Advert
SAĞLIK
Giriş Tarihi : 20-04-2021 14:16

Hastanede bir ilk daha

Hastanede bir ilk daha

Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde yine bir ilk yaşandı. Hastanede ilk kez kamera eşliğinde kapalı sistemle akciğerden kitle çıkarma ameliyatı (lobektomi) başarıyla gerçekleştirildi.
Niğde Ömer Halisdemir Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin göğüs cerrahi polikliniğine başvuran 49 yaşındaki Murat Güçlü isimli hasta, akciğerde kitle tespit edilmesi üzerine gerekli incelemeleri yapıldıktan sonra Ameliyat Fiberoptik bronkoskopi + sol  VATS (Video eşliğinde torakostokip cerrahi) + wedge rezeksiyon ve ayni seansta alt lobektomi tedavisi uygulanarak sağlığına kavuştu.
3 GÜNDE TABURCU EDİLDİ
Operasyonla ilgili bilgi veren Hastane Başhekim Yardımcısı doktor Hasan Tartar ve doktor Mehmet Çetin;  ‘’Alt lobda kitlesi olan hastanın Pet/ Bt sonucunda başka bir yerde tutulum olmaması üzerine hastanın kitlesini ameliyatla çıkarmak kararı aldık. Kitle merkezi yerleşimliydi. Yine de öncelikle kamera eşliğinde kitleyi çıkarıp patolojiye gönderdik. Ameliyat devam ederken patologlarimiz hızlı bir değerlendirme ile kitlenin kanser veya kötü huylu/ malign olduğunu söylediler.  Ameliyata uygun olmayan küçük hücreli akciğer kanseri olmadığını söylemeleri, metastaz veya primer akciğer kanseri olduğunu söylemeleri üzerine hastaya kitlenin büyük damarlara ve hava yollarına yakin yerleşimi nedeniyle lobektomi kararı aldık. Kapalı ameliyatla lobektomiyi bitirdik. Ameliyatı klasik büyük kesi yerine yaklaşık 5 cm bir kesi ve iki adet delik yardımıyla kamera eşliğinde gerçekleştirdik. Hastamızın dreni 3. gün alınarak şifa ile taburcu edildi’’ dedi.
BU TÜR OLAYLARDA DIŞARIYA SEVK ETMİYORUZ
Başhekim Bilal Günaydın ise; “Erken evre akciğer kanserinin özellikle temel tedavi yöntemi lobektomi dediğimiz anatomik akciğer rezeksiyonudur, yani cerrahidir. İleri evrede hastalar bu şansı kaybetmektedir. Bu nedenle erken evrede tanı alan kanser hastalarının ameliyat sonrası sonuçları oldukça iyidir. Diğer tedavi yöntemleri ancak ameliyat olamayan hastalarda uygulanan alternatif yöntemlerdir ve sonuçları cerrahi kadar iyi değildir. Hastanemizde kapalı veya açık akciğer ameliyatı yapacak alt yapıyı sağlayarak hastalarımızı başka illere sevk etmeden burada tedavi ediyoruz” diye konuştu.
DOKTORLARA TEŞEKKÜR ETTİ
Hasta Murat Güçlü ise sağlığına kavuşmasının mutluluğunu yaşarken, durumunun iyi olduğunu ifade ederek, ameliyatı gerçekleştiren doktorlara ve tüm hastane çalışanlarına özverili çalışmaları dolayısıyla teşekkür etti.
(Niğde Eğitim ve Araştırma Hastanesi)

 

NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
İL GENELİ COVİD TARAMASI 3
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA