Advert
GÜNCEL
Giriş Tarihi : 13-04-2021 15:53

Üniversite üzerine düşünmek 21. yüzyıl yetkinlikleri

Üniversite üzerine düşünmek 21. yüzyıl yetkinlikleri

Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi, Sürekli Eğitim Merkezi ve Kalite Koordinatörlüğü aracılığıyla organize edilen “Yeterliğe Dayalı Eğitim İçin Eğitici Eğitimi” konulu eğitimlerden üçüncüsü olan “Üniversite Üzerine Düşünmek; Dönüşen Talepler ve 21. Yüzyıl Yetkinlikleri” adlı çevrim içi eğitim gerçekleşti.
Eğitime Necmettin Erbakan Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Yavuz konuşmacı olarak katılırken, Rektörümüz Prof. Dr. Muhsin Kar ve çok sayıda akademik ve idari personelimiz de çevrim içi eğitime katılım gösterdi.
Çevrim içi eğitimdeki açıklamalarına, dünyada üniversitelerin yüz yüze eğitime geçmesi için yoğun bir kamuoyu görüşü olmadığını ifade ederek başlayan Prof. Dr. Mustafa Yavuz, “Bu durum geçmişten günümüze devam eden, Üniversiteler eğitim faaliyetlerini kampüs sınırlarına bağlı olmaksızın kampüs dışında da sürdürülebilir, tartışmalarını gün yüzüne çıkardı” diyerek başladı. Prof. Dr. Mustafa Yavuz, üniversitelerin bireylere kazandırdıkları ile iş dünyasının beklentileri arasındaki farkın gittikçe açılmasının bunun nedenlerinden biri olduğunu da sözlerine ekledi.
“Gençler üniversitelerden kazanamadıkları becerileri dışarıdan kazanmak için kurslara devam ediyorlar” diyen Prof. Dr. Mustafa Yavuz, “Üniversite Üzerine Düşünmek; Dönüşen Talepler ve 21. Yüzyıl Yetkinlikleri adlı eğitimde dış dünyanın dinamizmi ile baş edip onun önüne geçmek için neler yapacağımızı anlatacağız” diyerek çevrim içi eğitime dair detaylar verdi.
“Üniversite Üzerine Düşünmek; Dönüşen Talepler ve 21. Yüzyıl Yetkinlikleri” adlı sunumunda Dünya Ekonomik Forumunda açıklanan Geleceğin Meslekleri Raporundan da örnekler veren Prof. Dr. Mustafa Yavuz, bu raporda yer alan karmaşık problemleri çözme, eleştirel düşünme, yaratıcılık, insanları yönetebilme, birlikte çalışabilme, duygusal zeka, değerlendirme ve karar verme, müşteri ilişkilerini düzenleyebilme, müzakere ve anlaşma ile bilişsel esneklik gibi üst düzey beceriler açısından Üniversitelerimizde yürütmekte olduğumuz programların ne kadar uyuştuğunu sorgulamamız gerektiğini de ifade etti.
Prof. Dr. Mustafa Yavuz ayrıca, öğrencilerin sosyal ve duygusal becerilerinin de geliştirilmesi gerektiğini eğitimde katılımcılara aktardı. Prof. Dr. Mustafa Yavuz, üniversitelerin mezunları ile arasında kurulan bağların da değerli olduğunu ifade etti ve bu bağların gelecekte üniversitelere fayda sağlayabileceklerinin de altını çizerek bu bağın sağlanması noktasında, kararlılığın belirleyici etkenlerden biri olduğunu ifade etti.
Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesi’nden de bahseden Prof. Dr. Mustafa Yavuz, yaptıkları bir araştırma neticesinde ortaya koyduğu ve “Neyi Öğrenemiyoruz” başlığı altında ifade ettiği bir çalışmasına da değindi ve burada birçok meslekten örnekler vererek, bu meslekleri yapan bireylerin hangi kabiliyetlerini geliştiremediklerini kendi ifadeleri ile katılımcılara aktardı.
(NÖHÜ)

NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
İL GENELİ COVİD TARAMASI 3
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA