Advert
SAĞLIK
Giriş Tarihi : 19-04-2021 14:02   Güncelleme : 19-04-2021 16:12

Niğde’nin Kovid rakamları 7 kat arttı

Niğde’nin Kovid rakamları 7 kat arttı

Salgının başladığı günden bu yana Niğde ülkenin birçok iline nazaran son 2 ayda 7 kat artarak adeta tarihinin en yüksek vaka görüldüğü dönemleri yaşarken vaka sayıları 2 bine dayandı.  Aşılama sürecinden bu yana Niğde’de yaklaşık 51 bin kişi aşılanırken 240 bin kişide aşılamada sıra bekliyor. 18 yaş altı ise bu rakamların dışında kalıyor.
Sağlık bakanlığının açıkladığı verilere göre, geçtiğimiz hafta 100 binde oran üzerinden 294,14 olan kovid-19 vaka oranı bir haftada 100 binde yaklaşık 85 oranında daha artarak 379,09 oranına ulaştı.
VAKALAR 2 AYDA 7 KAT ARTTI
Sağlık bakanlığının haftalık v akaları açıklamaya başladığı 8-14 Şubat tarihlerinde Niğde her 100 bin kişi sayısında vaka oranı 54.67 oranında gerçekleşmişti. Bu tarihten itibaren üzerinden geçen 2 aylık süreçte bu oran 7 kat daha artmış oldu.
Her geçen gün sayıların artması kentin genelinde vatandaşları tedirgin ediyor olsa da kalabalık alışveriş merkezleri, marketler, toplu taşıma araçları ve parklarda sosyal mesafe kuralları neredeyse hiçe sayılıyor. Çoğunlukla maske kullanımının yaygın olmasına rağmen, hala sokak ve caddelerde maskesiz dolaşan, açık alanda yiyip içen vatandaşlarda göze çarpıyor.
NİĞDE’DE VAKALAR 2 BİNE DAYANDI
Edinilen son bilgilere göre; Niğde’de bin 900 civarında kovid-19 vakalı vatandaşın bulunduğu, bu salgın yüzünden hayatını kaybeden kişi sayısı ise 490 civarında olduğu belirtildi.
Niğde’de bugüne kadar ise 32 bin 500 hasta koronavirüsü yenerken, salgın süresince Niğde’de yapılan test sayısı 134 bini aştı. Kovid-19’dan dolayı Niğde Eğitim ve Araştırma Hastanesi yoğun bakım servisinde ise 15 kişi tedaci altında.

İFTAR YEMEKLERİ
Yapılan denetimlere ve kısıtlamalara rağmen vaka sayılarının hızlı artışı endişe veren bir düzeye ulaşırken, Ramazan ayının başlaması ile birlikte iftar ve sahur gibi yemek vakitlerinde misafirlik alışkanlıkları neredeyse azalmadan devam ediyor.
Bahar ayları ile birlikte insan hareketliliğinin de artıyor olması birçok işletmenin kapalı veyahut sınırlı ölçüde hizmet vermesine rağmen vatandaşların bir araya gelmesine mâni olmayabiliyor.
NELERİ UNUTTUK VEYAHUT ESNETTİK!
Kapalı alanlarda unutulan ve uygulanmayan ateş ölçümleri, geçiştirilen HES KODU işlemleri, işletmeler tarafından esnetilen metrekareye göre müşteri alma durumları, yeterince havalandırılmayan hatta dezenfektan kutuları boş olan işletmelerin yeniden denetlenmesi, hasta sonu kısıtlamasında denetimli ve net uygulamalar gibi konularda yeni hassasiyetler gerekiyor. Baharın başlaması ile insan hareketliliğinin artması bu gibi risklerinde önünü açacağa benziyor.
AŞIDA SON DURUM
Niğde’de 19 Nisan 2021 tarihi itibari ile birinci doz aşılamada toplam 51 bin civarında gerçekleşirken, ikinci doz aşılamada ise yaklaşık 32 bin vatandaşımız aşılanmış oldu. Birinci ve ikinci doz aşılamada toplamda 83 bin civarında şaşı kullanılırken, yeni aşılamalar devam ediyor.
NİĞDE’DE 51 BİN KİŞİ AŞILANDI, 240 BİN KİŞİ BEKLEMEDE!
Niğde’de yaklaşık 51 bin vatandaşın ilk doz aşılama yapıldığını, il nüfusun yüzde 20’sini 18 yaş olduğunu değerlendirdiğimizde yaklaşık 365 bin nüfuslu kentte hala 1’nci doz aşı olmayı bekleyen 240 bin civarında kişi sırada bekliyor.

(İbrahim UGUN/Muhabir)

NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
İL GENELİ COVİD TARAMASI 3
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA