Advert
GÜNCEL
Giriş Tarihi : 06-04-2021 12:03   Güncelleme : 06-04-2021 12:09

Ulusal İş Sağlığı Öğrenci Kongresi gerçekleştirildi

Ulusal İş Sağlığı Öğrenci Kongresi gerçekleştirildi

T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü, Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi, Üsküdar Üniversitesi, Beykoz Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Üniversitesi ile Meslek Hastalıkları-İş Kazaları Araştırma ve Önleme Vakfı (MESKA) ortaklığında “II. Ulusal İş Sağlığı ve Güvenliği Öğrenci Kongresi” çevrim içi olarak gerçekleştirildi.
Üsküdar Üniversitesi Sağlık Bilimler Fakültesi İş sağlığı ve Güvenliği Bölümü ve Üsküdar Üniversitesi İş Güvenliği, İş Sağlığı ve Çevre Sağlığı (ÜSGÜMER) Uygulama ve Araştırma Merkezi ev sahipliğinde düzenlenen organizasyona, T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürü Cafer Uzunkaya, T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürü Uzm. Dr. Orhan Koç, Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muhsin Kar, Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Üsküdar Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şefik Dursun, Üsküdar Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi İş Sağlığı ve Güvenliği Bölüm Başkanı ÜSGÜMER Müdürü ve MESKA Vakfı Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Rüştü Uçan ve çok sayıda öğrenci katıldı.
Dr. Öğr. Üyesi Rüştü Uçan, konuşmasına kongrenin verimli geçmesini dileyerek başladı ve bu tarz kongrelerin aynı alanda çalışma yürüten akademisyenlerin bir araya gelmesine katkı sağladığını ifade etti. “Gelecek yıl Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi’nin konuğu olacağız. Bu değerli Üniversitemiz de eminiz ki yapacağı ev sahipliği ile alana önemli katkılar sağlayacaktır” diyen Dr. Öğr. Üyesi Rüştü Uçan açıklamalarının devamında yapacakları sunumlar ile iş sağlığı ve güvenliği alanına katkı sağlayacak öğrenci, akademisyen ve konuklara teşekkür etti.
İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ BİLİNCİ ARTIYOR
Üsküdar Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Tıp Fakültesi Biyofizik Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Şefik Dursun ise açılış konuşmasına, ülkemizde iş sağlığı ve güvenliği lisans eğitiminin yeteri sayıda olmadığına işaret ederek başladı. Prof. Dr. Şefik Dursun son zamanlarda ülkemizde iş sağlığı güvenliği alanına daha bilinçli bir şekilde yaklaşıldığını da sözlerine ekledi. Prof. Dr. Şefik Dursun açıklamalarını, iş sağlığı güvenliği programı derslerinin fiziki ortamda yüz yüze yapılmasının çok önemli olduğuna vurgu yaparak sonlandırdı.
Kongrede açılış konuşması yapan Rektörümüz Prof. Dr. Muhsin Kar ise açıklamalarına “Kapsamı insanı korumak olan İş Sağlığı ve Güvenliği alanı dünyada olduğu gibi ülkemizde de önemi her geçen gün artan bir bilim alanıdır. Bu bilim alanının özünde çalışanı korumak bulunur. İhmal edildiği durumlar işletmelerde ve ülke ekonomisinde kaynakların etkin, verimli ve sağlıklı kullanımını engellemekte ve çok büyük kayıplara yol açmaktadır. Genç arkadaşlarımıza desteklerimiz ilerleyen yıllarda da çalışma sahalarında devam edecektir. Öğrenci kongresi fikri ve uygulamasını bilim dünyasının geleceği açısından da oldukça önemli bulduğumu belirtmek isterim. Biz de üniversite olarak Uluslararası Kapadokya Sosyal Bilimler Öğrenci Kongresi’ni başlattık ve bölgemizdeki üniversitelerle başarılı bir şekilde dönüşümlü olarak sürdürüyoruz” dedi.
ENGELLENEBİLECEK KAZA ORANI OLDUKÇA FAZLA
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürü Uzm. Dr. Orhan Koç, programda, “Tedbir alındığında engellenebilecek kazaların oranları ciddi manada fazla” diyerek açıklamalarına başladı. Uzm. Dr. Orhan Koç ülkemizde ve dünyada yaşlı nüfusun arttığına vurgu yaparak, engelli bireylerin iş yaşamında daha fazla aktif rol alması bağlamında önemli çalışmalar yürüttüklerini de ifade etti.
UZUNKAYA: DEĞİŞİM BİZİ HEDEFLENEN NOKTALARA TAŞIYACAK
Kongredeki açılış konuşmalarından sonuncusunu yapan T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürü Cafer Uzunkaya, iş sağlığı ve güvenliğinin geliştirilmesi konusunda kanuni düzenlemelerin tek başına yeterli olmayacağını ifade ederek toplumumuzun tümünde oluşturulacak güvenlik kültürü değişimi ile iş sağlığı ve güvenliği alanında hedeflenen noktalara ulaşılabileceğinin altını çizdi.
(NÖHÜ)

 

NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
İL GENELİ COVİD TARAMASI 3
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA