Advert
GÜNCEL
Giriş Tarihi : 02-04-2021 12:00

Zorunlu kış lastiği uygulaması son erdi

Zorunlu kış lastiği uygulaması son erdi

 

Aralık 2020'de başlayan, yük veya yolcu taşıyan ticari araçların kış lastiği takma zorunluluğu bugün itibarıyla sona erdi. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Karayolları Trafik Kanunu gereği yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan araçlara kış lastiği takılmasını, illerin hava ve iklim şartlarına göre yılın belirli dönemi için zorunlu tutuyor.
Buna göre, geçen yıl aralık ayında başlayan şehirler arası yük ve yolcu taşıyan ticari araçlar için kış lastiği zorunluluğu bugün itibarıyla sona erdi.
Kış lastiği "hususi" değil, "ticari" araçlarda zorunlu
Yük ve yolcu taşımacılığı yapanlar dışındaki hususi araçlar için uygulama zorunlu değil ancak can ve mal güvenliğiyle sorunsuz seyahat için kış şartlarında tüm araçlarda kış lastiği kullanılması gerekiyor  Söz konusu uygulamayla kış şartlarına göre önlemini almayan, kış lastiği olmayan araçların yolu kapatması ve insanların mağduriyete uğraması önlenmeye çalışılıyor. Kış lastikleri, 7 derecenin altındaki sıcaklıklarda, ıslak, karlı ve çamurlu zeminlerde yaz lastiklerine oranla daha iyi yol tutuş ve yüksek güvenlik sağlıyor.
(NTV)

NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
İL GENELİ COVİD TARAMASI 3
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA