Advert
TARIM
Giriş Tarihi : 21-04-2021 10:39   Güncelleme : 21-04-2021 11:12

Tarla günü Niğdeli üreticinin tarlasında yapıldı

Tarla günü Niğdeli üreticinin tarlasında yapıldı

Muğla’nın Datça ilçesinde patates üretimi yapan Niğdeli esnaf Mehmet Eren, Hüseyin Harnupçu ve Aşkın Aydın’a ait toplam bin dekar alanda ilk turfanda patates hasadında tarla günü yapıldı. Muğla İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürlüğü’nce “Tütün Tarımına Alternatif ” katma değeri yüksek sebze üretim programı kapsamında Datça’da ilk turfanda patates hasadı yapıldı. Patates hasat tarla gününe Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Süreyya Can, Datça İlçe Müdürü Bülent Şatır ile ilgili teknik personeller ve sınırlı sayıda çiftçi katıldı. Pandemi kurallarına uygun olarak yapılan tarla gününde üreticilere bilgi verilirken, ayrıca tatlı patatesle tanışan Datça’da, tatlı patatesten yapılan gıda ürünlerinin tanıtımı da yapıldı.
Konu ile ilgili açıklama yapan Şube Müdürü Süreyya Can “Datça İlçesinde yaklaşık 2000 ile 2500 de alanda üretimi yapılmaktadır. Sahilde dekar başına 4-5 ton, yayda ise yaklaşık 5-7 ton ürün elde edildiğini görüyoruz. Datça ilk ve son turfanda olma özelliği ile dikkatleri çeken önemli bir çalışma bölgemizdir. Birçok deneme çalışması ile başladığımız Datça önemli bir patates üretim alanımız haline gelmiştir. Tatlı patates ile dört yıl önce tanışan ve bunun yaygınlaştığı Datça’da bununla ilgili çeşitli gıda ürünlerini de tanıttık. Tüketiciye yabancı olan tatlı patates konusunda da bilgilendirmeler yapıyoruz. İl ve İlçe müdürlüklerimizden bu vb. çalışmalarımız hakkında yazılı veya sözlü bilgilendirmeler yapılmaktadır” dedi
Datça’nın ilk ve son turfanda özelliği ile dikkat çektiğine değinen Can “Datça patates üretimine ilk ve son turfanda olma özelliği dikkatleri çekiyor. Verimli toprakları ile sahilde ve yüksek yerlerde ürün alabiliyor, her zaman pazara sunabiliyoruz. Ayrıca Datça İlçesinde tüketicini tanıştığı tatlı patatese ilgisi de güzel” dedi.
Konu ile lgili bilgi aldığımız Niğdeli hemşerimiz Mehmet Eren yaptığı açıklamada; 'Yıllar önce Niğde'nin Alay kasabasından Muğla'nın Datça ilçesine patates ekimi için geldiklerini söyledi. Datça'da patates ile ilgili konularda sağ olsun yetkililer bizimle istişare yaparlar. Bu yıl tarla günü için patates hasadı biizm ektiğimiz tarlada yapıldı dedi. Buradan izler aracılığı ile başta Niğde'de olmak üzere Türkiye'nin tüm bölgelerinde bulunan tüm hemşerilerime selam gönderiyorum dedi. 
(İbrahim ugun/Muhabir)

 

NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
İL GENELİ COVİD TARAMASI 3
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA