Advert
TARIM
Giriş Tarihi : 09-04-2021 13:35   Güncelleme : 10-04-2021 13:00

TMO üreticiden ‘Sağlam Patates’ alacak

TMO üreticiden ‘Sağlam Patates’ alacak

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli imzası ile "İVEDİ" damgalı 81 İl Valiliği'ne bir yazı gönderildi. Gönderilen yazıda, Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) çiftçinin elinde kalan yemeklik patates ile kuru soğanı satın alacağını belirtirken, alım fiyatlarının maliyet fiyatlarının da üzerinden olacağı gelen bilgiler arasında. Artık depolama ve sezon sürecinin sonuna gelinen patatesin sadece sağlam ve kontrollerden geçebilmiş olanları satın alınacak olup, öngörülen alım miktarı ile depolardan çıkarılacak çürümüş veya t filizlenmiş patatesler ise bu alıma dahil edilmeyecek. Böylece alınan patates ve soğanlar Valilikler aracılığıyla ramazan öncesi ve süresince ücretsiz olarak vatandaşlara dağıtılmış olacak.
SAĞLAMLIK VE YENİLEBİLİRLİK ARANACAK
TMO Niğde ve Nevşehir ağırlıklı olmak üzere üreticinin elinde kalan “yenilebilir ve sağlıklı” yemeklik patatesler, Valilikler aracılığıyla İl Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından ihtiyacı olan yurttaşlara ücretsiz dağıtılacak. Alımı yapılacak olan patateslerde öncelik yenilebilir, sağlam ve sağlıklı olması şartı geçerli olması bekleniyor. Bir süredir depolarda çürümeye başlayan ve filizlenen patateslerin akıbeti ise belli değil. Bu alım ile birlikte üretici bir nebzede olsa nefes alması beklenirken, depolarda “alım dışı” olarak kullanılamaz nitelikteki patates ise çöpe gitmiş olacak.
ALIM FİYATLARI AÇIKLANMADI FAKAT!
Yemeklik patates ve kuru soğan çiftçiden maliyet fiyatına satın alınacağı gelen duyumlar arasında yer alırken, en az 80-85 kuruş civarında rakamlar gündeme geldi.  Bunun için ise yetkililer ve ekipler hem saha da hem de merkezlerde hesaplamalarını hızlandırdı.
TARIM BAKANILIĞININ YAZISINDA NELER VAR
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli imzası ile "İVEDİ" damgası 81 İl Valiliği'ne gönderilen yazıda şu ifadeler yer aldı: Üreticilerimizin elindeki arz fazlası yemeklik patates ve kuru soğanların Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Genel Müdürlüğü tarafından alınması yönünde çalışmalara başlanmıştır.
Bahse konu yemeklik patates ve kuru soğanlar, İl Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarınca Valiliklerin gözetiminde, ihtiyaç sahibi tüketicilere ücretsiz doğulacak olup Ramazan öncesi dağıtımların başlaması hedeflenmektedir. Valiliklerinizce gerekli ön hazırlıklara başlanılması, bahse konu hedefin gerçekleştirilmesi açısından önem arz etmektedir. Gerekli hazırlıkların ivedilikle yapılması ve ürün teslim edilecek (il merkezinde bir nokta) adresin 09 Nisan 2021 tarihi mesai bitimine kadar TMO’ya(tmo.genelmudmluk@hs03.kep.tr) bildirilmesi hususunda, Bilgi ve gereğini rica ederim."
ALIM SADECE ÜRETİCİDEN YAPILACAK
TMO sadece üreticilerden yemeklik patates ve soğan alacağı gelen bilgiler arasında yer alırken Tüccar, aracı veya başka kesimlerden patates ve soğan alımı yapılmayacağı belirtiliyor.
Çiftçi Kayıt Sistemi'ndeki (ÇKS) patates üretim alanına ve üretim miktarına bakılarak alım yapılması planlamanın içerisinde yer aldığı belirtiliyor.
(Haber Merkezi)
 

NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
İL GENELİ COVİD TARAMASI 3
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA