Advert
TARIM
Giriş Tarihi : 09-04-2021 13:28   Güncelleme : 09-04-2021 13:35

Üniversiteye “Soya geni” TÜBİTAK desteği

Üniversiteye “Soya geni” TÜBİTAK desteği

Tarım ve teknolojileri üzerine önemli bir değer olan Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi (NÖHÜ) Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi’nden yeni  bir genetik çalışması geldi. Niğde Ömer Halisdemir ÜniversitesiTarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi, Tarımsal Genetik Mühendisliği Bölümü Araştırma Görevlisi Caner Yavuz’un yürütücüsü olduğu “Soyada (Glycine max L. Merrill) Ortolog GmBBM1 Geninin Ektopik İfadelenmesi” adlı proje TÜBİTAK 1002 Hızlı Destek Programı kapsamında desteklenmeye hak kazandı.
HAPLOİD BİTKİ OLUŞTURABİLME OLANAKLARI
Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Emin Çalışkan ve Tarımsal Genetik Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Ahmet Latif Tek'in de danışman olarak yer aldığı proje kapsamında, hem somatik embriyogenezde rolü olduğu bilinen hem de haploid bitki oluşturabildiği belirlenen BABY BOOM (BBM) geninin soyada ektopik ifadelenmesi sağlanarak haploid bitki oluşturabilme olanakları araştırılacak.
“Soyada (Glycine max L. Merrill) Ortolog GmBBM1 Geninin Ektopik İfadelenmesi” adlı proje ile BBM geninin dikot bir bitkide uygulanabilirliği ilk defa ortaya konulacak olup, başarıya ulaşılması durumunda soya bitkisinde haploid ve double haploid bitki üretimi yanında hibrit çeşit geliştirilmesi de mümkün olabilecek. Proje sonucunda ilk prototip haploid bitkilerin elde edilmesi hedefleniyor.
Ülkemizde birçok firma, üniversite ve araştırma enstitüsünde soya çeşit ıslah çalışmaları yürütülmesine rağmen haploid bitki elde edilmesinin zorluğundan dolayı bu konudaki çalışmalar sınırlı kalıyor. Proje sonucunda elde edilecek bulgular bilim camiası yanında soya ıslahı yapan özel ve kamu kuruluşlarıyla da paylaşılacak ve üniversite-sanayi işbirliklerinin tesis edilmesi mümkün olabilecek. Böylece ülkemizin en fazla ithal ettiği tarımsal ürünlerden birisi olan soyada yerli çeşit ıslah programlarının etkinliğini artıracak yeni bir yaklaşım ortaya konulmuş olacak.
(NÖHÜ)

 

NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
İL GENELİ COVİD TARAMASI 3
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA