Advert
GÜNCEL
Giriş Tarihi : 01-04-2021 13:28

Yerli esnaf batarken mülteciler esnaf oluyor!

Yerli esnaf batarken mülteciler esnaf oluyor!

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, ülkemizde yerli esnafın ekonomik kriz ve yanlış politikalar yüzünden işletemez hale gelip terk etmek zorunda kaldığı dükkanların, mülteci, sığınmacı ve kayıt dışı göç ile gelenler tarafından kayıt dışı olarak işletilmeye başladığını söyleyerek, ülkede bu durumun hiç hoş bir yere gitmediğine işaret etti.
CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer. 2011 yılında Suriye’de başlayan iç savaşın ardından 2015 yılından sonra ülkemize sığınmacı olarak gelen Suriyelilerin, bir bölümünün yerleşik düzene geçmeye başladıklarını belirtti. Afganistan, Irak gibi ülkelerden gelip esnaflığa başlayanlarla kent dokusu değişiyor diyen Gürer, yerli esnafla işyeri açan yabancıların eşit koşullarda ticaret yapması gerektiğini, maliye ve oda kaydı olmadan açılan işyerleri ile yerli esnafın zorda kaldığını ifade etti.
CADDELER, SIĞINMACILARIN AÇTIĞI DÜKKÂNLARLA DOLU
Suriyeli sığınmacıların açtığı kayıt dışı işyerlerinin sayısının her geçen gün arttığına dikkat çeken CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Bölgelere gidip durumu yerinde gördüm. Niğde merkezde ana caddelerde faaliyet gösteren esnafın tümünü ziyaret ettim. İlçelerde de ziyaret yaptım. Yerel seçim dönemine göre ciddi esnaf değişimi var. Kiralık, satılık işyeri sayısı artmış. Niğde’nin en işlek caddelerinde 4 Afgan, 3 Suriyeli, 3 Iraklı işyeri açmış. Daha önce ara sokaklarda iş yeri açarken ana caddelerde de işyerleri artarak açılmaya başlamış. Bunların bu caddelerde işyeri açması, oradaki bir önceki esnafın işi bıraktığının göstergesidir. Pandemi sürecinde Anadolu’nun farklı illerinde esnaf ekonomik sıkıntı nedeniyle işyerlerini kapatmak durumunda kalıyor. Kiralık işyerlerini ise göç ile ülkemize gelenler kiralayıp esnaflık yapmaya başlıyor” şeklinde konuştu.
NE RUHSAT VAR NE KAYIT VAR
Bu olumsuz tablonun, diğer esnaflar arasında sorunlara neden olduğunu kaydeden CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Maliyeye kaydı olmadan, esnaf odalarına kayıt yaptırmadan, ruhsat almadan kayıt dışı işyeri açanlarında varlığından söz ediliyor. Yetkililere sorduğumda, ‘Genel olarak bize bu işyerlerine fazla karışmamız yönünde talimat veriyorlar. O nedenle kontrol yapmıyoruz’ dediler. Bu durum esnaf arasında rekabet şartını ortadan kaldırdığı için farklı değerlendirmelere neden oluyor. Kayıt içi dükkân açan mülteciler sağlık hizmetinden ücretsiz yararlanıyor, telefon desteğinden faydalanıyor vs. Düşündürücü olan bizim ülkemizde esnafın işletemez hale gelip terk ettikten sonra buraları kayıt dışı işyeri açan sığınmacıların doldurmasıdır. Vergi vermediği, kayıtlı olmadığı için göç ile gelenlerin açtığı dükkân sahipleri, yanındaki esnafa göre daha iyi olanaklarla faaliyette bulunduğu değerlendirmesi yaygın bir kanı olarak karşımıza çıkıyor” dedi.
MÜLTECİLERİN AÇTIĞI KAYITDIŞI DÜKKÂNLAR, YERLİ ESNAFI SIKINTIYA SOKUYOR
Bu konuda iktidarın bir politikasının olması gerektiğine işaret eden CHP Milletvekili Gürer, “Ülkemizin hangi bölgesinde ne kadar kişinin, oranın yapısına göre bu tür işyerlerini açabileceği değerlendirilmeli, geliri sınırlı olan yoksulluğun bulunduğu yerlerde işyerleri el değiştirirken ekonomik anlamda sıkıntılı olan işyerini bu şekilde vermesinin nedenleri araştırılmalıdır. Oluşan bu yapı ileride sıkıntılara neden olabilir. Bir milletvekili olarak iktidarı uyarıyorum. Dışarıdan gelerek kayıt dışı işyeri açanların Türkiye’deki edinimleri, buradaki esnafı sıkıntıya sokuyorsa bu ciddi manada düşündürücü bir durumdur. Bu tür işyerlerinin açılışında belediyenin ruhsat vermesi, maliyetinin kayıt altına alması gibi prosedürler yerine getirilmelidir” dedi.
5 MİLYONU AŞTI
Ülkemizdeki sığınmacı sayısının 5 milyonu aştığına dikkat çeken Gürer, “Göç İdaresi’nin ülkemizdeki mülteci sayısı ve bunların faaliyetleriyle ilgili verilerinin de sağlıklı olmadığı biliniyor. Çünkü ilgili bir Bakanlığın bu konudaki verisi ile başka bir Bakanlığın verisi örtüşmüyor. Resmi kurumların verilerinin örtüşmemesi sıkıntıya neden oluyor. Bunların bir devlet politikası olarak yalnızca kâğıt üzerinde kalmadan ele alınması gerekiyor” dedi.
(Haber Merkezi)

NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
İL GENELİ COVİD TARAMASI 3
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA