Advert
GÜNCEL
Giriş Tarihi : 13-04-2021 16:01

Gürer: Atlar TİGEM’in can suyu olmuş

Gürer: Atlar TİGEM’in can suyu olmuş

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer'in, TİGEM’in ana faaliyetleri arasında yer alan, Safkan Arap Atı yetiştiriciliği ve ıslahı çalışmaları ile ilgili soru önergesine Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, TİGEM yetiştirmesi atların 2016-2020 yılları arasında toplam 332 Milyon TL ikramiye kazandığını, bu tutarın toplam dağıtılan ikramiyenin yüzde 35,6’sı olduğunu bildirdi. Gürer ise bunun üzerine TİGEM’in atçılık faaliyetlerinden başka işleri de olduğunu hatırlattı.
YÖNELTİLEN SORULAR
Ömer Fethi Gürer önergesinde, “TİGEM’in ana faaliyetleri arasında yer alan Safkan Arap Atı yetiştiriciliği ve ıslahı çalışmaları kapsamında, 2016 ve 2020 yılları arasında satın alınan at sayısı ve ödenen tutarın yıllara göre dağılımı nasıldır? 2016 ve 2020 yılları arasında, TİGEM yetiştirmesi olup yarış pistlerinde koşan atlar dağıtılan ikramiyenin yüzde kaçını kazanmıştır? 2016 ve 2020 yılları arasında, TİGEM yetiştirmesi olan atların kazandığı ikramiye tutarı ne kadardır? 2016 ve 2020 yılları arasında, Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü (TİGEM) Arap yarış taylarının açık artırmayla satışlarından elde ettiği gelir miktarının yıllara göre dağılımı nasıldır? Son 10 yılda TİGEM işletmelerinde yetiştirilen atlarda, hastalık veya farklı nedenlerle ölüm var mıdır? TİGEM işletmeleri tarafından yarış atı ithal edilmekte midir?” şeklinde sorular yöneltti.
4 ADET AYGIRA 8.47 MİLYON TL
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Tarım ve Orman Bakanlığına, 2016 ve 2020 yılları arasında satın alınan at sayısı ve ödenen tutarı sorduğu önergeye Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, “Bakanlığımız, Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğünde (TİGEM) tarafından 2016-2020 yılları arasında toplam 4 adet aygır 8,47 Milyon TL karşılığında satın alınmıştır.” şeklinde cevap verdi.
TİGEM YETİŞTİRMESİ ATLAR 332 MİLYON TL KAZANDI
CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in önergesine yanıt veren Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin verdiği rakamlar şaşırttı. Gürer’in 2016 ve 2020 yılları arasında, TİGEM yetiştirmesi olup yarış pistlerinde koşan atların kazandığı ikramiye tutarını sorduğu önergeye Bakan tarafından verilen yanıtta, TİGEM yetiştirmesi atların 2016-2020 yılları arasında toplam 332 Milyon TL ikramiye kazandığı, bu tutarın toplam dağıtılan ikramiyenin %35,6’sı olduğu belirtildi.
YILLIK ORTALAMA 22.8 MİLYON GELİR
Bakan Pakdemirli TİGEM’in 2016-2020 yıllarında tay satışlarından yıllık ortalama 22,8 Milyon TL gelir elde ettiğini açıklamışına karşın Gürer, TİGEM’in Sayıştay raporlarında sığırcılık, koyunculuk ve diğer hayvancılık faaliyetleri satışlarında oluşan faaliyet zararı nedeni ile hayvancılık ürünleri satışları toplamında %23,5 oranında, 98,5 milyon TL faaliyet zararı açıkladığını belirterek, “TİGEM tarafından atçılık faaliyetinde gösterilen başarı diğer hayvancılık faaliyetlerinde neden gösterilemiyor?” dedi.
GÜRER: ‘TİGEM’İN HAYVANCILIK FAALİYETLERİNE, ATÇILIK CAN SUYU OLUYOR’
2018 yılında 29 milyon TL olan hayvancılık faaliyet zararının 2019 yılında 98.5 milyon TL’ye yükseldiği bir dönemde atçılık faaliyetinden bu tutarlarda gelir elde edilmesinin, TİGEM’in hayvancılık faaliyetlerine can suyu olduğunu belirten Ömer Fethi Gürer, “ Bu zararın oluşmasının en önemli sebeplerinden biri ciddi oranlara ulaşan hayvan ölümleridir. TİGEM genelinde olması gereken sınırların üstünde görünen bazı ölüm ve mecburi kesim oranlarının bir an önce öngörülen seviyelere düşürülmesi önem arz etmektedir. Bunun neticesinde 2019 yılında yüksek oranda seyreden hayvan ölümlerinden dolayı oluşan 25,8 milyon TL’lik zararın önümüzdeki yıllarda önüne geçilmesi TİGEM’in hayvancılık faaliyetleri açısından ayrıca önem taşımaktadır.” dedi.
DAMIZLIK AYGIR VE KISRAK İTHALATI YAPILMIŞ
CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in TİGEM işletmeleri tarafından yarış atı ithal edilip edilmediği yönündeki sorusuna Bakan Pakdemirli cevabında, “TİGEM tarafından damızlık amaçlı aygır ve kısrak ithalatı yapılmış ancak yarış atı amaçlı ithalat yapılmamaktadır.” dedi.
(Haber Merkezi)

 

NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
İL GENELİ COVİD TARAMASI 3
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA