Advert
EĞİTİM
Giriş Tarihi : 06-04-2021 12:09   Güncelleme : 06-04-2021 12:54

NÖHÜ’den önemli TÜBİTAK başarısı

NÖHÜ’den önemli TÜBİTAK başarısı

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Araştırma Destek Programları Başkanlığı (ARDEB), Üniversitelerin 2016-2020 yılları arasında ürettikleri projelere ait istatistiki verileri paylaşırken Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi (NÖHÜ) bu istatistik sıralamasında hatırı sayılacak bir sıralama ile 265 proje başvurusu ve 43 onaylı projesi ile 127 üniversite arasından 37. sıranın sahibi oldu.
Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi’nden yapılan açıklamaya göre; 2016-2020 yılları arasında yapılan proje başvuru sayısı, destek kararı verilen proje sayısı, proje kabul oranı, ilgili yıllar arasında destek kararı verilen projelerin toplam destek bütçesi, ilgili yıllar arasında yürürlükte olan proje sayısı ve projelerin toplam destek bütçesi, projelerin ortalama destek bütçesi ve ilgili yıllar arasında yürürlükte olan projelere aktarılan tutarın yer aldığı istatistiki veriler kapsamında yapılan değerlendirmede Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi’de yer aldı.
43 PROJEYE 12 MİLYONLİRA DESTEK ALDI
Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi, 2016-2020 yılları arasında 265 proje başvurusu yaparken bu yıllar arasında destek kararı verilen proje sayısı 43 oldu. İlgili raporda ayrıca, destek kararı verilen bu projelerin toplam destek bütçesi 12 milyon 240 bin TL olarak açıklandı.
YÜRÜRLÜKTE 67 PROJE VAR
Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi’nin belirtilen yıllar arasında yürürlükte olan toplam proje sayısı 67, yürürlükte olan projelerin toplam destek bütçesi 27 milyon 70 bin TL’ye, projelerin ortalama destek bütçesi ise 400 bin TL’ye tekabül etti. İlgili yıllar arasında yürürlükte olan projelere aktarılan tutar 13 milyon 340 bin TL oldu.
2000 YILINDAN ÖNCE KURULAN ÜNİVERSİTELER LİSTESİNDE 33. SIRADA
Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi, bu istatistikler ile Devlet Üniversiteleri genel sıralaması kapsamında; 127 Üniversite arasından 37’nci sırayı, 2000 Yılından Önce Kurulan Devlet Üniversiteleri Sıralamasında ise 52 Üniversite arasından 33’üncü sırayı elde etti.
REKTÖR EMEĞİ GEÇENLERE TEŞEKKÜR ETTİ
Konu ile ilgili açıklamalarda bulunarak, enerji, tarım-gıda ve nanoteknoloji alanlarının Üniversitenin stratejik planında öncelikli alanlar olduğunu belirten Rektör Prof. Dr. Muhsin Kar, bu alanlar başta olmak üzere tüm alanlarda desteklenen proje sayısını artırmaya yönelik olarak proje yazma eğitimlerinin düzenleneceğini ve proje yapan katılımcıların ödüllendirileceğini ifade etti.
Rektör Kar ayrıca, proje kültürü oluşturulmasının önemine de vurgu yaparak bu kültürü özellikle öğrenci sayısı azalan ve öğrenci alımı durdurulan bölümlerde oluşturmayı istediklerini belirtti ve proje yaparak Üniversiteye, bölgeye ve ülkemize değer katan akademisyenlere teşekkür etti. 
(NÖHÜ)

NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
İL GENELİ COVİD TARAMASI 3
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA