Advert
GÜNCEL
Giriş Tarihi : 20-04-2021 16:15

Kaz üreticileri ve ilgili sektörler buluştu

Kaz üreticileri ve ilgili sektörler buluştu

Türkiye Kaz Üreticileri ve Kaz Tüyü İşleyen Sektörün Buluşturulması Çalıştayı ‘adlı çevrim içi etkinlik Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi’nde gerçekleştirildi.
Çevrim içi etkinlikteki son açılış konuşmasını Niğde Vali Yardımcısı Cemil Kılınç gerçekleştirdi. Vali Yardımcısı Cemil Kılınç, son bir ay içinde ikinci kez çalıştay yapıldığını belirterek bunun sektörde yapılması gereken çok şey olduğu için gerçekleştiğini ifade etti. Niğde Vali Yardımcısı Cemil Kılınç ayrıca, Üniversitemizin Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi ile Niğde’nin vizyonunu geliştirdiğini de vurguladı.
Prof. Dr. Mustafa Saatcı adına düzenlenen “Türkiye Kaz Üreticileri ve Kaz Tüyü İşleyen Sektörün Buluşturulması Çalıştayı” adlı çevrim içi etkinliğin açılış oturumunu oturum Başkanı Prof. Dr. Hasan Rüştü Kutlu gerçekleştirdi. Prof. Dr. Hasan Rüştü Kutlu, hayvancılık alanlarında gerçekleştirilen çalışmalara, bilim desteğinin de sağlanması ile ülkemizin hayvancılık sektöründe başarılı olacağına inandığını ifade etti. Oturum Başkanı Prof. Dr. Hasan Rüştü Kutlu, “Türkiye Kaz Üreticileri ve Kaz Tüyü İşleyen Sektörün Buluşturulması Çalıştayı”nın herkese hayırlı olmasını dileyerek açıklamalarını sonlandırdı.
Oturuma Niğde Vali Yardımcısı Cemil Kılınç, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İlyas Gökhan, Kıbrıs Batı Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Camcı, Tarım ve Orman Bakanlığı Hayvancılık Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Cengiz Ceylan, Niğde İl Tarım ve Orman Müdür Yardımcısı Hacı Yusuf Parlak, Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Önceki Dönem Rektörlerinden ve Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Öğr. Üyesi Prof. Dr. Mustafa Saatcı, Çukurova Üniversitesi Öğr. Üyesi Prof. Dr. Hasan Rüştü Kutlu, Yozgat Bozok Üniversitesi Öğr. Üyesi Doç.Dr. Mehmet Akif Boz, Üniversitemiz Öğr. Üyesi ve Çalıştay Koordinatör Başkanı Prof. Dr. Ahmet Şekeroğlu ile Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi önceki dönem Rektörlerinden Prof. Dr. Kudret Saylam katıldı.
Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Öğr. Üyesi Prof. Dr. Mustafa Saatcı ise çevrim içi programdaki açıklamalarına, yaşadığı gururun kelimeler ile ifadesinin mümkün olmadığını aktararak başladı. Kazcılık alanında son dönemlerde değerli çalışmalar yapıldığını belirten Prof. Dr. Mustafa Saatcı, “Geçmişte araştırma yaptığımızda kullanacak literatür bulamıyorduk. Son zamanlarda insanlar bu konuda kolları sıvadılar ve çalışmalara hız verdiler. Üç tarafı denizlerle çevrili, akarsularla göllerle zenginleştirilmiş bu coğrafyada kazcılığın çok daha iyi noktalara geleceğine olan inancımız tamdır. Çalıştayın hayırlı olmasını dilerim” dedi.
Program katılımcılarından Prof. Dr. Kudret Saylam, bu tür çalıştayların, alternatif bir kanatlı yetiştiriciliği olan kaz yetiştiriciliğinin ön plana çıkarılması noktasında önem arz ettiğini ifade ederek başladığı konuşmasını, “Bu çalıştay, kaz üreticileriyle kaz tüyü işleyen sektörü ve akademisyenleri bir araya getirmek gibi çok güzel bir amaca hizmet etmektedir. Bu ve benzeri çalışmaların devam etmesi gerektiğini düşünüyorum” dedi.
Üniversitenin Öğr. Üyesi ve Çalıştay Koordinatör Başkanı Prof. Dr. Ahmet Şekeroğlu ise çalıştaydaki açıklamalarına, kaz tüyü işleyen sektörün yeni gelişen bir sektör olarak öne çıktığını vurgulayarak başladı. Kaz üreticileri ile kaz tüyü işleyen sektörün bir araya getirilmesinin çok değerli olduğunun da altını çizen Prof. Dr. Ahmet Şekeroğlu, “Bu çalıştayın ülkemiz kazcılığına önemli katkılar yapacağını düşünüyorum. Emeği geçen ve destek veren tüm paydaşlarımıza teşekkür ediyorum” diye konuştu.
Niğde İl Tarım ve Orman Müdür Yardımcısı Hacı Yusuf Parlak, Niğde’deki ve ülkemizdeki kaz varlığına ilişkin detayları paylaşarak başladığı konuşmasını, “Kaz yetiştiriciliği, Niğde de geleneksel yöntemlerle hobi olarak gerçekleştiriliyor. Girişimcilerimiz talepte bulundukları zaman biz de elimizden gelen desteği sağlamak adına çalışmalar yürütüyoruz. Güzel sonuçlar çıkaracak bu çalıştayın oluşmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” ifadeleri ile sona erdirdi.
“Üretici ve tüketicilerin bilinçlenmesi konusunda, siz değerli hocalarımıza önemli işler düşüyor” diyen Niğde Vali Yardımcısı Cemil Kılınç, bilimsel çalışmaların yapıldı bu tarz ortamlarda tüm paydaşların bir araya gelmesinin çalıştaya katma değer kazandırdığını ve çok değerli olduğunu ifade ederek Niğde ilinin böyle bir çalıştaya ev sahipliği yapmasının kendilerini memnun ettiğini sözlerine ekledi.
(NÖHÜ)

NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
İL GENELİ COVİD TARAMASI 3
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA