Advert
SAĞLIK
Giriş Tarihi : 01-04-2021 15:02   Güncelleme : 01-04-2021 15:31

Niğde Onkoloji ve Endokrinoloji Uzmanına kavuştu

Niğde Onkoloji ve Endokrinoloji Uzmanına kavuştu

Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Bilal Günaydın 2020-2021 yılını değerlendirmeleri arasında “Niğde için önem arz eden ve acilen açılması gereken 2 birim ise Endokrinoloji ve Onkoloji olarak belirlendi. Bu birimleri hastanemiz bünyesine kazandırmak istiyoruz” demesinin üzerinden henüz 3 ay gibi bir süre geçmesine rağmen Niğde’nin bu önemli açığı kapanmış oldu.
Eğitim Araştırma Hastanesi Başhekimliğinden yapılan açıklamada; Tıbbi Onkoloji Uzmanı Dr. Tuğba Başoğlu Tüylü ve Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Dr. Çağatay Emir Önder’in hastane bünyesinde Niğde halkına hizmet vermeye ve muayene randevusu almaya başladığını duyurdu.  Açıklamada ayrıca “Yeşil Listeye Eklenen Hastaların” 182'yi arayıp veya https://www.mhrs.gov.tr/Vatandas/ adresinden doktorlardan randevu alabileceklerini açıkladı.
MHRS YEŞİL LİSTE UYGULAMASI!
Yeşil Liste, takip gerektiren hasta listesidir. Muayene sonrası hekim tarafından uygun görülen hastalar yeşil listeye kaydedilir.  Yeşil liste kaydı yapılan hastalar 180 gün süre ile ilgili uzmanlık gerektiren polikliniklere Alo 182, Mobil uygulama ya da MHRS web sitesi ile randevularını alabilirler. 180 gün süre sonunda, hekim uygun gördüğü takdirde hastanın takibi uzatılabilir. Takipli hasta listesine eklenen vatandaşımız ilgili uzmanlık polikliniğinin bulunduğu Türkiye' deki tüm hastanelerden randevu alabilirler.
NEDİR BU BİRİMLER?
Bunlardan Oldukça geniş bir alana sahip olan endokrinoloji, şeker hastalığı olarak bilinen karbonhidrat metabolizma bozukluğu, tiroit, hipofiz, böbrek üstü bezleri rahatsızlıkları, metabolik kemik hastalıkları, testis ve yumurtalık hormonu eksikliği ya da fazlalığı gibi hastalıkların yanı sıra protein, karbonhidrat ve yağ metabolizması gibi metabolizma hastalıkları, diyabet, büyüme, gelişim, hipertansiyon da endokrinoloji biliminin alanı ile ilgili olandır.
Onkoloji ise; kanserin oluşumu, nedenleri, kalıtımla ilişkisi, tanısı, tedavisi, kanserle ilgili istatisikler ve kanserden korunmayla ilgilenen tıp dalıdır. Kanser bir tümör türüdür, kötü huylu tümörleri ifade eder. Onkoloji Türkçede 'kanserbilim' olarak ifade edilen önemli bir birimdir.
(Haber Merkezi)

NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
İL GENELİ COVİD TARAMASI 3
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA