Advert
GÜNCEL
Giriş Tarihi : 06-04-2021 16:00

Karaca: Anadolu basını çelikten bir kaledir

Karaca: Anadolu basını çelikten bir kaledir

Türkiye Gazeteciler Federasyonu (TGF) Genel Başkanı Yılmaz Karaca, Anadolu’da varlık savaşı veren gazete sahiplerine seslenerek; ‘’Kimliğinize, mesleğinize ve geleceğinize sahip çıkın’’ çağrısında bulundu.
Türk Basını’nın en büyük örgütlü meslek kuruluşu olan TGF’nin bünyesindeki Gazeteciler Cemiyetleri başkanlarına bir mektup gönderen Yılmaz Karaca, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Basını milletin müşterek sesi olarak gördüğünü hatırlatan Karaca, açıklamasında şu ifadelere yer verdi: ‘’Atatürk, Türk basınının ebedi rehberidir. Ancak son yıllarda Türk Basını ve özellikle Anadolu Basını’nın içinde bulunduğu ortam, Atalarımızın basını yoktan var ettiğini unuttuğumuzu gösteriyor.
Kurtuluşu mücadelesinde Atatürk’ün yanında yer alan Anadolu Basınının Cumhuriyet ve Cumhuriyetin ilkeleri etrafında Çelikten birer kale olduğunu da hatırlatan Yılmaz Karaca, mektubunda gazete sahiplerine şöyle seslendi: “Türkiye Gazeteciler Federasyonu olarak bir yıldan bu yana tüm dünyayı etkileyen Covid -19 salgınından olumsuz etkilenen sektörümüzle

ilgili çalışmalarımıza aralıksız devam ettik. Gerek hükümetin gerekse Basın ilan Kurumu'nun (BİK) aldığı tedbirler bir nebze de olsa Anadolu gazetelerine nefes aldırdı. Tabii ki bunlar gazetelerimizin kapanmasına veya birleşme yoluyla hayatlarını sürdürmelerine engel olamadı. Bu süreçte Anadolu Basınının sorunlarını ortaya koyan raporu Federasyon olarak hazırlayarak tüm siyasilere ve ilgili makamlara ulaştırdık. TBMM'den bir destek paketi çıkarılmasını istedik. Bu konudaki mücadelemizi devam ettiriyoruz.”
BASIN İLAN KURUMU TEMSİLCİ SEÇİMİ
BİK’de şu anda görev yapan ve Anadolu basınını temsil eden kişilerin maalesef görev yaptıkları 10 yıldır Anadolu Basınının sorunlarının çözümü noktasında hiçbir varlık gösteremediklerini söyleyen Genel Başkan Yılmaz Karaca, sözlerini şöyle sürdürdü: ‘’Bu nedenle; Seçilmiş şu anda görevli temsilcilerimiz, Basın ilan Kurumu'nun kesmiş olduğu yüzde 15'lik komisyonun düşmesi için en küçük bir çaba göstermemişler, genel kurula bir önerge dahi vermemişlerdir. Seçilmiş temsilcilerimiz; Ankara, İstanbul ve İzmir gazete sahiplerine
kredi verilirken, Anadolu basınının bu kredilerden yararlandırılması konusunda hiçbir çaba harcamamışlardır. Seçilmiş temsilcilerimiz; 2 yıllık dönemlerinde 70-80 Bin TL oturum ücreti alıp keyiflerine bakmışlar, 10 yıl içerisinde yakınlarını BİK'te işe yerleştirmiş kendi menfaatlerini düşünmüşlerdir. Oysa bizim tek umudumuz BİK ve BİK’in Genel Kurulunda alınacak kararlardı.”
DEĞİŞİMİN YOLU AÇILMALI
Karaca; TGF'nin adaylarının olduğu BİK genel kurulu Anadolu Gazete sahipleri temsilciliğine seçilmeleri halinde; Zor durumda olan gazete sahiplerinin, bir bakıma gazetecilerin refaha kavuşması için; Mutlaka Basın ilan Kurumu 3 büyük ildeki gazete sahiplerine verdiği krediyi Anadolu Gazete Sahiplerine de vermelidir. Alınan  yüzde 15 komisyonun yüzde 8'e çekilmelidir. Güç durumda olan ilçe gazetelerinin kadro zorunluluğu kaldırmalı, merkez gazetelerin ise kadro zorunluluğu esnetilmelidir. Gereksiz olan ve sayıları 36 olan genel kurul üyelikleri kaldırılmalı, ödenen 2-3 milyon TL'nin üzerine bütçeden ilave edilerek gazete sahiplerine kredi imkanı sağlanmalıdır. Basın kartlarının yenilenmesinde büyük sıkıntı yasayan meslektaşlarımızın bu sorunu en kısa sürede çözümlenmelidir. TBMM 'den Anadolu Basınına yönelik olarak mutlaka karşılıksız destek paketi çıkarılmalıdır.
Yukarıdaki saydığımız sorunlar başta olmak üzere görevi Türkiye Gazeteciler Federasyonu adaylarına vermeniz halinde sizlere söz veriyoruz bu sorunları çözmek için var gücümüzle çalışacağız’’ dedi.
(TGF)

 

NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
İL GENELİ COVİD TARAMASI 3
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA