Advert
TARIM
Giriş Tarihi : 21-04-2021 17:46

Gürer: Bakanlık çiftçiyi mutlu zannediyor!

Gürer: Bakanlık çiftçiyi mutlu zannediyor!

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında tarımda sorunların derinleştiğini, çiftçinin ve üreticinin problemlerinin sürekliği arttığını söyleyerek borcu 180 milyar lirayı aşan çiftçinin sorunlarını görmezden gelen Tarım ve Orman Bekir Pakdemirli’nin ise gerçeği yansıtmayan sanal rakamlara dayanarak, tarım kesiminin mutlu olduğunu zannettiğini belirterek Tarım bakanının sözlerinden yola çıkarak Cumhurbaşkanının 1 milyon 200 bin ton patates salınacak açıklaması ile uyuşmadığını bugüne kadar sadece 10 bin ton civarında alım gerçekleştiğini ifade etti.
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında, ülkemizde giderek sorunlu hale gelen tarım kesiminde yaşanan sıkıntıları sıraladı, çözüm önerilerini anlattı. Çiftçilerin borçlarının sürekli arttığını, üreticilerin tarımdan kopmaya devam ettiğini, siyasal iktidarın ise var olan sorunların çözümüne yönelik adım atmak yerine. İthalata dayalı bir tarım politikası izlediğini kaydeden CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Tarımın sorunları derinleşiyor, çiftçinin problemleri artıyor” dedi.
HANİ 1 MİLYON 200 BİN TON PATATES ALINACAKTI?
TMO’nun depolarda kalan patatesi alıp, ihtiyaç sahiplerine dağıtılması uygulamasına da değinen CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Aylarca TMO patates alımı yapsın, çiftçinin elinde kalan patates çürümesin dedik. Nihayet aylar sonra iktidar TMO eliyle patates alımına başladı. Bakanın dünkü açıklamasına göre 10 bin ton patates alımı yapılmış. Oysa 300 bin ton patates depoda, Cumhurbaşkanı 1 milyon 200 bin ton patates alımı yapılacağını açıklamıştı. Ülkemizde 5 milyon 200 bin ton patates üretimi yapılıyor. Bunun çoğunluğu depolarda kaldı. TMO patates alımında sistem olarak iyi ürünü tercih ediyor. Ürünü çürümek üzere olan çiftçinin durumuyla ilgili bir açıklama bugüne kadar yapılmadı” dedi.
ALIM ŞARTLARINA UYMAYAN PATATES ÜRETİCİSİNE DESTEK SAĞLANMALI
CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, çillenmeye başladığı için TMO tarafından alınmayan ürün sahiplerinin belirlenerek, alım şartlarına uymayan ürün sahiplerine aynen doğal afetlerde olduğu gibi destek sağlanması gerektiğini ifade etti.
ÇİFTÇİ KESİNLİKLE MUTLU DEĞİL
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin, ülkemizde çiftçilerin mutlu olduğu yönünde açıklamalarda bulunduğuna dikkat çeken CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Öyle anlaşılıyor ki, Sayın Bakan ülkemizdeki verileri yeterince incelemiyor. 2002 yılında 2.4 milyar TL olan çiftçi borcu Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nun 2021 yılı Şubat ayı raporuna göre 137 milyar TL’ye çıkmış. Bu rakam yalnızca çiftçilerin bankalara olan borcudur. Tarım Kredi Kooperatifleri ve piyasaya olan borçlarda eklendiğinde çiftçinin borcu 180 milyar TL’yi aşıyor” diye konuştu.
ÇİFTÇİ SAYISI AZALIYOR
Çiftçi sayısının da var olan sorunların bir sonucu olarak gittikçe azaldığına işaret eden CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Çiftçi Kayıt Sistemine (ÇKS) göre çiftçi sayısında 700 bin kişilik azalma oldu. Ziraat Odası’nın 4 milyon üye rakamı ele alındığında odaya kayıtlı 2 milyon çiftçi bugün çiftçilik yapmıyor” şeklinde konuştu.
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin “2020 yılında 5 milyar dolar dış ticaret fazlası verdik” şeklindeki beyanını da yorumlayan CHP Milletvekili Öner Fethi Gürer, “Sayın Bakan bu beyanatı verirken, Türkiye’nin tarımsal ürünlerle ilgili ithalatı, ihracata göre daha düşük diyor. Bu veriler, rakamlara bakıldığında doğru olabilir. Ancak bu rakamların nasıl saptandığı önemlidir. Eğersiz en çok ithal ettiğiniz ki geçen yıl 9.5 milyon ton buğday ithal etmişiniz; bunun yüzde 45 olan gümrük vergisi oranını sıfırlarsanız, arpada yüzde 35, mısırda yüzde 25 olan gümrük vergisi oranını sıfırlarsanız, gümrük vergisiyle elde edilecek gelirleri de ihracat rakamından düşmeniz gerekir. Öte yandan Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) kendi çiftçisinden 1800 liraya aldığı buğdayı yurtdışından 2 bin 450 liraya ithal etti. 1950 liraya da piyasaya sattı. Kurumsal olarak ciddi zarar oluştu. İhracatı ithalata oranlarken, gümrük vergisiyle ülkemize giriş yapan ürünleri dikkate alıp kamunun bu konudaki zararını toplarsak, sayınBakanın belirttiği gibi ithalat ile ihracat arasında, ihracat lehine gösterilen rakam daha düşük rakam olarak ortaya çıkar. Çünkü devlet gümrük vergisi gelirinden vazgeçecek, kamu kurumlarının zararı hesaplanmayacak, sonrada ihracatımız arttı diye kendi kendimizi aldatacağız. Bu kabul edilemez” ifadelerini kullandı.
YERLİ ÇİFTÇİ DESTEKLENMELİ, ÜRÜN DESENİ ÇIKARILMALI
CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer. İthalata dayalı tarım politikasının Türkiye’de tarımı bitirme noktasına taşıdığına da işaret ederek, “Kendi çiftçimizi desteklemeliyiz. Bugün 20 milyon tona yakın buğday üreten Türkiye’nin 10 milyon tona yakın buğday ithal ediyor olması, sorunların azaldığının değil arttığının bir göstergesidir. Kendi çiftçimize doğru zamanda doğru destek vermeliyiz. Bir yıl önceden ürün deseni belirleyerek çiftçinin kazanabileceği ürünleri ekmesini sağlamalıyız” ifadelerini kullandı.
TATLİK VE TAĞŞİŞ ÜRÜNLER LİSTESİ NEDEN AÇIKLANMIYOR?
CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, belirli dönemlerde taklit ve tağşiş ürünlerin listesini açıklayan Tarım ve Orman Bakanlığı’nın 2020 yılının Eylül ayından bu yana açıklama yapmadığını da anımsatarak, “Denetim mi yok, veri mi yok ya da piyasadaki ürünler sorunsuz mu? Öte yandan taklit ve tağşiş olduğu iddia edilerek bakanlık tarafından açıklanan bir firma, mahkeme kararıyla ürününü o listeden çıkarttırdı. Bu konuda bir yasal boşluk mu var? Gelirler düştü, giderek arttı. Yurttaşın tükettiği gıdanın içeriğini güvendiği devlet tarafından denetlenerek, hileli ürün satışının önü kesilmelidir” ifadelerini kullandı.
(Haber Merkezi)

 

NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
İL GENELİ COVİD TARAMASI 3
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA