Advert
TARIM
Giriş Tarihi : 09-04-2021 14:04

Gürer: Tarım Kredi Kooperatifi borcu borçla ödetiyor

Gürer: Tarım Kredi Kooperatifi borcu borçla ödetiyor

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Tarım Kredi Kooperatiflerinin kredi kullanan çiftçiden tahsil ettiği ve halk arasında ‘Gizli faiz’ olarak bilinen ‘Kaynak Kullanım Ücretinin’ yol açtığı mağduriyeti, soru önergesiyle Meclis gündemine taşıdı. CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in önergesine yanıt veren Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, ‘Kaynak Kullanım Ücretiyle’ ilgili soruyu yanıtsız bıraktı. Bakan Elvan, vadesi geçen borçların yüzde 75’ini ödeyen ortaklara borcun kalan kısmı için yeni kredi kullandırılarak mevcut borçlar için mahsup imkanı sunulduğunu açıkladı.
GİZLİ FAİZ!..
CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, yazılı soru önergesinde şu soruları yöneltti: “2020 yılında ticari kredilerdeki faiz oranı ile indirimli tarımsal kredi faiz oranları birbirine yakın olduğu için çiftçinin aleyhine yapılan bu anlaşmanın içeriğinin değiştirilmesi ile ilgili çalışma yapılmakta mıdır?
Piyasa faizleri yükseldikçe, Tarım Kredi Kooperatiflerinin çiftçiden aldığı 'kaynak kullanım ücreti' yani gizli faizin de artması devam edecek midir?
Tarım Kredi Kooperatifi borcu olan çiftçiler için, yapılandırma ve faiz silinmesine yönelik bir çalışma yapılması düşünülmekte midir?
Piyasa faizi ile orantılı Tarım Kredi Kooperatifi faiz artırımının, kaynak kullanım ücreti olarak belirlenen faizin üzerinde bir uygulama ile çiftçiye yansıtılması devam edecek midir?
Tarım Kredi Kooperatifine borcu bulunan, yasal takibe düşen ve icralık olan çiftçi sayısı ayrı ayrı ne kadardır?”
Bakan Elvan, krediye konu olan ürünün 01.01.2020-31.12.2022 tarihleri arasında meydana gelebilecek doğal afetlerden etkilendiğinin tespit edilmesi halinde, Bankanın ve TKK’nin kendi esas, usul ve mevzuatı çerçevesinde ertelenebileceğini ya da taksitlendirilebileceğini belirtti.
GÜRER: ÇİFTÇİ DÜŞÜK FAİZLİ KREDİ KULLANDIĞINI SANIYOR
Önerge sahibi CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer ise “Ziraat Bankası, Tarım Kredi Kooperatiflerine tahsis ettiği kredileri ticari kredi olarak veriyor. Yani piyasa faiz oranından kullandırıyor. Tarımsal kredilerin faiz oranı yüzde 8 olduğu için Tarım Kredisi’nin aradaki farkı çiftçiden ‘kaynak kullanım ücreti’ olarak tahsis ediliyor. Faiz her yükseldiğinde Tarım Kredisinin kaynak kullanım ücreti de artıyor. Dolayısıyla yüzde 8 indirimli kredi kullandığını düşünen çiftçinin kredi maliyetleri de farkına varmadan yükseliyor” dedi.
AKP Milletvekilleri tarafından Tarım Kredi Kooperatifine olan kredi borçları için TBMM’ye kanun teklifi sunuldu. CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Kanun teklifi çiftçinin beklentisini karşılamadığı gibi halen uygulanan faizlerin, yapılandırma neticesinde artırılarak, çiftçiye destek olunmak yerine borcunu ödeme süresinin uzatıldığını ve kredi ödeme süresini geciktirerek faizin artırıldığını ifade etti.
Bakan Elvan, 2020 yılında ödeme güçlüğü çeken ortaklara sağlanan kurumsal ödeme kolaylıkları ilgili şu bilgileri aktardı: “31.12.2019 tarihi itibariyle vadesi geçen hesaplarda yatırım kredilerinden dolayı borcu bulunan ortaklara, 31.12.2020 tarihi mesai bitimine kadar başvuruda bulunmuş olmaları durumunda, müracaat tarihi itibariyle defaten ödemeleri halinde, faizli borç tutarının %10’u oranında indirim; borcun taksitlendirilerek ödenmek istenmesi durumunda ise müracaat tarihi itibariyle faizli borçların asgari % 25’inin peşin ödenmesi kaydıyla kalan borç tutarı için 2 yıla kadar taksitlendirme imkânı verilmiştir. 31.12.2004 ve öncesi vade tarihli borcu bulunan ortaklar (aciz vesikası kapsamındaki ortaklar hariç), borçla ilgililer (kefiller, varisler ve teminat borçluları, vb.) ve diğer üçüncü kişiler, 31.12.2020 tarihi mesai bitimine kadar başvuruda bulunmuş olmaları halinde, kredi borcunun vadesini takip eden tarihten yapılandırma tarihine kadar yıllık %13 oranında basit usulde faiz uygulanmak suretiyle defaten ödeme kolaylığı uygulamasından yararlanmıştır.” dedi.
(Haber Merkezi)

NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
İL GENELİ COVİD TARAMASI 3
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA