Advert
GÜNCEL
Giriş Tarihi : 14-04-2021 14:46

Gültekin Uğur Pırlak’a teşekkür etti

Gültekin Uğur Pırlak’a teşekkür etti

AK Parti Niğde Milletvekili Selim Gültekin; Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) söz alarak bir konuşma yaptı. Konuşmasında son günlerde patates e yaşanan gelişmelere değinerek alımlar ve dağıtımlar hakkında bilgiler verirken Niğde Patates Araştırma Enstitüsü Müdürü Uğur Pırlak’a ve personellerine geliştirilen 10 yerli ve milli patateslerin çerisinden bazı çeşitlerin dünya pazarına açılmasında ve yerli milli tohum üretiminde de gösterdikleri çaba ve gayretten dolayı tebrik ve teşekkür etti.
KİMSE BAYRAĞIMIZI İNDİREMEZ
Konuşmasına Geçtiğimiz günlerde Siirt’in Eruh ilçesinde, hain terör örgütü PKK tarafından Şehit edilen, kahraman hemşehrimiz, Jandarma Uzman Çavuş Erkan Erdem’i kaybetmenin üzüntüsünü yaşadıklarını belirterek başlayan Niğde Milletvekili Selim Gültekin “Ne yaparlarsa yapsınlar, bayrağımızı indirmeye, ezanımızı dindirmeye kimsenin gücü yetmeyecektir. Türkiye Cumhuriyeti devleti, ilelebet bu topraklarda yaşamaya devam edecektir” dedi.

PATATES ALIMLARI VE DAĞITIMI
Sezon sonundan bu yana patates üreticisinin elinde kalan yüzbinlerce ton patatesin alımının başlamasının ve ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmasından duydukları mutluluğunu da dile getiren Gültekin; “Stok fazlası patates, kuru soğan ve çeltik ürünlerinin, çiftçilerimizden alımı konusunda yaşanan, çiftçilerimizi sevindiren gelişmedir. Patates; dünyada ve ülkemizde üretimi yapılan en önemli tarımsal ürünlerden biridir.  Patates üretimi ağırlıklı olarak İç Anadolu bölgemizde yapılmaktadır.  Niğde’miz; patates üretiminde Türkiye’de 1. sırada yer almakta olup, ilimiz ekonomisine de büyük katkı sağlamaktadır. 2020 yılında çiftçi kayıt sistemine kayıtlı olan, 4 bin 855 Niğdeli çiftçimiz, yaklaşık 690 bin ton patates üretimi gerçekleştirmiştir. Tüm dünya ile birlikte ülkemizi de etkisi altına alan pandemi nedeniyle; otel, lokanta, öğrenci yurtları gibi, yüksek tüketim yapılan yerlerde yaşanan; talep daralması hem yurtiçinde hem de yurtdışında patates tüketiminin de azalma meydana getirmiştir. Yaşanan bu talep daralması, stokların artmasına, buna bağlı olarak da fiyatlarda aşırı düşüş yaşanmasına sebep olmuştur. İlk olarak, ülkemizdeki patatesin uluslararası piyasalarda ki, rekabet gücü ve ihracat potansiyelinin arttırılması için, 1 Şubat itibari ile yaklaşık 50 ülkeye patates ihracatına destek sağlanması, yani ihracata teşvik desteği verilmesini sağladık. Bu vesile ile yaklaşık 30 bin ton patatesin ilimizden ihracatını sağlamış olduk. Bu yapılanlara rağmen, maalesef üreticilerimizin elinde yüksek miktarda patates kalmıştır. Eldeki bu patateslerin bir an evvel tüketilmesini sağlamak için; Cumhurbaşkanımız sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatları ile Toprak Mahsulleri Ofisi Genel Müdürlüğü görevlendirilmiştir. Böylece, patates ve kuru soğanın direkt olarak çiftçiden alınması, 81 il valiliğine gönderilmesi ve, illerdeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları aracılığıyla da, düzenli olarak yardım yapılan ihtiyaç sahibi ailelere, ramazan ayında ücretsiz şekilde dağıtım işlemlerine de hızlıca başlanması sağlanmıştır. Niğde’mizde de, alımlar hızlı bir şekilde devam etmektedir. Bugün itibariyle Niğdeli üreticilerimizden, 4 bin 500 tona yakın patates alımı gerçekleştirilmiştir. Bu konuda emeği geçenlere teşekkür ediyorum” dedi.
PATATES ARAŞTIRMA ENSTİTÜSÜNE TEŞEKKÜR ETTİ
Mecliste yaptığı konuşmasının devamında ülkemiz adına oldukça önemli bir kuruluş olan Niğde Patates Araştırma Enstitüsü’nün yerli ve milli patates çeşitleri üzerine olan çalışmaları ile ilk kez yerli bir tohumun dünya pazarına sunulması konusunu da hatırlatan Gültekin, Enstitü Müdürü Uğur Pırlak’a ve emeği geçen tüm çalışanlarına teşekkür etti. Gültekin Bu konu ile ilgili konuşmasına ise şöyle devam etti: “İlimizdeki patates alımın gerçekleştirilmesi için; yoğun emek ve gayret gösteren; niğde tarım ve orman il müdürlüğümüze, niğde damızlık ve sığır yetiştiricileri birliği ile niğde süt üreticileri birliğine teşekkür ediyor, kolaylıklar diliyorum. Burada çok önemli bir husustan bahsetmek istiyorum. Patatesin ülkemizde yaklaşık 170 yıllık bir geçmişi olmasına rağmen, yeterli sayıda yerli ve milli tohum çeşidimizin olmaması çok büyük bir sorun oluşturmakta idi. Bu sorunu ortadan kaldırmak için Niğde Patates Araştırma Enstitümüz yoğun çalışmalar gerçekleştiriyor.
10 ADET YERLİ PATATES TOHUMU GELİŞTİRİLDİ
Bu çalışmalar sonucunda, 10 adet yerli ve milli patates çeşidini tescil ettirerek, ülke tarımına kazandırmış, ayrıca türkiye’de bir ilke imza atarak, 8 adet yerli ve milli patates çeşidinin de, özel sektöre satışını gerçekleştirmiştir.  10 bin yıllık bir geçmişe sahip olan niğde ilimizin ilk ismi Nahita’dır. Patates Araştırma Enstitümüz tarafından Nahita isimli yerli ve milli patates çeşidimiz, Avrupa Birliği çeşit tescil listesine alınması ve deneme dikimi yapılması için Hollanda’ya gönderilmiştir. Enstitümüz patates tohumunda dışa bağımlığı ortadan kaldırarak, yerli ve milli tohum üretiminde ülke ekonomimize büyük katkı sağlayacaktır. Başarılı çalışmalarından dolayı, niğde patates araştırma enstitü müdürümüz uğur pırlak ve ekibine teşekkür ediyorum.
(Haber Merkezi)

 

NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
İL GENELİ COVİD TARAMASI 3
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA