının iş bulamadıklarını kabul etmiş oluyor ama devleti yönetenlerin asli görevleri o konuda oluşan boşluğu ortadan kaldırmaktır” dedi.
SİYASİ İKTİDARIN YANLIŞ POLİTİKASI
Gürer, “Ülkemizde bugün eğer mühendisler işsizse bu, siyasi iktidarın uyguladığı uygulamaların yanı sıra bu konudaki bakışıyla da doğrudan ilişkilidir. Eğer bir üniversite varsa, oradan mezun olunuyorsa onların da yaşamın içinde yer bulmalarının yolu mutlak suretle açılmalıdır” ifadelerini kullandı.
(Haber Merkezi)

 

NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
İL GENELİ COVİD TARAMASI 3
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA