Advert
GÜNCEL
Giriş Tarihi : 13-04-2021 09:55   Güncelleme : 13-04-2021 12:45

Sağlık Merkezi adeta dökülüyor

Sağlık Merkezi adeta dökülüyor

Niğde merkez Yeni Çarşıda hizmet veren Doktor Hüseyin Ülkü 2 Nolu Aile Sağlık Merkezi’nin bulunduğu tarihi bina uzun süredir bakımsızlıktan nedeniyle adeta dökülüyor. Hayırsever bir vatandaş tarafından 1991 yılında devlete bağışlanan binanın, tabanından tavanına kadar birçok bölümü ciddi oranda deformasyona uğramış ve  kullanılamaz durumda olduğu gözlemleniyor. Sağlıklı insanın bile zor çıkabildiği dik merdiveniyle, engellilere dahi engel olan engelli rampası sağlık merkezinin kendi kaderine terkedilmiş bir görüntü ortaya koyduğunu gösterirken, vatandaşlar yetkililere çağrıda bulunarak; “Emanete sahip çıkın.” dedi.
SAĞLIK MERKEZİ’NE YAKIŞMAYAN GÖRÜNTÜLER
Sağlık Merkezi’ne gelen hastalar ise merkezin bu halini görünce “Bir sağlık merkezine yakışmayan görüntüler. Adı üzerinde burası bir sağlık merkezi ve bizler de buraya sağlık hizmeti almak için geliyoruz. Bu tesisin bu halini görmek oldukça üzücü. Devletimiz bunun gibi tesislerin tadilatına daha fazla özen göstermelidir” gibi ifadelerde bulunuyorlar.
ENGELLİ RAMPASI DEĞİL ‘ENGEL RAMPASI’
Hastalar başta olmak üzere hasta yakınlarının öncelikli olarak sağlık ocağı girişindeki engelli rampası ile merdivenlerin çok dik olmasından yakınırken; “Buraya hasta olduğumuz için geliyoruz. Sağlıklı insan bu merdivenlerden çıkıp inemez, engelli çocuğu olan biri gelsin engelli rampasından zorlanmadan evladını çıkarsınlar ve biz de görelim” dediler.
SAĞLIK MERKEZLERİ TEMİZ VE BAKIMLI OLMALI
Vatandaşlar ayrıca “Burası bizim mahalle sağlık merkezimiz, yani evimiz sayılır. Bu tür yerlerin her şekilde temiz ve bakımlı olması gerekmez mi? Burada saatlerce kaldığımız zamanlar oluyor. Sağlık merkezinin her tarafı adeta dökülüyor, içi dışı bakımsızlıktan neredeyse çürümeye yüz tutmuş durumda. Tavanlardan dökülen boya parçaları, çatıdan damlayan sular, bozulan tavan döşemeleri, lavabo ve tuvaletlerdeki yakışıksız görüntüler ve buna benzer birçok eksik ve bakımsızlıktan kaynaklanan durum mevcut. İhtiyaç halinde lavaboları kullanmamız gerekse bu maalesef çok mümkün olmuyor, her şey bakımsız ve dökülmüş durumda. Bu binanın acilen yenilenmesi gerekiyor” diyerek yetkililere çağrıda bulunarak süreci takip edeceklerini sözlerine eklediler.
MÜŞTEMİLAT KISMI VE BAHÇE PERİŞAN HALDE
Ayrıca Aile Sağlık Merkezi’nin arka tarafında bulunan ve bir dönem müştemilat olarak kullanılan şimdi ise adeta virane görünümünde olan yapı perişan halde görünüyor. Bu bölgede oluşan çöp birikintileri, aşırı rutubet ve benzer dış etkenler  bir sağlık merkezine yakışmayacak durumda.
DUVARLARDA ÇATLAKLAR MEVCUT TAVAN İSE AKITIYOR
Binanın görünen ön yüzünde yani Yeni Çarşı bölümünde dışarıdan bir şey görünmüyor olsa da iç ve arka kısımlarında ciddi çatlaklar olduğu görülüyor. Uzun süredir tadilat yapılması için bekleyen bu binanın altında aynı binaya ait bazı dükkanlar bulunurken ileriki süreçte geri dönüşü olmayan yapısal sorunlar yaşanması an meselesi. Her yağmur yağdığında ve kış mevsiminde tavan binanın içine su alıyor. Tavanda birçok yer bu sulardan dolayı nasibini almış durumda.
YETKİLİERE ÇAĞRI: EMANETE SAHİP ÇIKIN!
Bu Sağlık Merkezinin yer aldığı binanın 1991 yılında veya sonrasındaki süreçte hangi kuruma devredilmiş ise bu kurumun bu bina ile ilgili acil adım atmasını beklediklerini belirten vatandaşlar yetkililere seslenerek; ‘Bu binayı ve Sağlık Merkezini işlevsel hale getirmek sizin elinizde. Gelin burayı bir an evvel elden geçirin. Böylesine değerli bir şahsın adını taşıyan ve devletine bağışçı olan büyüklerimizin emanetine de sahip çıkılmalı’ çağrısında bulundular.
DOKTOR HASAN HÜSEYİN ÜLKÜ KİMDİR?
Niğdeli hemşerimiz olan eski Askeri Tabip, 9. ve 10. Dönem Niğde milletvekilliği, 11. Dönem Diyarbakır milletvekilliği, Niğde Belediye Bakanlığı ile Niğde Genel Meclis Üyeliği yapmış olan Rukiye Hanım ile Mehmet beyin oğlu tam adı Hasan Hüseyin Ülkü’dür. Operatör doktor olarak uzun yıllar görev yapan Hasan Hüseyin Ülkü’nün çocukları tarafından 1991 yılında Sağlık Merkezi’ni Niğde Valiliği’ne hibe edildiği öğrenildi.
(İbrahim UGUN/Muhabir/Özel Haber)NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
İL GENELİ COVİD TARAMASI 3
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA