Advert
GÜNCEL
Giriş Tarihi : 08-04-2021 15:21

Başkan Özdemir: Kentin çehresi dönüşüm ile değişecek

Başkan Özdemir: Kentin çehresi dönüşüm ile değişecek

Eski Sanayi Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi kapsamında Niğde eski sanayide 10 hektarlık bir alanda 347 parselde yapılacak olan dönüşüm için uzlaşma ofisi kurulurken, sanayi esnafı ile görüşmelere başlanırken Niğde Belediye Başkanı Emrah Özdemir de esnaflarla bir araya geldi.
Niğde Belediye Başkanı Emrah Özdemir, Niğde kalesiyle birlikte başlayan ve eski sanayi sitesiyle devam eden dönüşüm projeleri ile kentin gelişmeye ve dönüşmeye başladığını belirtti.
YENİ YERİN BİR ÇOK HİZMETİ TAMAM
Eski sanayi bölgesinde bulunan 10 hektardan biraz daha büyük bir alanda, yaklaşık 347’ye yakın bir parsel var ve bu parsellerde sanayi esnafı olduğuna değinen Niğde Belediye Başkanı Emrah Özdemir; “Tamamlanan yeni sanayimizin kapılarına kadar doğalgazlarını çektik, asfaltını attık ve eksikler de gideriliyor. Tamamlanan yeni sanayimizin tapuları da çıkmış durumda.  Eski sanayimize kurmuş olduğumuz uzlaşma ofisimiz bugün itibariyle aktif hale getirmeye başlıyoruz. Bu ofisimizde buradaki hak sahiplerinden ilk önce bir talep toplanacak.
DÜKKAN, DAİRE YA DA NAKİT. ESNAF NASIL İSTERSE…
Burası resmi gazete kentsel dönüşüm alanı olarak ilan edilmesinden dolayı burada öncelik hak sahiplerine verilecek. Burada ilk önce tapu sahipleri yani hak sahipleriyle görüşeceğiz ve hak sahiplerine yeni sanayideki dükkanları sunacağız. Dükkan istemiyorsa, daire vereceğiz. Be paramı alayım derse parasını vereceğiz. Bizim burada amacımız buradaki esnaflarımızı mutlu etmek ve bu sayede bu dönüşümü gerçekleştirmek” dedi.
ÖZDEMİR: AMACIMIZ ESNAFIN PASTASINI BÜYÜTMEK
“Bizim burada hedefimizi Niğde’ye değer katmak” diyerek sözlerine devam eden Başkan Özdemir; “Bizim amacımız buradaki esnaflarımızın pastasını daha da büyütmek istiyoruz. Yeni saniyemiz otobanın kenarında olması buradaki esnafımıza daha güzel imkanlar sunabilmektir. Bugün bu uzlaşma ofisimizde sadece talepler alınacak. Yeni sanayimizin otobana yakın olması ile birlikte sanayiye girecek araç sayısı da artacak ve bu sayede esnaflarımızın işleri de, müşterileri de artmış olacak. Biz gönül belediyeciliğine talip olmuştuk, insanların gönlüne girmeye talip olmuştuk, yine birlikte esnafımızla konuşarak gönül rızasını alarak bu dönüşümü başlatacağız. Talepler toplandıktan sonra elimizdeki dükkanları, arsaları ve daireleri nasıl değerlendirebileceğimizi konuşacağız” dedi.
OTOBAN BÖLGESİNDE SANAYİ PARSELLERİ
Hıdırlık Mevkii’nde yapılan yeni sanayi sitesindeki dükkan sayılarını arttırmak için çalışmalara başladıklarını da belirten Özdemir; “Yeni sanayide yapılan 360 tane dükkan sayımıza yeni dükkan sayılarını ekleyip buradaki dükkan sayısın arttırıp esnaflarımızın mülk sahibi olması için çalışıyoruz. Son dönemlerde gözüktüğü gibi sanayi arsaları çok fazla pahalanmaya değer kazanmaya başladı. Bundan dolayı küçük sanayi parsellerinin arttırıyoruz. Geçtiğimiz aylarda meclis üyelerimizle böyle bir karar aldık. Otobanın orada küçük sanayi parselleri oluşturuldu. Minimum 300 metre dükkanlarla, 600 metre dükkanlarımızın yakın zamanda ihalesine çıkacağız. Buradan daha büyük dükkan isteyen esnafımıza bu seçeneği de sunacağız.
MİLLİ EMLAKTAN 140 DÖNÜMLÜK ARAZİ SATIN ALINACAK
Sanayi esnafımızın böyle bir ihtiyacı olduğunu düşündük ve 140 dönümlük bir alanı daha yeni sanayi sitesi yapmak için Milli Emlak’tan satın alıyoruz. Orada da bir sanayi sitesi çalışması yapacağız. Bizim amacımız burada başta hak sahiplerine sonrada kiracılara mümkün olduğu kadar, yetkilerimiz çerçevesinde elimizden geldiği kadar kolaylık sağlayarak herkesi bir mülk sahibi yapmak istiyoruz” dedi.
BÖLGE ÇOK FARKI BİR YER OLACAK
Dönüşüm projesi ile birlikte bölgenin oldukça farklı bir yer olacağına da değinen Özdemir; “Niğde çok başka bir görünüşe sahip olacak. Ne söz vermişsek tek tek yerine getiriyoruz. Kalenin dönüşümü devamında buranın dönüşümüyle burası çok farklı bir yer olacak” dedi.
ÖZDEMİR: DEREYİ GÖLETE ÇEVİRECEĞİZ
Sanayinin yanından geçen dereyi bir gölet haline getireceklerini sözlerine ekleyen Başkan Özdemir: “Bu deredeki çalışmalarımız ile ilgili olarak Belediye Başkan Yardımcılarımız, DSİ ile görüşüyorlar ve DSİ ile projemizi onaylattıklarında vatandaşlarımızın günlerini güzel bir şekilde geçirebilecekleri bir alan oluşturacağız” diye konuştu.
(İbrahim UGUN/Muhabir)

NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
İL GENELİ COVİD TARAMASI 3
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA